Jak obliczyć powierzchnię zabudowy?
Budowa i remont

Jak obliczyć powierzchnię zabudowy?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Powierzchnia zabudowy jest jednym z ważniejszych kryteriów podczas wybierania projektu domu. Przeczytaj, w jaki sposób możesz obliczyć powierzchnię zabudowy.

Czym jest powierzchnia zabudowy?

Maksymalna powierzchnia zabudowy danego budynku jest zawsze określona w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w warunkach zabudowy dla danego terenu. Tym samym duża działka nie jest jednoznaczna z wybudowaniem dużego domu. Powierzchnia zabudowy jest bardzo ważna w przypadku budynków wybudowanych na zgłoszenie – nie może ona przekroczyć 35 m².

Prawo budowlane nie definiuje w żaden sposób powierzchni zabudowy oraz wytycznych do jej obliczania. Pomocne w tym będzie orzecznictwo sądowe, które wskazuje normę PN- ISO 9836:1997: „Właściwości użytkowe w budownictwie – określenie o obliczenie wskaźników powierzchni i kubaturowych” – należy się nią kierować podczas obliczania powierzchni zabudowy.

Kolejnym ograniczeniem podczas budowy domu jest zachowanie minimalnej powierzchni czynnej – pokrytej roślinnością bądź wodami powierzchniowo czynnymi. Aby otrzymać tę powierzchnię, należy od powierzchni całej działki odjąć powierzchnię zabudowy budynku oraz wszystkich terenów utwardzonych, m.in. chodników i podjazdów.

Jakie są niejasności związane z powierzchnią zabudowy?

Zgodnie z normą PN- ISO 9836:1997 powierzchnia zabudowy jest powierzchnią terenu, która jest zajęta przez budynek będący w stanie wykończonym poprzez rzut pionowy zewnętrznych krawędzi budynku na powierzchnię danego terenu. Do powierzchni zabudowy nie wlicza się:

  • powierzchni budynków, które nie wystają poza teren działki,
  • powierzchni wszystkich elementów drugorzędnych, np.: schody, markizy, daszki,
  • powierzchni zajmowanej przez wszystkie obiekty pomocnicze, np.: altany, szopy, szklarnie.

Definicja powierzchni zabudowy zawarta w normie PN- ISO 9836:1997, zawiera dwie sprzeczne informacje – powierzchnia zabudowy liczona jest przy samej powierzchni terenu oraz powierzchnię zabudowy wyznacza rzut krawędzi zewnętrznych na powierzchnię budynku.

Jeśli piętro jest z nadwieszeniem, które wystaje poza obrys parteru, to należy obliczyć powierzchnię zabudowy wg rzutu krawędzi zewnętrznych na powierzchni budynku.

Definicja powierzchni zabudowy wskazana przez normę PN – ISO 9836:1997 została zastąpiona normą PN – ISO 9836:2015-12, która nie wprowadziła żadnych zmian i powierzchnia zabudowy liczona jest nadal wg poprzedniej normy.

Jak wyliczyć powierzchnię zabudowy?

Definicja powierzchni zabudowy opartej na normie PN  – ISO 9836:1997 nie podaje jakie obiekty budowlane zaliczane są do powierzchni zabudowy. Został wydany bardzo obszerny komentarz, w którym można znaleźć informację, że do powierzchni zabudowy nie wliczają się „elementy nieobudowane”, takie jak balkon czy loggia.

Do powierzchni zabudowy nie zaliczają się: szklarnie, cieplarnie oraz szopy, o ile stanowią oddzielny budynek mający niezależne ściany i w żaden sposób nie są połączone z drugim budynkiem. Do tej powierzchni nie zalicza się również:

  • studzienek,
  • świetlików,
  • nawisów dachów,
  • pochylni,
  • schodów zewnętrznych.

Podziemna część budynku nie jest wliczana do powierzchni zabudowy, są to m.in. piwnice i garaże podziemne.

Taras, a powierzchnia zabudowy

Taras jako element budynku nie jest wliczany do powierzchni zabudowy. W sytuacji, gdy taras jest zadaszony przez wysunięty fragment kolejnej kondygnacji, wtedy powierzchnia tarasu wliczana jest do powierzchni zabudowy budynku.

Jeśli taras jest zadaszony w inny sposób, to jego powierzchnia nie jest wliczana do powierzchni zabudowy. Orzecznictwo sądowe ma zupełnie inną opinię – zadaszony taras zawsze wyznacza krawędzie zewnętrzne budynku.

Powierzchnia zabudowy może przysporzyć inwestorowi bardzo wiele problemów z powodu niejednoznaczności prawa budowlanego – różna interpretacja przepisów przez organy administracyjne oraz sądy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie sprzęty są przydatne do profesjonalnego sprzątania?
Jakie sprzęty są przydatne do profesjonalnego sprzątania?
Oto lista sprzętów przydatnych do profesjonalnego sprzątania!
Poradnik, jak wybrać odpowiedni nawóz do twojego ogrodu?
Poradnik, jak wybrać odpowiedni nawóz do twojego ogrodu?
Odkryj jak dobrze dobrać nawóz do specyfiki twojego ogrodu. Poznaj rodzaje nawozów, ich zastosowanie i efekty - wszystko, aby twoje rośliny rosły zdrowe i bujne.
Jakie meble łazienkowe wybrać, aby być zadowolonym?
Jakie meble łazienkowe wybrać, aby być zadowolonym?
Wybór odpowiednich mebli łazienkowych może być trudnym zadaniem, zwłaszcza jeśli nie wiesz, na co zwrócić uwagę. W łazience, podobnie jak w każdym innym pomieszczeniu, meble są jednym z najważniejszych elementów wystroju. Oprócz swojej funkcjonalności, meble łazienkowe powinny być również estetyczne i harmonijnie wpisywać się w całość aranżacji. W tym artykule przedstawiono kilka ważnych czynników, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze mebli do łazienki.
Ostatnie wpisy