Jaki preparat do gruntowania ścian wybrać?
Budowa i remont

Jaki preparat do gruntowania ścian wybrać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Gruntowanie zwiększa przyczepność materiałów nanoszonych na ściany. Dlaczego należy zagruntować podłoże? Jaki grunt wybrać?

Dlaczego należy zagruntować podłoże?

Grunt jest preparatem, który nanosi się na podłoże przed jego wykończeniem. Niestety wielu inwestorów rezygnuje z nanoszenia tego preparatu, aby pozornie zaoszczędzić pieniądze i skrócić czas wykonywanych robót. Brak gruntowania jest skrajną nieodpowiedzialnością, ponieważ produkt ten spełnia wiele funkcji:

  • ogranicza chłonność podłoża – zabezpiecza podłoże przed nadmiernym wchłanianiem wilgoci;
  • poprawia przyczepność – zwiększa przyczepność nakładanych preparatów;
  • wiąże luźne cząstki;
  • wzmacnia podłoże – wzmacnia podłoże mineralne;
  • izoluje plamy – bardzo często na podłożach przeznaczonych do malowania znajdują się plamy, które po pomalowaniu mogą przebijać. Grunty neutralizują takie mankamenty.

Choć nazwy handlowe sugerują co innego, w sklepach nie ma gruntów uniwersalnych. Każdy grunt powinien być dostosowany do materiału, na który będzie nanoszony, oraz celu wykończenia podłoża.

Grunt pod tynk

Pod tynk warto zastosować grunt, który zwiększy przyczepność tynku gipsowego lub wapienno-cementowego. Należy zastosować preparat, który ogranicza wchłanianie wody. Do tego najlepszy będzie grunt sczepny – zwiększający przyczepność nakładanego tynku.

Innego rodzaju gruntu wymagają tynki cienkowarstwowe, które są jednym z elementów ocieplenia budynków. Preparat gruntujący musi być zawsze dobrany do rodzaju tynku. Inny grunt zalecany jest do tynków mineralnych, a zupełnie inny do tynków silikatowych i silikonowych. Preparatów gruntujących pod tynki cienkowarstwowe można również używać pod farby elewacyjne.

Grunt pod kafelki

Jeśli płytki zostaną położone na betonową ścianę, to wtedy najlepiej jest użyć gruntu sczepnego. Jeśli zamierzasz położyć nowe płytki na stare, to powinieneś użyć gruntu epoksydowego. Ten rodzaj świetnie sprawdzi się również, jeśli płytki będą klejone na kleju na bazie żywic reaktywnych. Ważną cechą gruntu epoksydowego jest blokowanie wilgoci (do 6%) w podłożu mineralnym.

Grunt pod farbę

Preparaty gruntujące ograniczają wchłanianie farb. Jeśli na ścianach lub suficie są jakieś plamy, to warto wtedy użyć gruntu izolującego. Dzięki temu plamy nie będą przebijać się przez nową warstwę farby.

Gruntowanie podłogi

Gruntowanie podłogi jest zawsze koniecznie, jeśli decydujesz się na podkład podłogowy. Dlatego zawsze należy zagruntować strop lub betonową płytę. Jeśli zamierzasz wylać wylewkę samopoziomującą lub nałożyć podkład anhydrytowy, to musisz zastosować preparaty gruntujące, które ograniczą ich chłonność. Gruntowanie jest niezbędne, jeśli podkład anhydrytowy jest na podłożu zawierającym cement.

Najważniejsze zasady gruntowania

Grunt zwiększa przyczepność nakładanego materiału oraz ogranicza wchłanianie wilgoci przez podłoże. Jego stosowanie wymaga przestrzegania kilku ważnych zasad. Nie można nanosić gruntu na zabrudzone lub zapylone podłoże. Do nanoszenia tego preparatu należy wykorzystać szeroki pędzel lub wałek malarski. Jeśli grunt jest z wypełniaczem, to musi zostać wcześniej bardzo dobrze wymieszany. Należy powtarzać tę czynność podczas całego procesu gruntowania. W niektórych przypadkach trzeba nanieść dwie warstwy gruntu. Czas schnięcia jednej warstwy to kilka godzin.

Czym kierować się przy wyborze gruntu?

Przed zakupem preparatu gruntującego warto zwrócić uwagę na:

  • liczbę cząsteczek wiążących – dobrej jakości grunt penetrujący musi mieć 10–12% cząstek stałych;
  • podłoże – preparat gruntujący musi być dopasowany do podłoża, które będzie gruntowane;

wydajność gruntu – dobry grunt ma wydajność 10–12 m2/l.

Zdjęcie główne:Pavel Danilyuk/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*