Folia paroizolacyjna – jakie jest jej zastosowanie? Jaką folię wybrać pod panele?
Budowa i remont

Folia paroizolacyjna – jakie jest jej zastosowanie? Jaką folię wybrać pod panele?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Izolacja przeciwwilgociowa jest absolutną koniecznością, zwłaszcza jeśli zależy nam na tym, by w domu zamontować ogrzewanie podłogowe. Aby skutecznie zorganizować taką izolację, potrzebujemy folii paroizolacyjnej. Jej zastosowanie obejmuje nie tylko zabezpieczenie przed wilgocią, ale również możliwości zwiększenia trwałości podłogi, przez co może ona służyć w domu przez dłuższy czas. 

Czym jest folia paroizolacyjna?

Charakterystyczne rolki o wybranej szerokości, które gotowe są do natychmiastowego montażu, to właśnie folia paroizolacyjna. Tego rodzaju folia ma chronić przed wilgocią. Stosuje się ją nie tylko na posadzkach, ale również na ścianach, stropach i dachach. Kluczowa jest kwestia odpowiedniego doboru folii, ponieważ dzięki temu może ona:

  • Stanowić skuteczną ochronę przed wilgocią;
  • Poprawiać parametry cieplne poszczególnych pomieszczeń, a w konsekwencji ograniczać koszty wynikające z ogrzewania nieruchomości. 

Dlaczego folia paroizolacyjna jest tak ważna? Ponieważ wilgoć jest niebezpieczna zarówno dla podłóg, jak i ścian, czy dachów. Zawilgocone materiały szybciej ulegają zniszczeniu, przez co wymagają naprawy lub wymiany, a to generuje kolejne koszty. Dobrze dobrana folia będzie całkowicie izolować materiały budowlane od tej wilgoci, a dzięki temu – chronić je przed zniszczeniem. 

Jaka folia pod panele przy ogrzewaniu podłogowym?

Wybór folii paroizolacyjnej jest bardzo ważny, zwłaszcza jeśli dotyczy ona ogrzewania podłogowego. Wówczas najczęściej poszukujemy folii pod panele. Przy wyborze musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów:

  • Grubość zastosowanego materiału. Właściwa grubość folii paroizolacyjnej powinna mieścić się w przedziale 0,2 – 0,5 mm. 
  • Współczynnik Sd, czyli grubość warstwy powietrza o analogicznych właściwościach izolacyjnych co dana folia paroizolacyjna. Im wyższy wskaźnik, tym skuteczniejsza ochrona przed wilgocią. W tym przypadku niezwykle ważne jest to, by zwrócić uwagę na stałość tego parametru. Jeśli folia będzie miała na całej powierzchni różne grubości, a te różnice będą zbyt duże, może dojść do miejscowego gromadzenia się wilgoci. 
  • Wytrzymałość termiczna. Upewnij się, że folia może być stosowana w pobliżu instalacji grzewczych. 

Folia paroizolacyjna to niezwykle ważny element ogrzewania podłogowego. Dzięki niej system będzie zabezpieczony przed wilgocią a także przed oddziaływaniem mechanicznym ze strony podłogi pływającej, a to dodatkowo zwiększy jego trwałość. 

Fot.: Max Rahubovskiy/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
30 lat IKEA w Warszawie! Trwa jubileuszowa wystawa w stolicy i… online
30 lat IKEA w Warszawie! Trwa jubileuszowa wystawa w stolicy i… online
W tym roku mija 30 lat odkąd powstała pierwsza IKEA w Warszawie. Z tej okazji przygotowano specjalną wystawę.
Oświetlenie do kawalerki – jakie wybrać?
Oświetlenie do kawalerki – jakie wybrać?
Jesteś właścicielem kawalerki i nie wiesz, jak ją odpowiednio oświetlić? Ten artykuł jest dla Ciebie! Sprawdź, jakich błędów nie popełniać przy wybieraniu oświetlenia do małego mieszkania.
Jak wybrać idealne ogrodzenie dla swojego domu? Poradnik krok po kroku
Jak wybrać idealne ogrodzenie dla swojego domu? Poradnik krok po kroku
Zastanawiasz się nad wyborem ogrodzenia do swojego domu? Poznaj nasze praktyczne porady krok po kroku, które pomogą Ci podjąć najlepszą decyzję.
Ostatnie wpisy