Ustawa lokal za grunt – na czym polega?
Budowa i remont

Ustawa lokal za grunt – na czym polega?

Potrzebujesz ok. 1 min. aby przeczytać ten wpis

W zamian za grunt gmina uzyska od inwestora mieszkania lub inne lokale użytkowe. Zobacz, na czym polega nowa ustawa powstała w ramach pakietu mieszkaniowego.

Przygotowana przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii ustawa „Lokal za Grunt” została podpisana przez prezydenta 21 stycznia bieżącego roku. Oferowane przez nią narzędzia mają sprzyjać zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, opierając się na współpracy między samorządami i inwestorami.

Lokal za Grunt – nowa ustawa 

Zgodnie z raportem GUS z 2019 r. w posiadaniu gmin znajduje się blisko 28 tys. ha gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Nowa ustawa proponuje model wymiany korzyści pomiędzy gminą a inwestorem. Gmina ma sprzedawać inwestorowi grunt, a on rozliczy część ceny w lokalach, które należeć będą do gminy. Lokale te będą przeznaczone na mieszkania lub np. pod działalność edukacyjną, zdrowotną, czy kulturalną. Co więcej, państwo wesprze gminę w budowie infrastruktury technicznej i społecznej.

Ustawa dopuszcza także inne formy inwestowania, jak pozyskiwanie przez gminy mieszkań i lokali znajdujących się w innych lokalizacjach. Oferowane przez gminę nieruchomości będą musiały wpisywać się w miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. 

Źródło: Gov.pl

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Światłowód czy kabel koncentryczny?
Światłowód czy kabel koncentryczny?
Zastanawiasz się, który sposób transmisji danych wybrać? Przeczytaj ten krótki artykuł, aby dowiedzieć się, jakie są plusy i minusy obu rozwiązań.
Ogrzewanie podłogowe – gdzie się sprawdzi takie rozwiązanie?
Ogrzewanie podłogowe – gdzie się sprawdzi takie rozwiązanie?
Ogrzewanie podłogowe może bardzo pomóc zmniejszyć rachunki, ale również znacznie polepsza nasze samopoczucie. Dowiedz się więcej na temat tego rodzaju ogrzewania w domu.
Jak wykorzystać zbiorniki na deszczówkę w ekologicznym gospodarstwie domowym?
Jak wykorzystać zbiorniki na deszczówkę w ekologicznym gospodarstwie domowym?
Poznaj korzyści płynące z wykorzystania zbiorników na deszczówkę w ekologicznym gospodarstwie domowym. Dowiedz się, jak prawidłowo gromadzić wodę i zastosować ją w praktyce.
Ostatnie wpisy