Program Czyste Powietrze – nie tak popularny, jak się wydawało
Budowa i remont

Program Czyste Powietrze – nie tak popularny, jak się wydawało

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Według Polskiego Alarmu Smogowego kampania programu Czyste Powietrze pozostawia wiele do życzenia. Złożono zaledwie 200 tysięcy wniosków, a zrealizowano dopiero 70 tysięcy inwestycji. Program zakłada wymianę 3 milionów źródeł ciepła, więc jest jeszcze wiele do zrobienia…

Prostsze składanie wniosków, a dalej brak efektów

Polskie miasta są jedne z najbardziej zanieczyszczonych na świecie. Prognozy niepokoją, a jedną z inicjatyw jest program Czyste Powietrze. Ma on na celu ocieplenie domów i wymianę źrodeł ciepła za łączną kwotę 100 miliardów złotych przez kolejne 10 lat. Taka suma robi wrażenie, ale chętnych… nie za wiele.

– Po 1/4 działania programu złożono zaledwie 200 tys. wniosków i wykonano 70 tys. inwestycji. W tym momencie programu, gdybyśmy szli zgodnie z planem, powinniśmy być blisko liczby 700 tys. inwestycji. Te liczby pokazują, w jakim stopniu ten program tak naprawdę działa – mówi agencji Newseria Biznes Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.

Do tej pory uproszczono składanie wniosków, aby było to bardziej komfortowe dla właścicieli domów. Poza tym prowadzone są kampanie informacyjne. Nadal jednakbrakuje informacji o liczbie kotłów do wymiany w wielu miastach wojewódzkich i gminach. Często też domownicy wybierają lokalne programy dotacyjne, a nie rządowy.

– Samorządy, wójtowie, sołtysi są bardzo blisko obywatela, oni znają ich problemy, są w stanie pomóc. Gdyby rząd zdecydował się na to, że dofinansuje samorządy, bo to by było nowe zadanie dla samorządów, mogłyby one utworzyć stanowisko ekodoradcy, który będzie obywatelowi pomagać w wypełnianiu wniosków. To jest jeden etat, ale dla biednej gminy to są duże pieniądze, więc rząd powinien wspierać takie gminy finansowo – mówi rzecznik PAS.

Źródło: Newseria

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Trendy w aranżacji łazienek w sezonie 2023
Trendy w aranżacji łazienek w sezonie 2023
Łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. Nie tylko służy do codziennych potrzeb higienicznych, ale również jest miejscem relaksu i odpoczynku po ciężkim dniu. Dlatego warto zadbać o to, aby wyglądała estetycznie i funkcjonalnie. Co przyniesie sezon 2023 w aranżacji łazienek? Oto kilka najważniejszych trendów, które warto wziąć pod uwagę.
Parawan nawannowy – składany czy przesuwny?
Parawan nawannowy – składany czy przesuwny?
Parawany nawannowe pozwalają w łatwy i szybki sposób wydzielić przestrzeń tak, by można było komfortowo brać prysznic w wannie – bez rozlewania wody po całej łazience. Sprawdź, jaki wybrać!
Jak wybrać odpowiedni czyścik do różnych powierzchni w domu?
Jak wybrać odpowiedni czyścik do różnych powierzchni w domu?
Poznaj sposoby na utrzymanie czystości w domu. Dowiedz się, jak dobrać odpowiedni czyścik do różnorodnych powierzchni i jak z niego efektywnie korzystać.
Ostatnie wpisy