Jak zrobić drewnianą donicę?
InspiracjeRośliny

Jak zrobić drewnianą donicę?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Drewniane donice wykonane ze skrzynek to od kilku lat jedne z najczęściej wybieranych pojemników na kwiaty balkonowe. Tego typu doniczki są bardzo trwałe i solidne, a do tego pojemne i z pewnością przetrwają kilka lat. Muszą być jedynie odpowiednio wykonane i zabezpieczone przed działaniem deszczu i słońca. Oto instrukcja – jak samodzielnie wykonać donicę.

Drewniana skrzynia na kwiaty

Drewniana doniczka daje wiele możliwości, bowiem wykonuje się ją z dosyć dużej skrzyni. Rozmiary można oczywiście dopasować do indywidualnych potrzeb. Co ważne, ten pojemnik na kwiaty możemy dobrać do wystroju balkonu, bowiem chętnie przyjmuje farbę oraz wszelakie ozdoby mocowane na klej.

W skrzyni umieścić możemy kwiaty, zioła, ale także krzewy i niewielkie drzewka. Ciekawa jest też forma izolacji – będzie ona wykonana ze styropianu, co ułatwi przechowywanie roślin zimą (nie będzie wymagane użycie otuliny do roślin). Warto pamiętać, że ilość ziemi potrzebnej do wypełnienia rośliny musi być 2 razy większa od bryły korzeniowej sadzonki.

Przy konstruowaniu drewnianej donicy nie można zapomnieć o pozostawieniu około 15-centymetrowej warstwy drenażu, która magazynować będzie nadprogramową ilość wilgoci.

Impregnat to bardzo ważna kwestia, zwłaszcza przy wyrobach z drewna. Nie dość, że nada pojemnikowi błysku, to również utrwali strukturę drewna i uodporni ją na działanie słońca oraz deszczu. Ważne, aby preparat był przeznaczony do stosowania na zewnątrz – taka informacja znajduje się zazwyczaj na etykiecie.

Drewniana donica – krok po kroku

Do wykonania skrzyni na rośliny potrzebować będziesz:

 • styropian,
 • pędzel,
 • ostrugane niewielkie deski,
 • impregnat do drewna,
 • kątowniki,
 • śrubokręt,
 • nierdzewne wkręty do drewna,
 • silikon,
 • pistolet do kleju wraz z wkładem,
 • zszywacz,
 • młotek,
 • piłę do drewna,
 • papier ścierny,
 • folię,
 • włókninę,
 • rurki z PCV,
 • przymiar stolarski.

Jak układać poszczególne warstwy w donicy z drewna?

Rozpoczynając od dna, pierwszy będzie styropian, który pełni funkcję izolacyjną. Trzeba pozostawić 15-centymetrową przerwę na warstwę drenażu, aby możliwe było magazynowanie nadmiaru wilgoci. Następnie skrzynię należy wyłożyć folią budowlaną lub ogrodniczą aż po same krawędzie skrzyni. Ziemia nie powinna bowiem dotykać drewna, aby  go nie niszczyć. To zabezpieczenie sprawi, że donica nie będzie gniła od środka. Pozostaje tylko umieszczenie ziemi i roślin.

Wykonanie skrzyni:

Krok I – przygotowanie desek

Deski pociąć na mniejsze części, dostosowane do rozmiaru, który chcemy uzyskać. Następnie trzeba przetrzeć drewno papierem ściernym, aby przygotować go do nałożenia impregnatu.

Krok II – podstawa donicy

Wybierz deski, które stanowić będą dno pojemnika i złącz je poprzeczkami z desek. Ważne, aby wystawały one poza obręb dna dokładnie o tyle, ile wynosić będzie grubość ścianek.

Krok III – ścianki boczne

Przy użyciu kątowników złącz deski, które tworzyć będą ścinany skrzyni. Zwróć uwagę, czy jeden z końców każdego kątownika dochodzi do każdej z krawędzi skrzyni.

Krok IV – osadzenie ścianek

W dnie skrzyni wywierć kilka dużych otworów. Rurki z PCV, które będą w nich osadzone, odprowadzą wodę z pojemnika. Na przygotowane wcześniej dno nałóż ścianki donicy.

Krok V – łączenie konstrukcji

Przy użyciu nierdzewnych wkrętów połącz ściany z dnem skrzyni. Uważaj, aby były one precyzyjnie przykręcone. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której pojemnik nie wytrzyma naporu ziemi.

Krok VI – warstwa izolacyjna styropianu

Odpowiednio przyciętym styropianem wyłóż wnętrze skrzyni, mocując jego krawędzie przy pomocy kleju termicznego. W styropianie należy wywiercić dziury w dnie, które pokrywać się będą z tymi, które powstały w dnie skrzyni. Również w nich należy umieścić rurki z PCV.

Krok VII – wyłożenie skrzyni folią

W tym kroku folią ogrodniczą wyłóż całą skrzynię aż po same krawędzie. Na brzegach umocuj materiał zszywkami. Silikon przyda się do wypełnienia szczelin wokół rurek.

Krok VIII – mocowanie obrzeża

Do góry skrzyni przykręć obrzeża, a całość pokryj warstwą impregnatu.

Krok XIX – sadzenie

Wsyp ziemię i umieść w niej roślinę. Do skrzyni można również przyczepić kółka, które ułatwią przemieszczanie.

Drewniana donica ze skrzyni będzie z pewnością świetną ozdobą niejednego tarasu czy ogrodu.

Zdjęcie główne: Alexandra Smielova/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać dobrą, bezpieczną huśtawkę dla dziecka?
Jak wybrać dobrą, bezpieczną huśtawkę dla dziecka?
Huśtawka to jeden z obowiązkowych elementów każdego placu zabaw. W końcu kto z nas nie miał okazji w dzieciństwie pohuśtać się na huśtawce?
Umywalki łazienkowe wpuszczane w blat: Nowoczesne i eleganckie rozwiązanie
Umywalki łazienkowe wpuszczane w blat: Nowoczesne i eleganckie rozwiązanie
Umywalki łazienkowe wpuszczane w blat: Nowoczesne połączenie stylu i funkcjonalności w Twojej łazience
Praktyczne zastosowanie bieżników na stół: Jak ochronić i ozdobić powierzchnię stołu
Praktyczne zastosowanie bieżników na stół: Jak ochronić i ozdobić powierzchnię stołu
Bieżniki na stół to nie tylko estetyczny dodatek, ale również praktyczne rozwiązanie, które ma wiele zastosowań.
Ostatnie wpisy