Czym można ozdobić ogród?
Dekoracje i akcesoria

Czym można ozdobić ogród?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Nadeszła wiosna, a wraz z nią czas na prace ogrodowe. Po zimowej wegetacji ziemia nadal jeszcze dochodzi do siebie, a wraz z nią odradzają się rośliny. To najlepszy okres na zmiany lub renowacje w ogrodzie. Pogoda pozwala też na wyjęcie dekoracji ogrodowych oraz stworzenie nowych aranżacji. Zobacz nasze inspiracje do tego, czym ozdobić swój ogród w tym sezonie.   

Dekoracje na ogrodzeniu    

Ogrodzenie swojej działki siatką jest konieczne, ponieważ jasno wyznacza granice należącej do Ciebie ziemi. Płot zapewnia także bezpieczeństwo przed wejściem nieproszonych gości na posesję. Niestety rzadko kiedy proste ogrodzenie z siatki jest ozdobą ogrodu.

Dodatkowym minusem takiego rozwiązania jest brak prywatności. Druciana siatka nie zasłania bowiem Twojej przestrzeni przed ciekawskimi spojrzeniami przechodniów czy sąsiadów. Jeśl chcesz udekorować swój płot, a przy okazji zapewnić sobie komfort prywatności, mata ogrodowa to coś dla Ciebie! Te naturalne, plecione z wikliny przepierzenia skutecznie chronią Twoją przestrzeń przed podglądaczami, a do tego wyglądają pięknie! Wiklina jest w tym sezonie jednym z najmodniejszych dodatków do ogrodu, więc to rozwiązanie jest idealną propozycją na praktyczny dodatek ogrodowy.    

Ogród ozdobny i ogród warzywny   

Wiele ogrodów składa się z dwóch części – rekreacyjnej i uprawnej. Pierwsza z nich ma funkcję głównie ozdobną – jest pełna kwiatów, ozdobnych krzewów, a w jej centrum często swoi zestaw mebli ogrodowych. To przestrzeń na wypicie porannej kawy czy grilla z przyjaciółmi. Druga z kolei to miejsce, gdzie nie brakuje pysznego, świeżego jedzenia. Zdrowych i ekologicznych warzyw, które są idealnym dodatkiem do letnich obiadów. W ogródku warzywnym często nie ma jednak miejsca na ozdoby czy kolorowe kwiaty. Warto te dwie części jasno od siebie oddzielić, na przykład niskim płotem czy rzędem krzewów albo iglaków. 

Część dekoracyjna ogrodu często zyskuje dzięki odpowiedniej organizacji. Dobrze zaprojektowana i zadbana przestrzeń wygląda schludnie, nawet jeśli nie ma w niej dużo elementów. Rabaty kwiatowe oraz ścieżki pomogą wyznaczyć płotki do ogrodu. Niskie, wiklinowe przedziałki jasno wydzielą granice w ogrodzie, a także ograniczą do pewnego stopnia rozrastanie się na przykład kwiatów czy pnączy na trawnik. Takie płotki fantastycznie wyglądają także między grządkami w ogrodzie warzywnym lub wbite dookoła drzew owocowych.   

Dróżka z kamieni   

Naturalne ozdoby wyglądają w ogrodzie najlepiej. To, co samoistnie w nim występuje, idealnie wpasowuje się w wystrój i klimat przyrody. Wiele osób decyduje się na wyłożenie dróżek ogrodowych kostką brukową, jednak często to rozwiązanie daje sztuczny, czasem wręcz karykaturalny efekt. Drogi wysypane białymi kamykami są z kolei bardzo eleganckie, kojarzą się z ogrodami w stylu francuskim.

Z kolei dróżka ułożona z dużych, naturalnych, nie bielonych kamieni, przywodzi na myśl urocze chaty w stylu angielskim, które zawsze otoczone są pięknymi ogrodami. Im bardziej naturalne i “dzikie” są dekoracje w ogrodzie, tym lepiej wyglądają. Co prawda przestrzeń musi być zadbana, by mogła wyglądać efektownie, jednak im bardziej sztuczne i symulowane są ozdoby, tym mniej uroku i naturalnego czaru ma ogród. Wystrój powinien być osadzony jak najbliżej swobodnego wyglądu miejsca, które aranżujesz.

Zdj. główne: Alexander Schimmeck/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednie drewno dla swojego projektu budowlanego?
Jak wybrać odpowiednie drewno dla swojego projektu budowlanego?
Dowiedz się, jak dobór odpowiedniego drewna ma kluczowe znaczenie dla twojego projektu budowlanego. Zrozum, co wpływa na wybór drewna, czynniki do rozważenia i jak to wpływa na konstrukcję.
Stworzenie Efektywnego Pracowniczego Środowiska: Wybór Praktycznych Drzwi Zewnętrznych z Szybą
Stworzenie Efektywnego Pracowniczego Środowiska: Wybór Praktycznych Drzwi Zewnętrznych z Szybą
Drzwi zewnętrzne z szybą w praktycznym biurze - styl, funkcjonalność i efektywność w jednym.
Folia aluminiowa – poznaj i przetestuj jej nietypowe zastosowania!
Folia aluminiowa – poznaj i przetestuj jej nietypowe zastosowania!
Do czego można użyć folii aluminiowej? Przede wszystkim do pieczenia potraw i zachowania ich świeżości. Dzięki swoim właściwościom folia aluminiowa sprawdza się jednak również w celach kosmetycznych, leczniczych oraz wielu innych. Sprawdź jej niestandardowe zastosowania i przetestuj, gdy tylko będziesz mieć okazję!
Ostatnie wpisy