Upał w domu? Zobacz, jak zredukować temperaturę
Wnętrza

Upał w domu? Zobacz, jak zredukować temperaturę

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Latem wiele osób skarży się z powodu wysokich temperatur. Jeśli w Twoim domu jest za gorąco, przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jak skutecznie obniżyć temperaturę.

Upalna pogoda – jak sobie z nią poradzić?

Niemal każdego roku, letnie miesiące charakteryzują się wysokimi temperaturami, które umożliwiają relaks na plaży, kąpiel w morzu, a także spacery o zachodzie słońca. Niestety dla wielu osób wysoka temperatura jest niezwykle uciążliwa, zwłaszcza jeśli spędzają one dużo czasu w domu. W niektórych mieszkaniach (np. na poddaszu) szybko robi się gorąco, co może być niezwykle nieprzyjemne lub wręcz utrudniać normalne funkcjonowanie. Na szczęście istnieją sposoby na zredukowanie upału w domu. Poniżej przedstawiliśmy kilka z nich.

Zamykaj okna

Wiele osób popełnia błąd polegający na otwarciu okien, gdy na dworze panuje wysoka temperatura. Wbrew pozorom w ten sposób, zamiast ochłodzić pomieszczenie, wpuszcza się do środka gorące powietrze. Z reguły w dzień temperatura na zewnątrz jest znacznie wyższa niż w domu. Jeśli chcesz ochłodzić i przewietrzyć swój dom latem, najlepiej zrób to wieczorem lub o poranku, kiedy powietrze na dworze jest w miarę chłodne. Pamiętaj zatem, aby w trakcie najgorętszych dni zamykać okna. Jeśli nie chcesz, by powietrze “stało”, możesz zamiast tego włączyć wiatrak.

Opuść rolety

Doskonałym sposobem na ochłodzenie mieszkania w gorący dzień jest zasłonięcie żaluzji lub rolet, nie wpuszczając w ten sposób promieni słonecznych do wnętrza. W tym celu powinieneś zamontować rolety zewnętrze, które najskuteczniej odbijają promienie, a także w odpowiedni sposób izolują przed gorącym powietrzem. Alternatywnym rozwiązaniem może być zasłonięcie okien zasłonami, które w pewnym stopniu także ochłodzą Twój dom.

rolety w domu
Image by Mircea Ploscar from Pixabay

Unikaj gotowania

W upalne dni postaraj się ograniczyć gotowanie do minimum. Używanie piekarnika lub kuchenki znacznie zwiększy temperaturę w Twoim domu, sprawiając, że znajdujące się w nim powietrze jest jeszcze cięższe i gorętsze. Zamiast ciężkich dań przygotuj sałatkę lub inną potrawę na zimno, do której zrobienia nie będziesz potrzebować ognia ani innych źródeł ciepła.

Woda w wannie i mokre tkaniny

Świetnym rozwiązaniem, dzięki któremu w mieszkaniu zrobi się chłodniej, jest napuszczenie zimnej wody do wanny. Co ciekawe, woda idealnie pochłania ciepło, a jednocześnie chłodzi powietrze, dzięki czemu już po chwili poczujesz różnicę w temperaturze. Otwórz wszystkie drzwi znajdujące się w Twoim domu, aby efekt były jeszcze bardziej odczuwalny. Doskonałym sposobem, jednak niekoniecznie miłym dla oka, jest zmoczenie zimną wodą zasłon, firanek, albo ręczników. Jest to bardzo skuteczna metoda, dzięki której ochłodzisz swój dom i odczujesz ogromną ulgę.

Odłącz niepotrzebnie pracujące sprzęty elektryczne

Sprzęty elektryczne, które są podłączone do prądu, wytwarzają dużą ilość ciepła. Być może w zwykły, chłodniejszy dzień nie jest to bardzo odczuwalne, jednak w krytycznych sytuacjach, czyli w przypadku wysokich upałów, może to działać na niekorzyść, dodatkowo podnosząc temperaturę w mieszkaniu. W tym przypadku zasada jest prosta – jeśli nie używasz jakiegoś urządzenia w danym momencie i nie musi być ono ciągle podłączone do prądu – odłączcie je. Przykładem takiego sprzętu może być telewizor.

przedłużacz
Image by Bruno /Germany from Pixabay

Zainwestuj w wysokiej klasy urządzenia chłodzące

Dość oczywistym i niewątpliwie skutecznym rozwiązaniem problemu wysokich temperatur jest kupno wentylatora lub innego urządzenia chłodzącego. Obecnie na rynku znaleźć można różnego rodzaju sprzęty, dzięki którym szybko obniżysz temperaturę w swoim domu. Przenośne klimatyzacje, nawilżacze powietrza lub wiatraki są świetną opcją dla wszystkich osób, których mieszkanie lub dom bardzo nagrzewa się latem. Aby zwiększyć skuteczność wentylatora, możesz przed nim postawić miskę z lodowatą wodą. Dzięki temu będzie on wydmuchiwał chłodne powietrze.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*