Jak samemu zrobić mural? Artystyczna ściana w Twoim domu!
Zrób to sam

Jak samemu zrobić mural? Artystyczna ściana w Twoim domu!

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Mural staje się bardzo popularną formą artystycznej dekoracji wnętrz. Do jakiego wnętrza pasuje? O czym należy pamiętać, malując go w domu?

Czym jest mural?

Mural jest dużym malowidłem ściennym, które wpisuje się w sztukę street artu. Początkowo murale służyły jedynie do wyrażania konkretnej idei. Z czasem stały się dekoracją przejść podziemnych i tuneli. Aż w końcu trafiły na ściany mieszkań.

Do jakiego wnętrza pasuje mural?

Mural pasuje do każdego wnętrza. Należy jednak wybrać odpowiednią technikę oraz kolory. Przed przystąpieniem do malowania warto pamiętać, że potrzebuje on przestrzeni. Im większa jest jego powierzchnia, z tym większej odległości powinien być oglądany.

Jaki styl muralu wybrać?

We wnętrzu najlepiej prezentuję się uliczne graffiti, mural imitujący architekturę. Na muralach nie maluje się portretów, ponieważ są one trudne w odbiorze.

O czym pamiętać, robiąc samodzielnie mural?

Aby mural pięknie prezentował się na ścianie w domu, powinieneś pamiętać o kilku kwestiach.

Wybór właściwej ściany

Wybór odpowiedniej powierzchni jest kluczem do sukcesu. Murale nie lubią nasłonecznionych ścian. Słońce może zmienić optyczne postrzeganie barw. Idealna powierzchnia jest sucha i nienasłoneczniona. Ściana, na której będzie malowany mural, musi być w dobrym stanie.

Przygotowanie podłoża

Gdy ściana została wybrana, należy ją odpowiednio przygotować. Jeśli była wcześniej malowana, to trzeba usunąć resztki farby. Jeżeli ściana była pokryta farbą olejną, to warto ją delikatnie zeszlifować, aby mural miał dobrą przyczepność. Gdy ściana zostanie dokładnie oczyszczona, należy pokryć ją dwiema warstwami farby gruntującej. Jeśli mural będzie wykonywany na płycie, to warto nanieść również farbę gruntującą na krawędzie.

Dobór odpowiedniej farby

Do wykonania muralu w domu najlepsze będą farby akrylowe. Świetnie przylegają do ściany i przepuszczają wilgoć. Do wykonania muralu w domu można użyć również żywic akrylowych, ale nie każdy rodzaj się do tego nadaje. Mało odporne na wilgoć są żywice lateksowe oraz lateksowo-winylowe.

Wielu artystów do domowych murali poleca dyspersyjne farby akrylowe. Są bardzo subtelne i nie mają lateksowej powłoki. Dzięki temu pięknie prezentują się we wnętrzu.

Kolory

Mural we wnętrzu powinien mieć stonowane kolory, ponieważ przy intensywnych barwach inne przedmioty we wnętrzu stają się nijakie – zasada relatywizmu barw. Gdy wnętrze jest słabo oświetlone, to ciemne barwy wydają się jeszcze ciemniejsze, a tym samym wnętrze może wyglądać ponuro.

Nanoszenie farby

Optymalną temperaturą do malowania muralu jest od 18℃ do 30℃. Podczas malowania nie należy dodawać do farby zbyt dużo wody, ponieważ rozcieńczona farba nie będzie dobrze trzymała się podłoża.

Zabezpieczenie lakierem

Aby mural był trwały, po wyschnięciu należy dodatkowo zabezpieczyć go lakierem. Musi zostać nałożony równomiernie. Najlepiej jest to zrobić za pomocą wałka malarskiego. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Tapeta biała cegła – gdzie się najlepiej sprawdzi?
Tapeta biała cegła – gdzie się najlepiej sprawdzi?
Coraz częściej stosowaną dekoracją w aranżacji wnętrz jest motyw cegieł. Czerwone lub białe zabarwienie sprawia, że przywodzi ona na myśl odrestaurowany budynek, w którym pozostawiono zabytkowy fragment ściany.
Łóżko tapicerowane – wady i zalety
Łóżko tapicerowane – wady i zalety
Urządzasz sypialnię i zastanawiasz się, jakie łóżko wybrać? W naszym artykule mówimy o zaletach i wadach łóżek tapicerowanych, które są coraz popularniejszą alternatywą dla łóżek z drewnianymi ramami.
Czy eko-styl w aranżacji wnętrz to przyszłość?
Czy eko-styl w aranżacji wnętrz to przyszłość?
Odkryj, jak eko-styl zmienia świat aranżacji wnętrz i dowiedz się, dlaczego jest on uważany za przyszłość projektowania. Czy na pewno jest to trend, który przetrwa?
Tagi
Ostatnie wpisy