Ustawa lokal za grunt – na czym polega?
Budowa i remont

Ustawa lokal za grunt – na czym polega?

Potrzebujesz ok. 1 min. aby przeczytać ten wpis

W zamian za grunt gmina uzyska od inwestora mieszkania lub inne lokale użytkowe. Zobacz, na czym polega nowa ustawa powstała w ramach pakietu mieszkaniowego.

Przygotowana przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii ustawa „Lokal za Grunt” została podpisana przez prezydenta 21 stycznia bieżącego roku. Oferowane przez nią narzędzia mają sprzyjać zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, opierając się na współpracy między samorządami i inwestorami.

Lokal za Grunt – nowa ustawa 

Zgodnie z raportem GUS z 2019 r. w posiadaniu gmin znajduje się blisko 28 tys. ha gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Nowa ustawa proponuje model wymiany korzyści pomiędzy gminą a inwestorem. Gmina ma sprzedawać inwestorowi grunt, a on rozliczy część ceny w lokalach, które należeć będą do gminy. Lokale te będą przeznaczone na mieszkania lub np. pod działalność edukacyjną, zdrowotną, czy kulturalną. Co więcej, państwo wesprze gminę w budowie infrastruktury technicznej i społecznej.

Ustawa dopuszcza także inne formy inwestowania, jak pozyskiwanie przez gminy mieszkań i lokali znajdujących się w innych lokalizacjach. Oferowane przez gminę nieruchomości będą musiały wpisywać się w miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. 

Źródło: Gov.pl

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
“  this to crucial elements to consider when buying clothes for your newborn baby?
“ this to crucial elements to consider when buying clothes for your newborn baby?
Zakup pierwszych ubranek dla noworodka może być skomplikowany. Ten artykuł pomoże Ci przewodnikować przez to dość trudne zadanie, podpowiadając na co zwrócić uwagę podczas wyboru.
Najmodniejsze wzory tapet do sypialni
Najmodniejsze wzory tapet do sypialni
Przejrzyj najmodniejsze wzory tapet tego sezonu, które z powodzeniem możesz wykorzystać w sypialni.
Kołdry puchowe – jaka kołdra na lato, a jaka na zimę?
Kołdry puchowe – jaka kołdra na lato, a jaka na zimę?
Raz zakupiona kołdra ma nam służyć przez wiele lat, dlatego – jak każdą długoterminową inwestycję – tak i ten zakup warto dobrze przemyśleć. Poznaj rodzaje kołder puchowych, sprawdź, czym się różnią i świadomie zdecyduj, jakie najlepiej sprawdzą się w Twoim domu.
Ostatnie wpisy