Wiercenie studni – ile to kosztuje i co obejmuje?
Budowa i remont

Wiercenie studni – ile to kosztuje i co obejmuje?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Cena za wiercenie studni jest dosyć wysoka, ale warto zainwestować w taką usługę. Koszty szybko się zwrócą, ponieważ nie będziemy musieli płacić za czerpanie wody. Przedstawiamy, ile kosztuje wiercenie studni i co konkretnie obejmuje.

Czasami zdarza się, że na działce, na której chcielibyśmy postawić dom, nie ma przyłącza wodno-kanalizacyjnego. W takiej sytuacji musimy się dowiedzieć, czy w ogóle jest możliwość podłączenia do sieci wodociągowej. Jeżeli nie – albo okaże się, że to rozwiązanie jest nieopłacalne – najlepiej będzie zdecydować się na wywiercenie studni. W pierwszej chwili koszt budowy studni może wydawać się bardzo wysoki, ale warto zwrócić uwagę, że za wodę z własnego źródła nie trzeba płacić tak jak za wodę miejską, więc inwestycja szybko się zwróci.

Rodzaje studni

Wyróżnia się trzy rodzaje studni, które można wybudować na terenie prywatnej działki:

  • studnia kręgowa – nie jest zbyt głęboka, bo kopie się ją ręcznie. Wodę pobiera się z płytkich warstw gleby, więc wykorzystuje się ją tylko do podlewania roślin czy podczas budowy domu;
  • studnia abisyńska – powstaje przez wkręcenie w glebę pionowej i wąskiej rury. Jest mało wydajna i podobnie jak studnia kręgowa nadaje się tylko do podlewania ogrodu i podczas budowy;
  • studnia głębinowa – osiąga głębokość od 12 m do 60 m. Wierci się ją specjalnym wiertłem, które dociera do najgłębszych warstw wody. Studnia głębinowa jako jedyna zapewnia dostęp do wody pitnej, dlatego podczas budowy domu właśnie na taką należy się zdecydować.

Jak wygląda proces wiercenia studni?

Proces wiercenia studni należy rozpocząć od zlokalizowania najlepszego miejsca na wykonanie odwiertu. Aby zweryfikować poziom wody w danej lokalizacji, można wykonać odwiert próbny lub wykorzystać metodę elektrooporowego badania gruntu. Po określeniu miejsca i przygotowaniu podłoża przystępuje się do odwiertu. Otwór powinno się wiercić metodą płuczkową bądź udarowo-obrotową aż do warstwy wodonośnej.

Następnie w otwór wpuszcza się rury studzienne: osłonową i filtracyjną, a przestrzenie między rurami a otworem obsypuje się żwirem. Później można oczyścić studnię po wierceniu i wprowadzić pompę głębinową. Na końcu należy wykonać obudowę studni – na przykład z betonu – i doprowadzić do domu rurociąg tłoczny pompy z przyłączem wodociągowym oraz zainstalować elementy zasilające pompę.

Ile kosztuje wiercenie studni?

Cennik za wiercenie studni jest dosyć zróżnicowany. Wygląda on różnie w poszczególnych województwach, ale przede wszystkim zależy od metody wykonania odwiertu oraz szerokości i głębokości studni.

Średnio za wiercenie studni głębinowej o głębokości około 30 m należy zapłacić od 6000 zł do 7000 zł, ale do tego trzeba doliczyć koszt zakupu pozostałych materiałów i elementów, na przykład rur (około 50 zł/m.b.), pompy głębinowej (kilkaset zł), filtra (od kilkuset do kilku tysięcy zł) itd.

Najdroższe jest wykonanie studni kręgowej metodą kopaną – w tym przypadku płaci się nawet 1000 zł za metr kopania otworu. Znacznie tańsza jest budowa studni abisyńskiej – metr bieżący kosztuje od około 60 zł do 80 zł.

Warto zauważyć, że na wyższy koszt całej inwestycji wpływa także wykonywanie licznych odwiertów na oślep. Lepszym rozwiązaniem jest więc zlecenie profesjonalnego badania hydrologicznego.

Zdj. główne: Maxime Bouffard/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak Wybrać Lampę Kryształową do Salonu?
Jak Wybrać Lampę Kryształową do Salonu?
Poniżej przedstawiamy kilka kluczowych aspektów, które warto rozważyć podczas zakupu.
Co powinna zawierać umowa użyczenia lokalu?
Co powinna zawierać umowa użyczenia lokalu?
Na czym polega umowa użyczenia lokalu, z jakimi obowiązkami stron się wiąże i jak prawidłowo skonstruować umowę? Sprawdź!
Czym jest fotowoltaika?
Czym jest fotowoltaika?
Rozważasz instalację przydomowej mikroelektrowni, która wykorzystuje promieniowanie słoneczne? Sprawdź, co warto wiedzieć o fotowoltaice.
Ostatnie wpisy