3 błędy, których nie możesz popełnić podczas malowania sufitu
Budowa i remont

3 błędy, których nie możesz popełnić podczas malowania sufitu

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Malowanie ścian i sufitu wydaje się prostą czynnością, którą przy odrobinie zaangażowania każdy jest w stanie wykonać samodzielnie. Wiele osób wykańczając mieszkanie, rezygnuje z wynajęcia ekipy remontowej i maluje ściany własnymi siłami. 

Warto do tego zadania odpowiednio się przygotować. Należy pamiętać o zakupie właściwych narzędzi oraz doborze farb, które nadają się do pokrycia sufitu. Istnieje kilka sprawdzonych technik malowania, które sprawiają, że praca przebiega sprawnie, a efektem jest pięknie wyremontowany pokój.

Sufit maluje się w pierwszej kolejności, dzięki temu nie trzeba się martwić, że farba skapnie na świeżo pomalowane ściany. Warto poznać 3 najpopularniejsze błędy, które wiele osób popełnia podczas malowania sufitu, aby oszczędzić sobie nerwów, czasu i pieniędzy. 

Jak przygotować pokój do malowania sufitu? 

Bardzo ważną kwestią przy malowaniu sufitu jest odpowiednie zabezpieczenie podłogi, mebli oraz okien. Jeśli wykańczamy nowe mieszkanie i jeszcze nie ma w nim położonej podłogi czy wniesionych mebli, zadanie jest o wiele prostsze. Jednak zawsze należy pamiętać o oklejeniu folią i taśmą malarską szyb oraz ram okien.

Nawet najbardziej skupionemu malarzowi może zdarzyć się chwila nieuwagi. Folia będzie bardzo pomocna również przy ewentualnym osłonięciu lampy lub żyrandola. Jeśli przystępujesz do odświeżenia sufitu w mieszkaniu, w którym już mieszkasz, warto na czas malowania wynieść z pokoju wszystkie niepotrzebne meble i przedmioty. Niektóre rzeczy są zbyt ciężkie, aby dało się je swobodnie przenosić, dlatego należy zabezpieczyć je folią. Dobrą praktyką jest również pozbycie się ze ścian i sufitu wszystkich elementów ozdobnych oraz kontaktów, karniszy czy uchwytów. 

3 najczęstsze błędy popełniane podczas malowania sufitu

Niewłaściwe przygotowanie sufitu 

Podstawowym błędem, który zdarza się wielu niedoświadczonym malarzom, jest niewłaściwe przygotowanie sufitu oraz ścian do malowania. Aby farba z łatwością dała się rozprowadzić po powierzchni, ta musi być równa, sucha i odpowiednio oczyszczona. Naszym celem jest równomierne pokrycie sufitu farbą, co będzie niemożliwe, jeśli będzie on pokryty kurzem lub tłustymi plamami. Nie może być również nierówności spowodowanych uszkodzeniami tynku lub pozostałościami po starej warstwie farby. Warto przygotować sufit starannie, co pozwoli uniknąć frustracji przy procesie malowania. Pomocna może być szpachelka, za pomocą której można pozbyć się niedoskonałości.

Sufit przed malowaniem należy przetrzeć wilgotną szmatką. Jeśli zauważysz jakieś ubytki na jego płaszczyźnie, to koniecznie zaszpachluj je, a następnie, kiedy miejsce to wyschnie, przetrzyj je papierem ściernym. Dzięki temu sufit będzie idealnie równy. Pamiętaj, że przed malowaniem sufitu farbą, należy nanieść na niego warstwę gruntującą. Zagruntowany sufit musi być całkowicie suchy przed przystąpieniem do malowania go farbą właściwą. Pomalowanie mokrej powierzchni farbą często skutkuje powstawaniem pęcherzy na suficie i odpadaniem farby. 

Nieodpowiednio dobrana farba 

Kolejnym często powtarzającym się błędem jest założenie, że jeden rodzaj farby sprawdzi się we wszystkich pomieszczeniach. Wiele zależy od wilgotności, jaka będzie panować w danym pokoju. Dlatego inna farba potrzebna jest, aby pomalować sufit w łazience, a inna sprawdzi się w salonie.

W pomieszczeniach, gdzie poziom wilgotności będzie wyższy, najlepiej wybrać preparat odporny na wilgoć, pleśń i grzyby. Do pokoju dziecka warto kupić specjalne farby z małą ilością substancji chemicznych oraz posiadające odpowiednie atesty. Do malowania sufitu warto zainwestować w farbę lepszej jakości, gdyż zazwyczaj jej krycie jest dokładniejsze, dzięki czemu można nałożyć mniej warstw. 

Zły wybór narzędzia do malowania 

Wybierając wałki i pędzle do malowania, warto stawiać na narzędzia dobrej jakości. Jeśli nie masz pewności, które pędzle wybrać, pomocne mogą być oznaczenia na pudełku zakupionej farby. Zawsze można poprosić o pomoc pracowników sklepu budowlanego, w którym będziesz robić zakupy. Przed malowaniem warto nowy wałek porządnie umyć, używając ciepłej wody i mydła.

Nawet jeszcze nieużywany wałek może być zabrudzony lub zakurzony. Pominięcie tego kroku może spowodować, że drobinki brudu przyczepią się do powierzchni sufitu. Nie można zostawiać wałka i kuwety na noc bez odpowiedniego zabezpieczenia, bo wyschną i nie będą się nadawać do kontynuowania pracy. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednie drewno dla swojego projektu budowlanego?
Jak wybrać odpowiednie drewno dla swojego projektu budowlanego?
Dowiedz się, jak dobór odpowiedniego drewna ma kluczowe znaczenie dla twojego projektu budowlanego. Zrozum, co wpływa na wybór drewna, czynniki do rozważenia i jak to wpływa na konstrukcję.
Weganizm coraz popularniejszy, ale trudno nam zrezygnować z sera i mięsa
Weganizm coraz popularniejszy, ale trudno nam zrezygnować z sera i mięsa
Dieta roślinna coraz bardziej przypada do gustu Polakom! Zobacz, jakie wegańskie potrawy Polacy lubią najbardziej oraz czego trudno nam sobie odmówić.
Ceglaste inspiracje w sypialni
Ceglaste inspiracje w sypialni
Cegła na ścianie jest jednym z modniejszych materiałów wykończenia wnętrz. Zobacz ceglane inspiracje w sypialni.
Ostatnie wpisy