Kolejne zmiany w prawie budowlanym od 2021. Wejdą zaostrzone przepisy?
Budowa i remont

Kolejne zmiany w prawie budowlanym od 2021. Wejdą zaostrzone przepisy?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Planujesz budowę domu w 2021 roku? W takim razie pamiętaj, że w następnym roku wejdą zaostrzone przepisy budowlane. Sprawdź, na jakie zmiany warto zwrócić szczególną uwagę.

Energooszczędne i ekologiczne domy

W 2021 roku wejdą kolejne, zaostrzone przepisy, w związku z którymi budowa domu nie będzie już taka łatwa. Zmiany odnoszą się przede wszystkim do budownictwa jednorodzinnego. Zwróć szczególną uwagę na efektywność energetyczną. Każdy nowo wybudowany dom ma spełniać określone wymagania m.in. pod kątem zużycia energii. Zapoznaj się ze znowelizowanym rozporządzeniem odnoszącym się głównie do zapotrzebowania na energię grzewczą budynków. Ważną rolę odgrywa tutaj współczynnik zużycia energii (Ep). Aktualnie wynosi 95 kWh/m2/rok. W 2021 roku, według prawa budowlanego, nie będzie mógł przekraczać 70 kWh/m2/rok. Wprowadzona zmiana sprawi, że nowe domy będą bardziej energooszczędne. 

To jednak nie wszystko! Warto również zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła (U), który przekłada się na energooszczędność rozwiązań technologicznych. W trakcie budowy domu zadbaj też o specjalne świadectwo energetyczne. Obejmuje najistotniejsze zagadnienia związane z wydajnością zastosowanych rozwiązań i zużycia energii. Taki certyfikat obowiązuje przez 10 lat. Pamiętaj jednak, że przy termomodernizacji należy sporządzić nowe dokumenty.

Jakie obszary będą regulować nowe przepisy?

Wprowadzane zmiany w prawie budowlanym w 2021 roku koncentrują się przede wszystkim na energooszczędności budynków. Nowe przepisy obejmują też modernizację kotłów grzewczych oraz skupiają się na energooszczędnych elementach stosowanych do budowy domów. Regulacje mają na celu zmniejszenie zapotrzebowania budynku na energię pierwotną.

Budowa domu może stanowić teraz nie lada wyzwanie, ale efekty wysiłku będą odczuwane przez długi czas. Zaostrzone przepisy mają sprawić, że nowe domy staną się samowystarczalne. Cały proces toczy się już od kilku lat. W związku z tym producenci materiałów budowlanych zdążyli się przygotować do kolejnych zmian w prawie budowlanym w 2021 roku

Ważną rolę odgrywa izolacja cieplna. Poszukaj materiałów z wypełnieniem termoizolacyjnym (styropianem lub wełną mineralną). Z pomocą przychodzą też nowe materiały, takie jak aerożel, pianka fenolowa i poliuretanowa. Zwróć też uwagę na konstrukcję okien i drzwi zewnętrznych. Okna powinny składać się z izolowanych pakietów szybowych i ramek dystansowych. Z kolei drzwi muszą zawierać wypełnienie termoizolacyjne. Nowe domy będą ekologiczne i energooszczędne. Warto również podkreślić, że surowe zasady przyjęte przez Parlament Europejski obowiązują też stare budynki, które będą modernizowane od 2021 roku.

Jak wybrać projekt domu zgodny z nowymi przepisami budowlanymi?

Obowiązujące od 2021 roku przepisy budowlane będą dotyczyć wszystkich nowo powstających domów, nie ma tutaj żadnych wyjątków. Zwróć więc uwagę na wymogi techniczne już na etapie wyboru projektu. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych nerwów. Przeanalizuj poszczególne projekty pod kątem kilku czynników. 

Przede wszystkim sprawdź współczynnik EP. Pamiętaj, że zgodnie z nowymi przepisami nie może przekraczać 70 kWh/m2. Zapytaj projektanta, czy uwzględnił system solarny, wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła i wilgoci lub pompę ciepła. Zobacz, ile wynosi lambda (współczynnik przenikania ciepła) materiałów budowlanych. Dowiedz się także, czy przez okna będzie wpadać dużo światła. Dzięki temu możesz sporo zaoszczędzić na rachunkach. 

Warto również podkreślić, że energooszczędny dom wcale nie musi być zaprojektowany w stylu nowoczesnym. Możesz wybrać styl klasyczny, dworkowy lub willowy. Decyzja należy do Ciebie!

Wymiana kotłów grzewczych

Większość domów w Polsce ogrzewana jest tradycyjnymi kotłami grzewczymi. Standardowe urządzenia emitują dużo dymu i zanieczyszczeń, tworzą przez to smog. Od 2020 roku możesz instalować tylko niskoemisyjne kotły grzewcze. Starsze modele zostaną wycofane ze sprzedaży. Zanim kupisz kocioł, wybierz się do urzędu i zapytaj, czy istnieją jakieś ograniczenia. Władze województw mają prawo zadecydować, których urządzeń grzewczych nie można montować w domach. Przy okazji zwróć uwagę na alternatywne rozwiązania, takie jak pompa ciepła, kocioł gazowy lub na biomasę.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Sztuka urządzania jadalni: Inspirujące pomysły i trendy
Sztuka urządzania jadalni: Inspirujące pomysły i trendy
Sztuka urządzania jadalni: Odkryj inspirujące trendy i pomysły, które nadadzą Twojej przestrzeni wyjątkowy charakter.
Gabinet na home office – tych dodatków potrzebujesz!
Gabinet na home office – tych dodatków potrzebujesz!
Niektóre z tych gadżetów biurowych oszczędzają czas, inne pozwolą Ci lepiej i efektywniej pracować, a te najlepsze sprawią, że Twój dom stanie się najlepszym miejscem do pracy. Wypróbuj proponowane gadżety do home office’u.
Sznury LED na balkonie, które urozmaicą Twoje rośliny
Sznury LED na balkonie, które urozmaicą Twoje rośliny
Szukasz efektownego oświetlenia LED na balkon, które podkreśli piękno Twoich roślin? Sprawdź nasze propozycje!
Ostatnie wpisy