Ustawa lokal za grunt – na czym polega?
Budowa i remont

Ustawa lokal za grunt – na czym polega?

Potrzebujesz ok. 1 min. aby przeczytać ten wpis

W zamian za grunt gmina uzyska od inwestora mieszkania lub inne lokale użytkowe. Zobacz, na czym polega nowa ustawa powstała w ramach pakietu mieszkaniowego.

Przygotowana przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii ustawa „Lokal za Grunt” została podpisana przez prezydenta 21 stycznia bieżącego roku. Oferowane przez nią narzędzia mają sprzyjać zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, opierając się na współpracy między samorządami i inwestorami.

Lokal za Grunt – nowa ustawa 

Zgodnie z raportem GUS z 2019 r. w posiadaniu gmin znajduje się blisko 28 tys. ha gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Nowa ustawa proponuje model wymiany korzyści pomiędzy gminą a inwestorem. Gmina ma sprzedawać inwestorowi grunt, a on rozliczy część ceny w lokalach, które należeć będą do gminy. Lokale te będą przeznaczone na mieszkania lub np. pod działalność edukacyjną, zdrowotną, czy kulturalną. Co więcej, państwo wesprze gminę w budowie infrastruktury technicznej i społecznej.

Ustawa dopuszcza także inne formy inwestowania, jak pozyskiwanie przez gminy mieszkań i lokali znajdujących się w innych lokalizacjach. Oferowane przez gminę nieruchomości będą musiały wpisywać się w miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. 

Źródło: Gov.pl

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Rośnie zdolność kredytowa Polaków. Czy to oznacza, że jesteśmy bogatsi?
Rośnie zdolność kredytowa Polaków. Czy to oznacza, że jesteśmy bogatsi?
Koronawirus a zdolność kredytowa Polaków. Zobacz, dlaczego przeciętni Polacy mogą wziąć kredyt nawet na 700 tysięcy złotych.
60 lat IKEA w Polsce – ruszyła wystawa w stylu vintage i Fiatem 126p w tle
60 lat IKEA w Polsce – ruszyła wystawa w stylu vintage i Fiatem 126p w tle
IKEA świętuje 60 lat w Polsce. Z tej okazji ruszyła wystawa w Warszawie - kolorowa, w stylu vintage i Fiatem 126p w tle.
Jaki front mebli kuchennych wybrać?
Jaki front mebli kuchennych wybrać?
Jeżeli nie wiesz, jakie fronty wybrać do mebli kuchennych, przeczytaj nasz artykuł. Zobacz, co jest teraz modne i na co warto zwrócić uwagę.
Ostatnie wpisy