Jak dbać o odpowiednie nawilżenie powietrza?
Dekoracje i akcesoria

Jak dbać o odpowiednie nawilżenie powietrza?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Jakość powietrza, którym oddychasz, jest bardzo ważna. Jednak nie tylko to jest ważne. Odpowiednie nawilżenie, także wpływa na komfort oddychania. Zobacz, jak odpowiednio o nie zadbać. 

Wilgotność powietrza w domu — jak dbać?

Ważną kwestią, o którą powinieneś zadbać jak wilgotność powietrza w twoim domu. To ona na wpływ na twoje zdrowie oraz samopoczucie. Zmierzyć ją możesz za pomocą higrometru, a jej prawidłowa wartość powinna mieścić się w przedziale od 40% do 60%. Jeśli okaże się, że jest ona zbyt wysoka, zacznij od domowych sposobów na jej obniżenie. Polegają one na: skróceniu czasu kąpieli, gotowaniu w garnkach z pokrywkami oraz używaniu okapu, który pochłania parę wodną. Pamiętaj także o codziennym wietrzeniu każdego pomieszczenia, a także o odpowiednią wentylację łazienki i kuchni. W osuszacz powietrza zainwestuj jeśli domowe sposoby zawiodły. Zabierze on z powietrza od kilku do kilkunastu litrów wody z powietrza w ciągu doby. Kolejnym sposobem może być zakup dobrego wentylatora, który zapewni dobrą wymianę powietrza, a jednocześnie zadba o jego osuszenie. 

Sposoby na nawilżenie powietrza

Co jednak zrobić, gdy wilgotność powietrza jest zbyt niska? W pierwszej kolejności musisz upewnić się, czy system wentylacji w twoim domu działa prawidłowo. Sprawdź także, czy nawiewniki w oknach, szczególnie tych wykonanych z PVC, działają zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Idealnym rozwiązaniem mogą okazać się także mechaniczne nawilżacze powietrza. Dzisiaj w sklepach zakupić możesz takie modele, które działają w sposób automatyczny. Co to znaczy? Oznacza to, że włączą się same, gdy wilgotność w danym pomieszczeniu spadnie poniżej pożądanego poziomu. W zależności od sposobu działania nawilżacz powietrza może wytwarzać gorąca parę wodę lub  delikatną chłodną mgiełkę. Ponadto wyposażony jest on w zbiornik, którego pojemność musisz dopasować do wielkości pomieszczenia, w którym się znajduje.

Jednak możesz także zastosować domowe sposoby nawilżania powietrza. Należy do nich na przykład wieszanie mokrego prania na odsłoniętych grzejnikach. Tutaj wilgoć z materiałów przeniknie do powietrza. Warto także gotować przez przykrycia oraz umieścić specjalne naczynie z wodą przy grzejniku w danym pokoju. Taki pojemnik może wykonany być z metalu lub kamionki. Jeśli chcesz zwiększyć efekt, zawieś go bezpośrednio na grzejniku. Rośliny także sprawdzą się jako nawilżacz powietrza, a szczególnie te o bujnych liściach. Zwiększą ją, ponieważ oddają sukcesywnie wodą do powietrza, którą pobierają z gleby.

Zdjęcie główne: unsplash.com/volant

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak przedłużyć świeżość warzyw i owoców?
Jak przedłużyć świeżość warzyw i owoców?
Jak sprawić, aby zakupione przez nas warzywa i owoce dłużej pozostały świeże? Oto kilka prostych trików.
Nowoczesne i opłacalne filtry do okapów kuchennych z recyrkulacją powietrza.
Nowoczesne i opłacalne filtry do okapów kuchennych z recyrkulacją powietrza.
Filtry plazmowe do okapów są nowoczesnym rozwiązaniem dla kuchennego AGD.
Jakie meble ułatwią przechowywanie rzeczy w sypialni?
Jakie meble ułatwią przechowywanie rzeczy w sypialni?
Sypialnia to miejsce do odpoczynku – zgoda. Co jednak, gdyby wykorzystać ją także do przechowywania, i to całkiem wielu rzeczy? Możliwości są w tej kwestii naprawdę spore. Dowiedz się więcej!
Ostatnie wpisy