Izolacja fundamentów pozioma – czemu jest niezbędna i jakie są jej zadania
Budowa i remont

Izolacja fundamentów pozioma – czemu jest niezbędna i jakie są jej zadania

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Dostrzeżenie w budynku problemu w postaci wilgoci powinno skłaniać do natychmiastowej interwencji. To problem, z którego rozwiązaniem nie można zwlekać. Dlaczego to tak ważne? Czy problem wilgoci może występować już na poziomie fundamentów? Czym jest izolacja fundamentów pozioma i co ma wspólnego z osuszaniem budynku? Odpowiedzi na te i wiele innych istotnych pytań poznasz po zapoznaniu się z poniższym artykułem.

Wilgoć i zagrożenia z nią związane

W fundamentach jest wilgoć? W takim razie niezbędna będzie izolacja fundamentów pozioma, – to najskuteczniejszy sposób na osuszenie budynku. Na czym polega izolowanie fundamentów w poziomie tłumaczymy w dalszej części tekstu. Natomiast teraz wyjaśnimy, czemu wilgocią trzeba zająć się natychmiast.

Otóż cząsteczki wody w ścianach tworzą swoisty mikroklimat. Duża wilgoć to warunki wręcz doskonałe dla rozwoju wszelkiego rodzaju grzybów. W ścianie może się pojawić pleśń. Dlaczego to duże zagrożenie? Grzyby i pleśń same w sobie nie są jakimś istotnym zagrożeniem. Jednak co innego ich zarodniki. Przenikając do organizmu człowieka, mogą  go poważnie uszkodzić. Na pierwszej linii znajduje się układ oddechowy. Zarodniki grzybów wywołują poważne choroby w tym obszarze. Zagrażają również układowi krwionośnemu. Ponadto są rakotwórcze.

Jakby tego było mało, wilgoć może zagrozić konstrukcji. Drążąc mury, pogarsza ich właściwości, wpływając między innymi na obniżenie wytrzymałości. Dlatego też czy to wilgoć w ścianach czy też w fundamentach – trzeba jak najszybciej się z nią uporać.

Wilgoć w fundamentach

Jeśli wilgoć pojawiła się w ścianach, z dużym prawdopodobieństwem jest obecna również w fundamentach. Co więcej, jej brak w ścianach nie wyklucza obecności w fundamentach. Okazuje się bowiem, że do najczęstszych przyczyn pojawiania się wilgoci w budynkach należy podciąganie kapilarne.

W przypadku podciągania kapilarnego źródło wilgoci znajduje się w ziemi. Może być nim nadmiar wody zgromadzonej w gruncie. Częściej jednak chodzi o wody gruntowe. Przenikają one do fundamentów, a stamtąd już prosta droga do kolejnych części budynku. Oczywiście, aby do tego doszło, fundamenty muszą być nieszczelne. Niestety błędy w wykonaniu izolacji czy też jej niska jakość sprawiają, że problem występuje dzisiaj w wielu budynkach.

Izolacja fundamentów pozioma – skuteczny sposób na wilgoć

Aby w pełni rozwiązać problem wilgoci, trzeba zadziałać już na poziomie fundamentów. To jedyny sposób na to, aby woda nie była obecna w żadnej części konstrukcji, ponieważ to właśnie fundamenty stanowią dla niej pierwszy przystanek. W tym celu wykonuje się izolację fundamentów poziomą.

Aby stworzyć izolację, trzeba przygotować miejsce dla płyty izolacyjnej. W tym celu wykonywane jest precyzyjne, poziome cięcie. Na płycie izolacyjnej trzeba umieścić specjalne kliny. W przeciwnym razie istniałoby ryzyko, że dojdzie do osiadania budynku. Dalej fachowcy wykonują już tylko prace końcowe. To wystarczy, aby zapobiec dalszemu podciąganiu kapilarnemu, zatem problem wilgoci zostaje rozwiązany. Co więcej, nowoczesne płyty izolacyjne są bardzo trwałe. Według niektórych szacunków zapewniają właściwą izolację nawet przez 100 lat.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Sadzonki truskawek – wszystko co trzeba o nich wiedzieć
Sadzonki truskawek – wszystko co trzeba o nich wiedzieć
Trudno jest chyba znaleźć osobę, która nie lubiłaby truskawek. To w końcu niezwykle smaczny i słodki owoc. Nie może zatem dziwić, że wiele osób chciałoby je posadzić w swoim ogrodzie czy na swojej działce.
Jak oszacować zużycie energii w domu?
Jak oszacować zużycie energii w domu?
Rachunki za prąd zwalają Cię z nóg? Sprawdź, co możesz zrobić, aby płacić mniej i jak oszacować zużycie energii w Twoim domu.
Kociołek myśliwski – biesiada w ogrodzie!
Kociołek myśliwski – biesiada w ogrodzie!
Kociołek myśliwski to doskonała alternatywa dla klasycznego grilla i ogniska. To urządzenie pozwoli Ci przygotować aromatyczne i sycące danie, o którego dokładkę poprosi każdy!
Ostatnie wpisy