Artykuł sponsorowany
Oświetlenie dekoracyjne ma za zadanie podkreślać konkretne miejsce w pomieszczeniu, a także gwarantować przytulną atmosferę we wnętrzu. Zobacz, jakie wybrać i które piękne przedmioty warto wyeksponować w domu.
Jeśli posiadasz ścianę z cegły, bez ozdób albo z ciekawymi grafikami, warto ją podkreślić. W tym celu możesz zamontować lampy punktowe, np. halogeny regulowane, które dopasujesz do tego miejsca. Światło będzie delikatnie się rozpraszało i podkreślało naturalną cegłę lub obrazy.
Cienkie świecące linie to doskonałe rozwiązanie w każdym domu. Dzięki temu możesz podkreślić daną strefę w pomieszczeniu, np. jadalnię w salonie. Możesz do tego użyć taśm LED, które są niesamowicie estetyczne, elastyczne i proste w obsłudze. Doskonale sprawdzą się zarówno na suficie, jak i przy podłodze. Czasem pełnią też rolę funkcjonalną, np. oświetlenie dekoracyjne w nocy poprowadzi domowników do łazienki czy do kuchni. O tego typu świetle warto pomyśleć także posiadając schody. Tam również sprawdzą się lampki LED w eleganckiej oprawie dopasowanej do stylu całego pomieszczenia.
Ciekawym pomysłem jest też podświetlenie ozdobnej ściany, np. wykonanej z płyty gipsowo-kartonowej w strefie, w której montuje się telewizor. Podczas oglądania dodatkowa poświata zapewnia przytulny klimat w salonie. Dekoracyjne oświetlenie w formie LED może służyć także do podświetlenia mebli w salonie, np. półek.
Oświetlenie dekoracyjne w formie świecących linii LED może mieć barwę zimną lub ciepłą. Pierwsza z nich sprawdzi się do wnętrz jasnych, skandynawskich, nowoczesnych albo urządzonych w tradycyjnych odcieniach, białych czy czarnych. Z kolei barwa ciepła doskonale prezentuje się np. z meblami drewnianymi.
Jeśli nie masz tradycyjnych karniszy tylko listwę, dobrym rozwiązaniem jest jej podświetlenie. Użyjesz do tego specjalny profil LED, który oświetla w delikatny sposób zasłony, a także okna. Światło jest rozproszone i jest doskonałą alternatywą dla nocnej lampki albo stojącej lampy.
Oświetlenie dekoracyjne w formie LED nie tylko pięknie prezentuje się tuż przy ścianie z oknem. Ładnie wygląda także w suficie podwieszanym albo ściankach z płyty gipsowo-kartonowej. Niezbyt intensywne światło sprzyja relaksowi. Dobrze jest zaopatrzyć się w takie taśmy LED, które można regulować pod względem intensywności i barwy. Aby zamontować LED w suficie, konieczny jest pomiar pomieszczenia, a raczej miejsca, w którym ma znajdować się oświetlenie dekoracyjne. Poza tym trzeba przemyśleć też, w którym miejscu będzie zasilanie.
Pojedyncze punkty świetlne mogą też stanowić doskonałą dekorację ważnych miejsc w mieszkaniu. Warto je zamocować tuż przy dole ściany, na jej styku z podłogą albo na dole w półce zrobionej w ścianie. W ten sposób będą prezentować się niczym oświetlenie architektury w mieście. Tego typu oświetlenie dekoracyjne może wyeksponować np. rzeźby. puchary czy rośliny.
Zarówno na suficie, jak i na ścianie, sprawdzą się doskonale dekoracyjne plafony. Te mogą mieć nowoczesne kształty, np. kilka nachodzących na siebie okręgów albo geometryczne kształty.
Ostatnio popularne są proste w swojej konstrukcji lampki LED, które generują światło na górnej oraz dolnej części. Kilka takich elementów na ścianie tworzy dekoracyjne romby, które prezentują się estetycznie i wyróżni Twoje wnętrze.