Remont łazienki w bloku – jak przyspieszyć cały proces?
Budowa i remontŁazienkaWnętrza

Remont łazienki w bloku – jak przyspieszyć cały proces?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Remont w łazience to coś, co trzeba zrobić co jakiś czas. Sprzęt się zużywa, kafelki mogą pękać, a ściany trzeba odmalować. Remont nie musi być długim procesem. Wystarczy odpowiednio do tego podejść. 

Większość osób kojarzy remont z okresem wyrzeczeń, ogromnym zobowiązaniem czasowym oraz dużym dyskomfortem. Jeżeli jednak jest taka konieczność, należy przeprowadzić wszystkie niezbędne naprawy, a jednocześnie odświeżyć wygląd łazienki. Warto wiedzieć, co można zrobić, żeby cały proces przebiegł sprawnie i bez komplikacji. 

Czy rzeczywiście potrzebujesz remontu łazienki?

Pierwszym pytaniem, które może oszczędzić czas oraz pieniądze przeznaczone na gruntowny remont łazienki, jest pytanie czy rzeczywiście takie naprawy są w tym momencie potrzebne?

Wiele osób ma skłonność do przeprowadzania remontu co kilka lat, podczas gdy dzieje się to bardziej ze względów estetycznych i chęci odświeżenia wyglądu pomieszczenia, niż z rzeczywistej potrzeby. Warto przyjrzeć się swojej łazience, a następnie zapisać na kartce, co wymaga zmiany lub naprawy. Najczęściej po kilkunastu latach naturalnie zmiany się przydają, ponieważ poszczególne elementy się zużywają. Zamiast kładzenia nowych płytek, często wystarczy niewielka zmiana w aranżacji (np. montaż szafy z półkami lub dodanie roślin), aby nadać pomieszczeniu nowego wyglądu.

Często okazuje się, że nie trzeba nic zmieniać, a wystarczy odmalować ściany, które dawno straciły swój wyrazisty kolor. Bardzo ważne jest, żeby zrobić to początkowo samodzielnie, ponieważ ekipa specjalistów może doradzić wymianę kilku elementów, co po czasie okaże się zbędne. Jeżeli jednak sprzęt jest sprawny i nie ma z nim większych problemów, to zapewne można poczekać jeszcze kilka lat i wtedy zrobić generalny remont. Takie planowanie z pewnością oszczędzi sporo czasu, energii, a przede wszystkim zbędnych wydatków. 

Przygotowanie odpowiedniego planu

Wszystkie zmiany najlepiej zacząć od przygotowania dokładnego planu. To pozwoli lepiej przewidzieć wydatki, a jednocześnie zaplanować prace remontowe w czasie. Odpowiednio wcześniej będzie można także uprzedzić sąsiadów, dzięki czemu wszyscy będą mogli się przygotować do kilku lub kilkunastu dni hałasu i dyskomfortu.

Plan chroni nas także przed nieskoordynowanymi pracami, które wydłużają cały proces, a także zwiększają koszty. Można zapisać dokładnie, jakie prace należy zrobić, a czego nie trzeba wymieniać. Z taką listą warto pójść do specjalistycznej firmy i tam ustalać konkretne ceny za każdą usługę.

Warto dokładnie poruszyć każdy punkt z przygotowanej listy, ponieważ pomoże to uniknąć niespodziewanych wydatków i straty czasu na przykładowo wizyty w sklepach po dodatkowy element lub wymienianie rury, o której właściciel nie powiedział fachowcom. Na etapie przygotowania i konsultowania planu, trzeba także mieć sprecyzowaną wizję tego, jak ma ostatecznie wyglądać nasza łazienka. Ciekawych inspiracji można szukać w internecie oraz w magazynach specjalizujących się w architekturze i aranżacji wnętrz. 

Remont w łazience – praktyczne wskazówki

Lato i wiosna są najlepszym czasem do przeprowadzania remontów. Wtedy więcej czasu można spędzić poza domem i na dworze, a dodatkowo trwają wakacje. Ludzie mają wtedy więcej czasu i są mniej zestresowani, a remont sprawi mniejszy dyskomfort domownikom i okolicznym mieszkańcom. W przypadku awarii prądu czy wody spowoduje to znacznie mniejsze czasowe skutki, niż gdyby taka sytuacja wydarzyła się zimą. Na etapie przygotowania planu warto też dokładnie określić elementy wykończeniowe.

Dokonanie wcześniejszego wyboru płytek, koloru ścian, rodzajów blatów, konkretnego modelu wanny, a nawet systemu żaluzji, może oszczędzić sporo czasu. Oczywiście należy pamiętać, żeby plan był realny do wykonania. Wcześniejsze upewnienie się czy wszystkie produkty są łatwo dostępne w sklepach oraz czy technika wykonania jest możliwa w naszym mieszkaniu, z pewnością skrócą czas remontu.

Przygotowując plan, warto się także zastanowić, które etapy możemy wykonać samodzielnie. To z pewnością mocno zmniejszy całkowite koszty, jednak może być bardziej czasochłonne. Niemniej, przy odpowiednim planie można znacząco skrócić łączny czas trwania remontu w łazience.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Olga 29.11.2021

    mi też remont łazienki by się przydał, ale ciężko z dostępnością fachowców 🙁

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednią metodę ocieplania budynków za pomocą pianki poliuretanowej?
Jak wybrać odpowiednią metodę ocieplania budynków za pomocą pianki poliuretanowej?
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jaka metoda ocieplania budynków za pomocą pianki poliuretanowej byłaby dla Ciebie najbardziej odpowiednia? Ten artykuł pomoże Ci zrozumieć wszystkie aspekty tego procesu.
Jak przesadzić storczyka?
Jak przesadzić storczyka?
Hodujesz storczyki? Zastanawiasz się, jak je przesadzić? Sprawdź, jak to zrobić!
Trendy w funkcjonalnych dekoracjach zewnętrznych: Jak podkreślić charakter Twojego domu
Trendy w funkcjonalnych dekoracjach zewnętrznych: Jak podkreślić charakter Twojego domu
W tym artykule przedstawimy najnowsze trendy w tej dziedzinie i podpowiemy, jak wykorzystać funkcjonalne dekoracje.
Ostatnie wpisy