Szopa na narzędzia – czy koniecznie drewniana?
InspiracjeRośliny

Szopa na narzędzia – czy koniecznie drewniana?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Szopa na narzędzia jest bardzo przydatna zwłaszcza na działce, na której nie ma budynku gospodarczego albo łatwego dostępu do pomieszczenia, w którym przechowywane są rzeczy niezbędne do pielęgnacji ogrodu.

Ważna szopa na narzędzia

Odpowiednim miejscem do przechowywania sprzętu niezbędnego do prac ogrodowych jest pomieszczenie gospodarcze z dostępem do bieżącej wody. Gdy nie ma domku gospodarczego do przechowywania narzędzi, to świetnie sprawdzi się do szopa.

Jak wybrać dobrą szopę na narzędzia?

Dobrej jakości szopa na narzędzia powinna być: 

  • funkcjonalna,
  • wytrzymała,
  • powinna pasować do architektury ogrodowej.

Szopa na narzędzia powinna pomieścić bez problemu cały sprzęt do prac ogrodowych oraz musi dobrze komponować się z już istniejącymi konstrukcjami – warto zakupić szopę wykonaną z materiałów, z których zbudowane jest ogrodzenie czy inne elementy małej architektury.

Jak wybrać wielkość szopy?

Rozmiar szopy powinien być dostosowany nie tylko do potrzeb, ale przede wszystkim do powierzchni ogrodu. Miejsce do przechowywania narzędzi powinno być funkcjonalne – małe miejsce do przechowywania narzędzi ogrodowych nie spełni swojego zadania.

Zalecane minimalne wymiary szopy to 200 x 130 cm – można wtedy przechowywać kosiarkę oraz drobny sprzęt ogrodniczy. W większej szopce jest możliwość przechowywania narzędzi, sprzętu ogrodniczego oraz innych rzeczy, np.: mebli ogrodowych czy rowerów.

Szopa powinna być zagospodarowana na planie kwadratu bądź prostokąta – taka forma jest najpraktyczniejsza w użytkowaniu. Bardziej rozbudowane formy zabierają więcej miejsca na  działce, co nie przekłada się na wielkość miejsca do przechowywania. Bardzo przydatne w szopie są otwory wentylacyjne zapewniające odpowiedni przepływ powietrza.

Jak wyposażyć szopę na narzędzia?

Drzwi do szopy powinny mieć szerokość minimum 90 cm. Podłoga w takim miejscu powinna być łatwa do utrzymania w czystości –  świetnie sprawdzą się tutaj płytki ceramiczne. Na ścianach warto powiesić różnego rodzaju półki na drobiazgi oraz zamykaną szafkę na środki ochrony roślin. Do ścian warto również powbijać różne haki, na których będzie można powiesić różne narzędzia. 

Blat roboczy również jest ważnym elementem w szopie na narzędzia. Będzie to świetne miejsce do przesadzania roślin czy przygotowywania oprysków.

Z jakiego materiału powinna być wykonana szopa? 

Najbardziej uniwersalnym materiałem jest drewno. Pasuje ono do każdego stylu ogrodu i można pomalować je na dowolny kolor. Drewno jest materiałem wytrzymałym, ale mimo to wymaga konserwacji co 2- 3 lata.

Dużo tańsza od drewnianej jest szopa plastikowa. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli będzie znajdować się z tyłu budynku. Tworzywo sztuczne jest dość wytrzymałe na promieniowanie UV i nie wymaga szczególnej konserwacji (wystarczy ją umyć wodą z płynem). 

Metalowa szopa jest dobrym rozwiązaniem, jeśli inne elementy architektury ogrodowej również wykonane są z tego materiału.

W jakim miejscu ustawić szopę na narzędzia?

Szopka na narzędzia nie powinna mieć styczności z gruntem, dlatego teren pod nią powinien zostać odpowiednio przygotowany. Lżejsze domki można ustawić na żwirze, te cięższe i większe zaleca się ustawić na wylewce, betonowych bloczkach  bądź kostce brukowej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Sznury LED na balkonie, które urozmaicą Twoje rośliny
Sznury LED na balkonie, które urozmaicą Twoje rośliny
Szukasz efektownego oświetlenia LED na balkon, które podkreśli piękno Twoich roślin? Sprawdź nasze propozycje!
Rośnie zainteresowanie zakupem działki rekreacyjnej
Rośnie zainteresowanie zakupem działki rekreacyjnej
Rośnie zainteresowanie działkami rekreacyjnymi! Aż 67% mieszkańców miast myśli nad wybudowaniem domu do rekreacji poza miastem.
Nowoczesne trendy w aranżacji wnętrz: minimalizm i funkcjonalność
Nowoczesne trendy w aranżacji wnętrz: minimalizm i funkcjonalność
Nowoczesne trendy w aranżacji wnętrz: minimalizm i funkcjonalność — prostota, harmonia i praktyczność w jednym.
Ostatnie wpisy