Kto nie musi płacić podatku od nieruchomości?
Budowa i remont

Kto nie musi płacić podatku od nieruchomości?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jak wygląda kwestia podatku od nieruchomości w 2021? Kto musi go płacić, a kto nie? Sprawdzamy!

Zgodnie z Ustawą o podatkach i opłatach lokalnych  z 12 stycznia 1991 r. właściciel jakiejkolwiek nieruchomości, np. gruntu, domu, mieszkania, budynku biurowego, czy hali magazynowej zobowiązany jest do zapłaty podatku za jej posiadanie. W bieżącym roku stawki podatku od nieruchomości nieco wzrosły. Zobacz, kto będzie musiał go zapłacić, a kto będzie z tej opłaty zwolniony.

Lista nieruchomości wyłączonych z opodatkowania

Właściciele poniższych nieruchomości nie będą musieli płacić podatku od ich posiadania:

  • Użytki rolne
  • Grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych
  • Lasy, z wyłączeniem tych przeznaczonych na prowadzenie działalności gospodarczej (np. tartaki)
  • Grunty pod wodami płynącymi i kanałami żeglugowymi (nie dotyczy jezior i gruntów funkcjonujących jako zbiorniki retencyjne lub zbiorniki dla elektrowni wodnych)
  • Nieruchomości należące do innych państw i organizacji międzynarodowych oraz te przekazane takim organizacjom w użytkowanie wieczyste (obowiązuje tu zasada wzajemności)
  • Nieruchomości lub ich części, które zajmują organy jednostek samorządu terytorialnego
  • Grunty przeznaczone na pasy drogowe dróg publicznych i znajdujące się na nich budowle (nie dotyczy gruntów, na których prowadzona jest działalność gospodarcza – z wyjątkiem działalności związanych z eksploatacją płatnych autostrad)

>> Zobacz też: Kto ma prawo odciąć media?

Każda inna nieruchomość podlega opodatkowaniu. Do jego zapłaty zobowiązane są zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy, przy czym stawki dla firm są znacząco wyższe. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Klimatyzator –  inwestycja na cały rok
Klimatyzator – inwestycja na cały rok
Planujesz zakup klimatyzatora na lato, ale obawiasz się, że będzie użyteczny tylko przez 3 miesiące w roku? Nie musisz się o to martwić, w tym artykule postaramy się udowodnić, że klimatyzator może być inwestycją na cały rok.
Kuchnia w kształcie litery L – jak zaaranżować?
Kuchnia w kształcie litery L – jak zaaranżować?
Kuchnia w kształcie litery „L” może być bardzo ergonomiczna oraz zapewnić nam komfort podczas przygotowywania potraw. Sprawdź, jak ją urządzić, by była funkcjonalna i nowoczesna.
Poduszki dekoracyjne do słonecznej sypialni
Poduszki dekoracyjne do słonecznej sypialni
Wybór poduszek dekoracyjnych w sklepach jest bardzo duży. Przeczytaj, jakie poduszki będą najlepsze do słonecznej sypialni.
Ostatnie wpisy