Pompa ciepła – jak działa i czy opłaca się w nią inwestować?
Budowa i remont

Pompa ciepła – jak działa i czy opłaca się w nią inwestować?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Z roku na rok ceny nośników energii rosną. Dobrymi przykładami są ceny węgla, gazu i oleju opałowego. W związku z tym wzrasta zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii, takimi jak pompy ciepła. Jak działają i czy sprawdzą się w klimacie, który panuje w Polsce?

Pompa ciepła – co to jest i jak działa?

Jak podaje Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła PORT PC, rynek pomp ciepła w Polsce rokrocznie wzrasta. W 2021 roku wzrósł o 66% w porównaniu do roku poprzedniego. Jest bardzo prawdopodobne, że w najbliższych latach przyrost może być jeszcze wyższy. To zrozumiałe, ponieważ pompy ciepła są nowoczesnymi urządzeniami grzewczymi, ekologicznymi, łatwymi w użytkowaniu oraz tanimi w eksploatacji. 

Pompy ciepła to urządzenia składające się z dwóch jednostek. Moduły umieszczone na zewnątrz i wewnątrz budynku są ze sobą połączone przewodami wypełnionymi czynnikiem chłodniczym.

W przypadku tradycyjnych źródeł ogrzewania, podstawą jest spalanie. Kotły na węgiel, olej i gaz, spalając paliwo, generują ciepło. Nie jest to system ekonomiczny. Wystarczy zauważyć, że aby ogrzać pomieszczenie do temperatury 20°C, kocioł musi rozgrzać się do 1500°C.

Pompy ciepła działają na zupełnie innej zasadzie. Wykorzystują energię zgromadzoną w środowisku naturalnym – w wodzie, gruncie lub powietrzu. W urządzeniu zachodzą przemiany fizyczne, m.in. parowanie, sprężenie, skraplanie i rozprężanie gazów. Pompa pobiera ciepło z dolnego źródła o niższej temperaturze (np. powietrza, gruntu) i przekazuje je do górnego źródła ciepła, gdzie temperatura jest wyższa (systemu grzewczego budynku).

Rodzaje pomp ciepła – powietrzne, gruntowe i wodne

W zależności od dolnego źródła ciepła, pompy dzieli się na powietrzne, gruntowe i wodne, tj.:

 • powietrzna pompa ciepła – wykorzystuje energię nagromadzoną w powietrzu;
 • gruntowa pompa ciepła – wykorzystuje ciepło gruntu;
 • wodna pompa ciepła – wykorzystuje energię zawartą w zbiornikach wodnych i wodach gruntowych.

Najefektywniejsze są gruntowe pompy ciepła. Minusem tego rozwiązania jest wysoki koszt inwestycji. Pompy ciepła czerpiące energię z gruntu wymagają zainstalowania systemu poziomych kolektorów gruntowych (na głębokości ok. 2 m pod powierzchnią gruntu), ewentualnie wykonania głębokich odwiertów pionowych, sięgających nawet 200 m w głąb ziemi.

Największą popularnością cieszą się w Polsce powietrzne pompy ciepła. To znacznie tańsze i prostsze urządzenia. Wentylator tłoczy powietrze przez parownik, który przekazuje część energii cieplnej do systemu grzewczego budynku i do instalacji podgrzewającej wodę użytkową (c.w.u.). W związku z brakiem odpowiednich warunków, niemal nie stosuje się w Polsce wodnych pomp ciepła.

Zalety pompy ciepła

Inwestycja w pompę ciepła niesie w sobie wiele zalet. Przede wszystkim to urządzenia mające znacznie wyższy współczynnik efektywności energetycznej (COP) niż np. kotły grzewcze. W przypadku pomp ciepła, CEP w trakcie całego sezonu wynosi średnio ok. 4. Oznacza to, że z 1 kW energii elektrycznej pompy wytwarzają 4 kW energii cieplnej na potrzeby ogrzewania budynku i podgrzewania wody użytkowej.

Do największych zalet pomp ciepła należą m.in.:

 • wysoki współczynnik efektywności energetycznej (COP);
 • uniezależnienie się od cen paliw;
 • niskie koszty eksploatacji (pompy połączone z instalacją fotowoltaiczną praktycznie nie generują kosztów);
 • proekologiczność (pompa pobiera ok. 75% energii ze środowiska, pozostałe 25% stanowi prąd);
 • liczne ulgi oraz programy wsparcia (dotacje, dofinansowania);
 • praktycznie bezobsługowa praca (sterowanie odbywa się za pośrednictwem intuicyjnego sterownika);
 • wygoda i bezpieczeństwo;
 • nie ma potrzeby transportu i składowania paliwa;
 • brak produktów ubocznych (spaliny, kurz, popiół);
 • oszczędność miejsca;
 • cicha praca;
 • opcjonalnie: latem pompy mogą być wykorzystywane do chłodzenia wnętrz.

Czy opłaca się zainwestować w pompę ciepła?

Z jednej strony, koszt zakupu urządzenia do średniej wielkości domu to ok. 15 000-20 000 zł. Usługa montażu może pochłonąć drugie tyle. Z drugiej strony, finalny koszt można zmniejszyć, korzystając z ulg, dotacji, programów unijnych, rządowych i regionalnych.

Koszty eksploatacyjne są różne, zależne od wielkości budynku i jego zapotrzebowania energetycznego, np.:

 • powierzchnia budynku: 100 mkw.;
 • zapotrzebowanie energetyczne budynku: 130 kW/m2/rok;
 • roczne zapotrzebowanie na energię grzewczą: 13 000 kWh;
 • COP pompy ciepła: 4;
 • średnia cena 1 kWh w Polsce w 2022: 0,77 zł.

W takiej sytuacji, w małym domu jednorodzinnym, który jest średnio zaizolowany, ogrzewanie budynku pompą ciepła wygeneruje roczne wydatki rzędu ok. 2500 zł (13 000 kWh/4 × 0,77 zł). Jeżeli dom ma lepszą termoizolację (zapotrzebowanie energetyczne budynku: 70 kW/m2/rok; roczne zapotrzebowanie na energię grzewczą: 7000 kWh), będzie to ok. 1350 zł (7000 kWh/4 × 0,77 zł). Koszty można zbić niemal do zera, jeżeli pompa ciepła zostanie połączona z instalacją fotowoltaiczną.

Inwestycja w pompę ciepła zwraca się po ok. 8 latach. Jednak okres zwrotu może być jeszcze krótszy, dzięki wspomnianym już ulgom i dotacjom na zakup oraz montaż urządzeń zaliczanych do OZE.

Fot.: materiał prasowy Klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Pokój pierwszoklasisty – jak urządzić?
Pokój pierwszoklasisty – jak urządzić?
Kiedy przedszkolak wkracza w świat szkolnych murów, należy się odnowiony pokój. W końcu zostaje uczniem, potrzebuje odpowiednich warunków do nauki. Jak urządzić jego pokój?
Jak wybrać idealne biurko gamingowe: poradnik krok po kroku
Jak wybrać idealne biurko gamingowe: poradnik krok po kroku
Szukasz idealnego biurka do gier? Odkryj nasz krok po kroku poradnik, który pomoże Ci zrozumieć, na co zwracać uwagę przy wyborze.
Jak efektywnie wykorzystać gromadzenie wody deszczowej przy użyciu dużych zbiorników betonowych
Jak efektywnie wykorzystać gromadzenie wody deszczowej przy użyciu dużych zbiorników betonowych
Artykuł pokazuje korzyści płynące z gromadzenia wody deszczowej przy wykorzystaniu betonowych zbiorników. Dowiedz się, jak skutecznie wykorzystać takie rozwiązania w swoim domu czy ogrodzie.
Ostatnie wpisy