Mural na ścianie – bądź artystą w swoim domu
Trendy

Mural na ścianie – bądź artystą w swoim domu

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Mural na ścianie długo kojarzył się z wielkimi projektami na zewnątrz budynków. Obecnie coraz bardziej modne stają się projekty tworzone wewnątrz. Poniżej zdradzamy więcej szczegółów.

Zalety muralu na ścianie

Mural na ścianie przynajmniej od kilku lat cieszy się dużym powodzeniem w aranżacji wnętrz. Wywodzi się jednak ze sztuki ulicznej, która z biednych dzielnic zaczęła wędrować niemalże ‘’na salony’’. Nierzadko widzimy dzisiaj zupełnie nowe i nowoczesne budynki, które właściciel zdecydował się ozdobić muralami. 

Inspiracje street artem nie są już ekstrawagancją, ale i tak mówią coś o właścicielu takiego wnętrza – na pewno kojarzą się z kreatywnością i niechęcią do sztampowych rozwiązań. Jest to wartość sama w sobie. 

Mural na ścianie posiada jeszcze przynajmniej kilka zalet, obok których trudno przejść obojętnie. Mianowicie:

  • mural zawsze pozostanie dziełem sztuki – decydując się na niego, wykazujesz ambicje artystyczne,
  • jest również niepowtarzalny – to wielka szansa na posiadanie czegoś unikalnego,
  • z łatwością dobierzemy barwy i styl komponujący się z właściwie każdym wnętrzem, które chcemy ozdobić,
  • decydując się na odpowiadający nam projekt, możemy zaakcentować własne zainteresowania, pasje, a nawet inspirujące nas idee.

Jeżeli ktoś jest fanem ‘’Star Wars’’, może zdecydować się na mural z Hanem Solo, jeśli zaś ma słabość do Andy’ego Warhola, to jego ścianę może ozdobić swobodne nawiązanie do słynnego obrazu z Marylin Monroe. Ilu ludzi – tyle pomysłów. Każdy dobry.

O czym warto pamiętać?

Mural na ścianie w domu może być jednak wykonany w nawiązaniu do popularnych trendów. Wybierając projekt, musimy zwrócić uwagę na:

  • rozplanowanie przestrzeni,
  • wielkość pomieszczenia,
  • nasłonecznienie,
  • technikę wykonania dzieła.

Niestety nie każdy motyw będzie dobrze się prezentował w danej przestrzeni. Zasada jest dość prosta: im większy jest mural, tym z większej odległości powinno się go oglądać. Lepiej więc zrezygnować z ogromnych grafik w małych pomieszczeniach

Sam mural musi też być wybrany rozważnie, bo prawdopodobnie stanie się najbardziej okazałym i przykuwającym uwagę obiektem we wnętrzu. Konieczne jest również odpowiednie przygotowanie podłoża tak, aby było trwałe, nie kruszyło się i grafika mogła służyć na lata.

Zamówić czy zrobić samemu?

Mural na ścianie w domu może być wreszcie czysto artystycznym projektem, który zostanie wykonany przez osobę uzdolnioną w tym kierunku. Można jednak pokusić się o minimalistyczny projekt self-made. Oba pomysły mają zalety i wady.

Mural na ścianie wykonany ręką artysty może być prawdziwą sztuką. Jeśli sami nie mamy takiego zacięcia, to znalezienie odpowiedniego fachowca nie powinno być bardzo trudne: wiele osób wykonujących murale na zamówienie prezentuje swoje realizacje w social mediach. Tam też najłatwiej o kontakt, później pozostaje umówienie się w kwestii projektu i ceny. Nie ma co ukrywać, że ta będzie dość wysoka – za mural dobrej jakości wykonany według naszej fantazji możemy zapłacić od 100 do 400 zł za m2, choć właściwie trudno jest podać wiarygodny zakres cen. Wszystko zależy od doświadczenia artysty, techniki, projektu, stopnia skomplikowania.

Alternatywą jest minimalistyczny mural na ścianie w domu, który prościej będzie wykonać samemu. W grę wchodzą drobne przedstawienia graficzne w postaci motywów roślinnych czy geometrycznych – często zdobi się tak pokoje dzieci. Oczywiście potrzebne jest tu nieco talentu, ale z pewnością mniej niż przy malowidłach zajmujących całą ścianę. Jest jeszcze jedna zaleta: sami poczujemy się artystami!

Gotowy szablon

Mural na ścianie, zwłaszcza gdy nie grzeszymy talentem plastycznym, może być również wykonany przy użyciu gotowego szablonu. W sklepach internetowych można nabyć gotowy wzór, który później będziemy mogli pomalować. Ilość wzorów do wyboru nie jest nieograniczona, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Oczywiście taki szablon można też zrobić. Kopalnią pomysłów pozostaje internet, gdzie znajdziemy nie tylko inspiracje odnośnie do projektowania murali, ale i wiele uwag co do ich wykonania. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak pandemia wpłynie na rynek biurowy? Praca zdalna coraz popularniejsza
Jak pandemia wpłynie na rynek biurowy? Praca zdalna coraz popularniejsza
Jak zmieni się rynek biurowy po pandemii? Jakie rozwiązania mogą pojawić się na rynku nieruchomości? Zobacz prognozy ekspertów.
Modne kuchnie w 2021 roku – przegląd aranżacji
Modne kuchnie w 2021 roku – przegląd aranżacji
Modne kuchnie 2021 to przestrzenie, w których nacisk został położony na rozwiązania praktyczne i ułatwiające utrzymanie czystości. Sprawdź jakie materiały i kolory będą dominować!
O czym nie możesz zapomnieć, budując dom?
O czym nie możesz zapomnieć, budując dom?
Twoje marzenie właśnie z fazy planów i snucia wizji zaczyna powoli przechodzić w fazę realizacji. Stało się! Zaczynasz budowę własnego […]
Ostatnie wpisy