Wydatki świąteczne – czy w tym roku Polacy będą oszczędzać?
Trendy

Wydatki świąteczne – czy w tym roku Polacy będą oszczędzać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Święta Bożego Narodzenia już za kilka dni. Czy Polacy w tym roku wydadzą dużo na zakupy świąteczne? Będą oszczędzać na prezentach, czy wręcz przeciwnie?

Zastanawiasz się, jak w tym roku Polacy podchodzą do szaleństwa zakupowego? Czy będą wydawać tyle samo co rok temu? Z badania Barometru Providenta wynika, że na Święta Bożego Narodzenia Polacy wydadzą ponad połowę mniej niż w poprzednim roku. 

Jest to zaskakujący wynik, porównując ile co roku pieniędzy zawsze zostawiamy w sklepach. Ze względu na pandemię, święta 2020 cały czas stały pod znakiem zapytania. Polacy mieli wiele niewiadomych lecz nie przeszkodziło im to w organizacji świąt. W tym roku, nasi rodacy planują przeznaczyć średnio 744,39 zł . Gdzie rok temu szacowana kwota wynosiła ponad 1700 zł.

Świąteczne wydatki zawsze wiążą się z kosztami, a nasz kraj jest na trzecim miejscu w Europie, po Hiszpanii i Niemczech. Eksperci szacują, że w innych krajach świąteczne wydatki spadną o ok. 40 proc. 

Gdzie największe cięcia wydatków świątecznych?

Głównie oszczędzić będzie można na kosztach związanymi z podróżami. Obecna sytuacja w mocnym stopniu zatrzymała nas w naszym kraju, miastach, zatem na ten cel zostanie wydane średnio o ponad 70 proc. mniej niż w poprzednim roku. Natomiast według deklaracji badanych Deloitte można stwierdzić, że Polacy nie chcą oszczędzać na prezentach. Badania wskazały, że Polskie rodziny planują zmniejszyć koszty wydawania na upominki dla bliskich o 8 proc. Jednak w dalszej części będą one zajmowały większy procent świątecznych kosztów. W przeliczeniu, wychodzi to około 680 zł, gdzie na koszty żywności planują przeznaczyć 430 zł. Pomimo podniesienia cen jedzenia i napoi, naszym rodakom udało wygospodarować się większą część na upominki. Lecz cięcie kosztów zauważalne będzie przy budżecie przeznaczonym na urozmaicanie sobie czasu, które mocno zostało w tym roku ograniczone przez nie tylko Polaków a właściwie większość świata. Ta kategoria będzie kosztować prawie 50 proc. mniej czyli około 150 zł. Pandemia wymusiła na nas spore ograniczenia związane z rozrywką, podróżami i spędzaniem czasu poza domem. Przyczyniło się to w zauważalnym stopniu do zmienienia zachowań konsumenckich.

Źródło: Obraz Jill Wellington z Pixabay 

Polacy a inne kraje europejskie

Analizując raport Deloitte można zauważyć, że nie tylko nasz kraj planuje ograniczenie wydatków. W przypadku naszych sąsiadów, są one często nawet większe niż w przypadku naszych rodaków. Za przykład można podać Hiszpanów, których oszczędności sięgną ponad 43 proc. oraz Holendrów, którzy planują przeznaczyć na wydatki świąteczne w przeliczeniu ok. 945 zł.

Dlaczego wydatki na święta będą niższe?

Nasi rodacy przyznają, że na zmniejszenie bożonarodzeniowych wydatków wpływ mają ograniczenia związane z pandemią oraz niestabilność gospodarcza. Ponad połowa badanych jako istotny czynnik wskazuje rosnące koszty życia. Pandemia ma istotny wpływ na zwyczaje zakupowe Polaków, większość badanych spędza przedświąteczny czas w domu aby unikać miejsc publicznych i ogranicza wizyty w sklepach stacjonarnych. A aż 60 proc. chce zmniejszyć kontakty z innymi ludźmi, w tym spotkania towarzyskie i rodzinne.

Tegoroczna wigilia jak i święta wielkanocne, które miały miejsce wiosną były zupełnie inne niż wszystkie w poprzednich latach. Z tygodnia na tydzień musieliśmy przestawić się na inną rzeczywistość, zmienić swoje priorytety oraz co najtrudniejsze- w dużej części ograniczyć spotkania z bliskimi. 

Źródło badań Barometr Providenta: PR News.

Źródło badań Deloitte: Deloitte.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Trendy w aranżacji łazienek w sezonie 2023
Trendy w aranżacji łazienek w sezonie 2023
Łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. Nie tylko służy do codziennych potrzeb higienicznych, ale również jest miejscem relaksu i odpoczynku po ciężkim dniu. Dlatego warto zadbać o to, aby wyglądała estetycznie i funkcjonalnie. Co przyniesie sezon 2023 w aranżacji łazienek? Oto kilka najważniejszych trendów, które warto wziąć pod uwagę.
Dzieci projektują pluszaki – nowa kolekcja w IKEA
Dzieci projektują pluszaki – nowa kolekcja w IKEA
Młodzi projektanci w akcji! Dzieci po raz kolejny stworzyły wyjątkową kolekcję pluszaków dla IKEA.
Pokój dziecka – Kolorowa przestrzeń pełna wyobraźni!
Pokój dziecka – Kolorowa przestrzeń pełna wyobraźni!
Kolorowe plakaty i funkcjonalne rozwiązania - Twórz wyjątkowy pokój dla Twojego dziecka!
Ostatnie wpisy