Czym ogrzewać dom?
Budowa i remont

Czym ogrzewać dom?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Decyzja dotycząca ogrzewania domu to jedna z najpoważniejszych, przed którymi staniesz, budując własne domostwo. Wpływ na Twój wybór mogą mieć ceny poszczególnych paliw, poglądy dotyczące ekologii oraz doświadczenie i oczekiwania względem systemu grzewczego. Oczywistym jest, że w obliczu panującej na świecie i w Polsce sytuacji trudno dokładnie przewidzieć kształtowanie się cen ogrzewania przez najbliższe lata, dlatego zanim podejmiesz ostateczny wybór, zadbaj o zdobycie jak największej ilości informacji.

Projekt budowy, czyli postaw na dom oszczędzający Twoje pieniądze

System grzewczy to część budynku i powinieneś liczyć się z tym od samego początku. Kiedy wybierzesz już sposób ogrzewania domu i podejmiesz decyzje budowlane dotyczące jego wdrożenia, może Ci być ciężko cokolwiek zmienić – lub może okazać się to bardzo kosztowne. Niezależnie jednak od wyboru, którego dokonasz, warto jest zainwestować w projekt, który zapewni Ci możliwość oszczędzania ciepła, poprzez zatrzymywanie go w swoim wnętrzu. Przede wszystkim: najlepiej utrzymują ciepło budynki o zwartej bryle. Istotna jest również liczba mostków termicznych – powinna być jak najmniejsza. 

Kolejną ważną kwestią jest wybudowanie domu w taki sposób, by wykorzystywał nasłonecznienie, a do tego postawienie na grubą izolację (która jest normą przy współczesnych budowach). Wszystkie te elementy pomogą Ci stworzyć dom, który przez lata przyczyni się do oszczędzania na energii. Jeżeli zależy Ci na ekonomicznym podejściu do budowy oraz ekologii, rozwiązaniem, z którego możesz skorzystać jest dofinansowanie „moje ciepło”, wspierające finansowo osoby, które zamierzają założyć w swoim domostwie pompy ciepła. Pompa ciepła jest jednym z najlepszych systemów grzewczych, ponieważ pomaga Ci oszczędzić nakłady finansowe, które przeznaczyłbyś na droższe paliwo do ogrzewania domu.

Co brać pod uwagę, wybierając sposób ogrzewania domu?

Kiedy budujesz dom i podejmujesz decyzję o systemie grzewczym, powinieneś wziąć pod uwagę nie tylko projekt domu czy ceny paliwa, ale również efektywność danego źródła energii. Ważne będą także takie kwestie jak ilość miejsca w Twoim domu i możliwość zorganizowania w nim na przykład kotłowni, w której stanie piec, a także magazynu paliwa, którym może być na przykład węgiel lub pellet barlinek. Oceniając wszystkie możliwości Twojego powstającego domu możesz dojść do wniosku, że najwygodniejszym sposobem na jego ogrzewanie będzie dla Ciebie gaz ziemny. Z pewnością jest to bardzo popularny wybór, ponieważ gwarantuje możliwość komfortowej regulacji temperatury, należy jednak pamiętać, że ceny gazu stale rosną i nie da się ich na dłuższą metę przewidzieć, biorąc pod uwagę obecną sytuację. 

Inną, bardziej korzystną w dzisiejszych czasach metodą ogrzewania, jest zainstalowanie w domu kotła na paliwo stałe. Do najpopularniejszych rozwiązań należą aktualnie piece z podajnikiem, które zasila pellet albo ekogroszek. Warto wiedzieć, że wybranie kotła zasilanego pelletem jest rozwiązaniem ekologicznym, ze względu na sposób pozyskiwania tego paliwa. Oczywiście, coraz większą popularność zyskują też najbardziej ekologiczne wybory, do których należą pompy ciepła. Inwestycja w nie może być większa niż w inne sposoby ogrzewania, ale bardzo szybko się zwraca. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat systemów grzewczych, paliw i niuansów związanych z podejmowaniem decyzji w tym obszarze, sprawdź zakładkę z poradami ekspertów na https://www.sambudrol.pl/.

Zdjęcie główne: pexels.com/Pavel Danilyuk

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Tapeta w kuchni? Czemu nie! Jaką wybrać?
Tapeta w kuchni? Czemu nie! Jaką wybrać?
Chcesz wprowadzić do swojej kuchni odrobinę niecodzienności i koloru przy pomocy tapety? Sprawdź z nami, która sprawdzi się w tym celu najlepiej!
Jak stworzyć eko dom?
Jak stworzyć eko dom?
Przeczytaj, jakie ekologiczne rozwiązania pozwolą Ci zaaranżować dom zgodny z koncepcją budownictwa zrównoważonego.
Remont mieszkania jesienią — o czym musisz wiedzieć?
Remont mieszkania jesienią — o czym musisz wiedzieć?
Większość z nas decyduje się na remont mieszkania wiosną lub latem. Warto jednak rozważyć wykonanie niezbędnych prac jesienią lub zimą — poznaj zalety i wady takiego rozwiązania!
Ostatnie wpisy