Liniowy czy klasyczny – porównanie różnych rodzajów odpływu ścienno-podłogowego
ŁazienkaWnętrza

Liniowy czy klasyczny – porównanie różnych rodzajów odpływu ścienno-podłogowego

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Odpływy liniowe ścienno-podłogowe są coraz częściej stosowane w domowych łazienkach. Kiedyś były wykorzystywane głównie w hotelowych czy szpitalnych prysznicach, basenach i innych pomieszczeniach, gdzie skuteczne odprowadzanie wody jest kluczowe. W tym artykule przedstawimy porównanie różnych rodzajów odpływów liniowych, aby pomóc Ci w wyborze najlepszego rozwiązania dla Twoich potrzeb.

Czym odpływ liniowy różni się od klasycznego?

Dwa najpopularniejsze rodzaje systemów odpływu to odpływ liniowy i odpływ klasyczny punktowy. Chociaż mają one wspólny cel – odprowadzanie wody do kanalizacji – istnieją między nimi istotne różnice.

Odpływ punktowy to pojedynczy, niewielki otwór umieszczony w prysznicu, wannie czy zlewie. Jest wyposażony w metalową pokrywę z małymi otworami, która powstrzymuje większe zanieczyszczenia przed dostaniem się do kanalizacji. Zaletą odpływu punktowego jest elastyczność w montażu. Jest łatwiejszy w instalacji szczególnie w sytuacjach, gdy nie ma możliwości umieszczenia go pod podłogą.

Odpływ liniowy jest długim, wąskim otworem z rynną, zazwyczaj umieszczonym w podłodze lub wzdłuż ściany. Jest to popularne rozwiązanie stosowane w nowoczesnych projektach łazienek, pryszniców i pomieszczeń o dużym przepływie wody, takich jak baseny czy spa.

Najważniejszą zaletą odpływu liniowego jest wysoka wydajność odprowadzania wody. Dzięki temu istnieje mniejsze ryzyko zalania pomieszczenia. Ponadto odpływ liniowy jest bardziej estetyczny i minimalistyczny, co sprawia, że jest popularny w nowoczesnym designie wnętrz. Pozwala na instalacje bardzo popularnych pryszniców typu walk-in. Dzięki temu, że nie wymaga instalacji brodzików czy różnego rodzaju progów blokujących rozlewanie wody jest bezpieczny oraz wygodny w korzystaniu dla osób niesprawnych ruchowo.

Jaki rodzaj odpływu liniowego wybrać?

Wśród odpływów liniowych wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje, które różnią się ze względu na miejsce ich instalowania. Są to:

  • odpływ liniowy podłogowy – montowany bezpośrednio w podłodze pod natryskiem prysznicowym. Nie wymaga instalowania brodzika czy innego rodzaju zapór. Woda odprowadzana jest grawitacyjnie, dzięki spadkowi powierzchni. Jeżeli masz dużą łazienkę lub planujesz projekt salonu kąpielowego, to ten rtyp odpływu sprawdzi się idealnie;
  • odpływ liniowy ścienny – odpływ instalowany jest w ścianie tuż przy podłodze. Zazwyczaj stosuje się go, gdy w podłodze kabiny prysznicowej montowane jest ogrzewanie podłogowe. Odpływ ścienny pozwala na zachowanie równej i jednolitej powierzchni podłogi. Ma to duże walory estetyczne. Odpływ prysznicowy ścienny sprawdzi się w mniejszych łazienkach oraz w przypadku gdy nie chcemy lub nie możemy naruszyć powierzchni wylewki czy stropu.

Oba te modele można podzielić również ze względu na rodzaj maskowania odpływu.

  • Odpływ liniowy z rusztem pełnym, w którym odpływ maskowany jest specjalną estetyczną, a czasem bardzo ozdobną kratką. Można wybrać maskownice w różnych kształtach i wykonane z różnych materiałów, co pozwala dostosować odpływ stylu pomieszczenia.
  • Odpływ liniowy pod płytkę, w którego ruszt można wkleić płytkę, przez co odpływ stworzy integralną całość z resztą ściany prysznica.

W przypadku projektów niestandardowych możliwy jest wybór odpływów ściennych i podłogowych na wymiar. Standardowo dostępne są one w rozmiarach od 50 do 100 cm. Ale jeśli planujesz bardzo duży prysznic, standardowy odpływ liniowy nie będzie wystarczająco wydajny.

Zdjęcie: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Gdzie można stosować folie i okleiny?
Gdzie można stosować folie i okleiny?
Zastanawiasz się nad zamianą swoich mebli, okien lub samochodu? Poznaj folie i okleiny, dzięki którym nadasz im drugie życie!
Wełna szklana czy styropian – co jest skuteczniejszą izolacją?
Wełna szklana czy styropian – co jest skuteczniejszą izolacją?
Nie da się ukryć, że jeśli chodzi o docieplenie np. poddasza, to na rynku obecnie mamy całkiem szeroki przekrój materiałów izolacyjnych. Dla przeciętnego użytkownika, który faktycznie chce dołożyć wszelkich starań do tego, by przez wspomniane już poddasze uciekało jak najmniej ciepła, wybór więc jest niezwykle trudny.
Poznaj trendy w aranżacji wnętrz na 2022
Poznaj trendy w aranżacji wnętrz na 2022
Planujesz odświeżenie swojego domu? Sprawdź, co będzie modne w 2022 roku
Ostatnie wpisy