Wełna szklana czy styropian – co jest skuteczniejszą izolacją?
Budowa i remont

Wełna szklana czy styropian – co jest skuteczniejszą izolacją?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Nie da się ukryć, że jeśli chodzi o docieplenie np. poddasza, to na rynku obecnie mamy całkiem szeroki przekrój materiałów izolacyjnych. Dla przeciętnego użytkownika, który faktycznie chce dołożyć wszelkich starań do tego, by przez wspomniane już poddasze uciekało jak najmniej ciepła, wybór więc jest niezwykle trudny. Zależy nam przede wszystkim na świetnej izolacyjności cieplnej, a także akustycznej. Do dwóch, najczęściej wybieranych i stosowanych materiałów izolacyjnych możemy zaliczyć zarówno wełnę szklaną, ale także i tradycyjny styropian. Który z nich jest więc skuteczniejszych i oferuje nam lepsze parametry?

Wełna szklana i jej największe zalety

Wełna szklana powstaje na bazie piasku kwarcowego oraz pochodzącej z recyklingu stłuczki szklanej. Jest to więc produkt, który nie zawiera w sobie żadnych, toksycznych i niebezpiecznych substancji. Niemniej jednak co wyróżnia wspomnianą już wełnę szklaną? Otóż w pierwszej kolejności warto tu zwrócić znacznie większą uwagę na parametr izolacyjności cieplnej. Wełna szklana może się tu pochwalić niezwykle wysokim współczynnikiem, co czyni ją niekwestionowanym zwycięzcą w tym zakresie. Dodatkowo warto tu również wskazać na to, że jest ona wyjątkowo skutecznym materiałem, również w momencie, kiedy chodzi o izolacyjność akustyczną. Wełna szklana to również tworzywo, które cechuje się najwyższą z możliwych klas ognioodporności. W efekcie możemy cieszyć się nie tylko dobrą izolacją, ale także i wyższym poziomem bezpieczeństwa. Przy montażu materiał ten również nie powinien sprawiać nam większego problemu. Okazuje się, że ten rodzaj wełny jest wyjątkowo miękki i elastyczny, więc z łatwością będziemy mogli dopasować poszczególne kawałki do izolowanych miejsc. Nic więc dziwnego, że wielu specjalistów obecnie stawia jedynie na wełnę szklaną w kontekście docieplenia poddasza.

Jakie są zalety styropianu jako materiału izolacyjnego?

Styropian to chyba jeden z najbardziej tradycyjnych i popularnych materiałów izolacyjnych. Wiele osób zdecydowało się na niego postawić przede wszystkim ze względu na niską cenę. Co więcej styropian jest materiałem niezwykle lekkim, jednak cechuje się on nieco gorszymi parametrami mechanicznymi. Jednocześnie trzeba mieć na uwadze to, że współczynnik przewodzenia ciepła – w porównaniu do wełny szklanej – jest znacznie gorszy, podobnie zresztą jak współczynnik izolacji akustycznej. Różnice pomiędzy tymi dwoma materiałami izolacyjnymi są dość widoczne i w zupełności przemawiają one na korzyść wełny szklanej. Oczywiście styropian wyróżnia się pod względem ceny, jednak, choć tworzywa nowej generacji z dodatkiem granitu, mieszczą się już w najwyższym przedziale cenowym. Styropian niestety nie może zagwarantować nam tak wysokiej izolacyjności cieplnej i akustycznej, jaką oferuję nam wełna szklana.

Styropian czy wełna szklana – co więc warto wybrać?

W momencie kiedy zbliżają się prace związane z ociepleniem poddasza wówczas stajemy także przed koniecznością wyboru materiału izolacyjnego. Wobec tego, co okaże się lepsze – styropian czy wełna szklana? Otóż tak naprawdę, porównując poszczególne parametry mechaniczne obu materiałów, lepszym z nich jest wełna szklana. Zapewnia ona nie tylko wyższą izolacyjność termiczną i akustyczną, ale także jest materiałem niepalnym, więc zagwarantuje nam wyższy poziom bezpieczeństwa. Choć faktycznie cena wełny szklanej jest nieznacznie wyższa od ceny styropianu, to jednak otrzymujemy szereg korzyści jakie płyną z jej zastosowania. Co więcej, parametry mechaniczne również przemawiają na jej korzyść. Oczywiście są to jedynie sugestie, gdyż to my samodzielnie ponosimy odpowiedzialność za wybór konkretnego tworzywa izolacyjnego. Niemniej jednak zalet wełny szklanej nie da się podważyć, więc jeśli zależy nam na wysokim poziomie bezpieczeństwa oraz wysokim stopniu izolacyjności cieplnej, wełna szklana powinna być dla nas słusznym rozwiązaniem.

Fot.: Ümit Yıldırım/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Plafony sufitowe – co o nich wiedzieć?
Plafony sufitowe – co o nich wiedzieć?
Jakie oświetlenie do domu wybrać? Polecamy plafony sufitowe. Ich nowoczesny styl pasuje wszędzie, a moc zapewni Ci lepsze warunki po zmroku. Sprawdź!
Pokrzywa zwyczajna – charakterystyka, warunki uprawy, nasiona pokrzywy
Pokrzywa zwyczajna – charakterystyka, warunki uprawy, nasiona pokrzywy
Co warto wiedzieć o uprawie pokrzywy zwyczajnej?
Nowy obowiązek właścicieli domów od lipca – powiadom gminę, czym ogrzewasz
Nowy obowiązek właścicieli domów od lipca – powiadom gminę, czym ogrzewasz
Rusza Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Właściciele domów i mieszkań muszą dzielić się informacjami o ogrzewaniu. O co chodzi?
Ostatnie wpisy