Jak dobrać wielkość dywanu do pomieszczenia?
SalonWnętrza

Jak dobrać wielkość dywanu do pomieszczenia?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Dywan nie tylko uzupełnia aranżację, ale też potrafi zmienić ją i nadać przytulnego charakteru. Przy okazji jest również przyjemnym miejscem do siedzenia czy zabawy z dzieckiem. Dodatkowo świetnie zatrzymuje ciepło w pomieszczeniu i chroni podłogę przed zarysowaniem. Zastanawiasz się jednak, jak duży powinien być idealny dywan? Poniżej znajdują się niezbędne informacje. Przeczytaj je, a pozbędziesz się wątpliwości!

Dlaczego rozmiar dywanu ma znaczenie?

Za chwilę omówimy kilka sposobów na dobranie wielkości dywanu do pokoju, jednak na początku wyjaśnimy, dlaczego kwestia ta jest w ogóle ważna. Przede wszystkim zbyt duży dywan może przytłoczyć wnętrze i sprawić, że będzie wydawało się optycznie mniejsze. Istnieje też ryzyko, że dywan będzie wyglądał bardziej jak wykładzina. 

Z drugiej strony zbyt mały dywan podwija się przy przesuwaniu krzeseł czy fotela, łatwo się o niego potknąć, co sprzyja niebezpiecznym upadkom, a przy tym często prezentuje się dość niechlujnie.

Dywan możemy też położyć po obu stronach łóżka, by było nam ciepło w stopy każdego ranka. Może też pełnić funkcję wygodnego miejsca do zabawy z dzieckiem lub też do wizualnego wydzielenia różnych stref w pomieszczeniu, na przykład oddzielenia strefy wypoczynkowej od strefy jadalnianej. 

Rozmiar dywanu a meble i drzwi

W salonie dywan kładziemy zazwyczaj w strefie wypoczynkowej. Czasami jest to kanapa i stolik kawowy, innym razem narożnik, jeszcze innym zaś kanapa plus fotele, rzadziej same fotele. Jedną z zasad jest to, by dywan znalazł się pod całym stolikiem kawowym oraz chociaż pod dwiema nogami kanapy, narożnika czy foteli. Najlepiej prezentuje się zaś, gdy lekko wystaje poza wszystkie te meble. Nie dopuszczajmy do sytuacji, gdy mały dywanik jest tylko pod stolikiem kawowym.

W jadalni powinien wystawać po około 60 centymetrów z każdej strony. To ważne, by wszystkie krzesła stały w całości na dywanie – patrzymy w głównej mierze na komfort osób przy stole – chodzi nam o to, by nie było różnic w tarciu między nogami krzeseł o podłogę oraz by krzesła stały dokładnie na tym samym poziomie. 60 centymetrów pozwoli też wygodnie odsuwać i przysuwać krzesła bez ryzyka zahaczania o leżący dywan. A zatem jeśli nasz stół ma wymiary 120×80 cm, wówczas wybierzmy dywan 240×200 cm.

Natomiast jeśli zdecydujemy się na dywan zajmujący niemal całą podłogę, na przykład pokoju dziecięcego, weźmy pod uwagę drzwi. Gdy otwierają się one do wewnątrz, wówczas musimy albo wybrać nieco mniejszy dywan, albo wyciąć go w taki sposób, by skrzydło drzwi w żadnym razie o niego nie zahaczało. W przeciwnym razie dywan będzie utrudniał otwieranie i zamykanie drzwi. Najlepiej zastosować pierwsze rozwiązanie, czyli wybrać dywan, który da około 90 centymetrów wolnej przestrzeni ze wszystkich czterech stron. W ten sposób utrzymamy odpowiednią symetrię w pomieszczeniu.

A Ty, na jaki dywan się zdecydujesz? Pamiętaj, że do wyboru masz mnóstwo wzorów i kolorów, które także musisz dopasować do aranżacji swojego wnętrza. Życzymy powodzenia!

Zdj. główne: Sven Brandsma/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak bezpiecznie przeprowadzić chlorowanie instalacji wodnej z wykorzystaniem pomp ciepła?
Jak bezpiecznie przeprowadzić chlorowanie instalacji wodnej z wykorzystaniem pomp ciepła?
Przekonaj się, jak przeprowadzić skuteczne i bezpieczne chlorowanie instalacji wodnej wykorzystując technologię pomp ciepła. Dowiedz się więcej o tym konkretnym procesie, jego korzyściach i wymaganej staranności.
Tradycyjna a elektroniczna recepta. Jakie są różnice?
Tradycyjna a elektroniczna recepta. Jakie są różnice?
Recepty odgrywają kluczową rolę w systemie opieki zdrowotnej, umożliwiając pacjentom dostęp do leków i terapii. W miarę jak technologia ewoluuje, również proces wystawiania i korzystania z recept ulega zmianom.
Fronty meblowe: Wybór materiałów i wykończeń dla trwałej i stylowej aranżacji
Fronty meblowe: Wybór materiałów i wykończeń dla trwałej i stylowej aranżacji
W tym artykule omówimy różne materiały i wykończenia, które można wykorzystać przy wyborze frontów meblowych, aby stworzyć trwałą i stylową aranżację.
Ostatnie wpisy