Jak wybrać projektanta do stworzenia wnętrza swoich marzeń
Wnętrza

Jak wybrać projektanta do stworzenia wnętrza swoich marzeń

Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Projektant będzie pracował nad Twoim projektem dłużej niż jeden dzień. Często będziesz musiał spędzić z nim dużo czasu. Jak wybrać projektanta wnętrz, z którym współpraca będzie przyjemnością, który naprawdę okaże się profesjonalistą i zrealizuje wszystkie Twoje pomysły?

Wybór dobrego projektanta nie jest łatwym zadaniem. Od efektu zależy jakość Twojego przyszłego życia, komfort i przytulność, które będą otaczać i tworzyć przyjemną atmosferę. Jak nie przegapić?

Często klienci chcą wszystkiego po trochu na raz, więc niektórzy projektanci wnętrz nie wykonują dobrze swojej pracy za niebotyczną cenę. Przyjrzyjmy się, jak nie przegapić wyboru projektanta wnętrz, aby móc cieszyć się efektem przez długi czas i nie wydać fortuny.

A jeśli jesteś specjalistą i szukasz pracy, to skorzystaj z serwisu Jooble. Znajdziesz tam setki aktualnych ogłoszeń, w tym Praca projektanta wnętrz. Jest to bardzo wygodny i szybki sposób, ponieważ ogłoszenia zawierają wszystkie informacje o pracodawcach, a także wszystkie kryteria, według których firmy poszukują pracowników.

Główne punkty, którymi należy się kierować przy wyborze projektanta wnętrz

Wybierając owoce, szukasz świeżych jednostek, aby nie denerwować się zepsutą częścią podczas krojenia. Tak to jest z projektantami wnętrz, podejmij odpowiedzialne podejście do kwestii poszukiwań, aby później nie żałować wyniku.

Pierwszą rzeczą do zrobienia jest przedstawienie projektantowi swoich pomysłów. Zdecyduj, w jakim stylu będzie urządzony pokój i wypisz wszystkie ukryte preferencje. Rozpocznij poszukiwania na długo przed rozpoczęciem naprawy. Jeśli pojawią się trudności z tym zagadnieniem, projektant mieszkania przyjrzy się różnym pomysłom wnętrz, wśród których znajdziesz pokój w stylu swoich marzeń.

Daj temu czasowi co najmniej kilka miesięcy na stworzenie projektu. Im szybciej rozpoczniesz współpracę z projektantem, wykonasz pomiary i wspólnie z nim opracujesz rozwiązanie planistyczne, tym lepszy będzie efekt. Staraj się szukać specjalisty na kilka miesięcy przed „odebraniem kluczy”, a nie wtedy, gdy wykończenie jest już na nosie. Jeśli zaprosisz projektanta na etapie wdrażania układu domu, klient zaoszczędzi niezłą sumę pieniędzy, która nigdy nie będzie zbędna podczas remontu.

Zdecyduj o kwocie

 Każdy projektant wnętrz rozważa cenę swoich usług na swój własny sposób. Uważa się, że projekt będzie musiał przeznaczyć co najmniej 5 – 10% całkowitego budżetu planowanego na naprawy. Nawiasem mówiąc, im wyższa kwota przeznaczona na naprawy, tym mniej będzie na wnętrze. Z projektantem należy wcześniej omówić następujące kwestie:

 • Ile kosztują usługi projektanta?
 • Co może podnieść cenę?
 • Czy pragnienia klienta zmieszczą się w przyznanej kwocie?
 • Jaka część pójdzie na przedpłatę i odsetki, a jaka na materiały?

Pamiętaj! Nigdy nie powinieneś iść za podejrzanie niską cenę! Specjalista od projektowania nigdy nie zaoferuje swoich usług poniżej cen rynkowych. Darmowy ser jest tylko w pułapkach na myszy, ale we wnętrzach gra powiedzenie – „dobry, tani i szybki – po prostu się nie zdarza”. Projektanci wnętrz muszą włożyć dużo pracy i czasu w opracowanie projektu, więc cena usług architekta wnętrz jest odpowiednia. Po omówieniu wszystkich kwestii przejdź do następnego akapitu.

Styl i portfolio

Upewnij się, że projektant wie, jak pracować z Twoim stylem wnętrza. W przypadku nielogicznego sformułowania pomysłu specjalista może zaproponować mądrzejszą opcję. Zwykle osoby, które nie znają się na projektowaniu, wyobrażają sobie estetyczną wersję domu, nie zwracając uwagi na dalszą funkcjonalność. Po określeniu stylu sprawdź, czy twój projektant ma portfolio i referencje.

Przy ich całkowitej nieobecności jest powód, aby pomyśleć o profesjonalizmie projektanta. Nie bój się formułować opinii na poziomie eksperta. Zapytaj i dowiedz się wszystkiego, aby później nie denerwować się wynikiem. Poproś również o zabranie ze sobą, oprócz portfolio, rysunków z ostatnich projektów i zdjęcia wyniku. Więc wizualnie porównaj oczekiwania i rzeczywistość wykonanej pracy, co jest ważne w pracy.

Umowa

Praca z projektantem nad Twoim projektem może prowadzić do wielu nieporozumień i problematycznych sytuacji, dlatego przed rozpoczęciem współpracy zawrzyj umowę. Zwróć uwagę na następujące punkty w umowie:

 • Cel projektu projektowego;
 • Cena;
 • Elementy projektu;
 • Kolejność wykonywania pracy;
 • Data zakończenia (w tym opóźnienie, jeśli projekt jest opóźniony);
 • Określ, czy projekt jest realizowany w częściach, czy w całości;
 • Brygada do prac wykończeniowych;
 • Kary za przekroczenie terminu;
 • Sposoby rozwiązania umowy.

Trzeba ze wszystkich sił dojść do konsensusu co do przyszłego procesu współpracy i nie zapomnieć o najważniejszej rzeczy – o uważnym przeczytaniu przygotowanej umowy przed jej podpisaniem.

Komunikacja

Pracując z projektantem, który dosłownie odpowiada za przyszłą jakość Twojego życia w pomieszczeniach, musisz zwrócić uwagę na komunikację. Jeśli specjalista jest dobry zawodowo, ale jako osoba to on jest traktowany z pogardą, zaleca się wybranie innej osoby do realizacji projektu. Projekt nie wyjdzie tak, jak sobie wyobrażał klient, jeśli na każdym etapie pracy z wybranym projektantem będą kłótnie i nieporozumienia. Profesjonalista powinien umieć pójść na kompromis, ale też zadowolić siebie w takim samym stopniu jak klient. Czasami odrzucenie polotu projektowego obraca się w negatywnym kierunku. Przedyskutuj z wyprzedzeniem, jak rozstrzygniesz spory, ile razy projektant będzie gotowy do ponownego wykonania projektu i czy możesz odmówić zapłaty za usługę, jeśli wstępne montaże nie będą zadowalające.

Podsumowując

Staraliśmy się dać Ci kilka wskazówek, które pomogą Ci znaleźć dobrego, wyspecjalizowanego projektanta wnętrz. Radzimy poważnie potraktować poszukiwania i nie oszczędzać, bo to od dobrego fachowca będzie zależeć jak będzie wyglądał Twój lokal w przyszłości.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Meble do łazienki – jakie modele wybrać, aby sprostać wymaganiom funkcjonalnym i estetycznym?
Meble do łazienki – jakie modele wybrać, aby sprostać wymaganiom funkcjonalnym i estetycznym?
Meble do łazienki to ważny element aranżacji wnętrza. Nie tylko powinny spełniać wymagania estetyczne, ale również być funkcjonalne i przede wszystkim dostosowane do wymiarów pomieszczenia. Meble na wymiar łazienkowe to rozwiązanie, które pozwala na idealne dopasowanie mebli do przestrzeni, którą mamy do dyspozycji. Jakie modele mebli warto wybrać, aby sprostać wymaganiom funkcjonalnym i estetycznym?
Jak wybrać idealny odświeżacz powietrza do twojego domu?
Jak wybrać idealny odświeżacz powietrza do twojego domu?
Przedstawiamy poradnik, który pomoże Ci wybrać najlepszy odświeżacz powietrza dostosowany do twoich potrzeb oraz wnętrza Twojego domu.
Jak wybrać odpowiednie akcesoria do systemów kominowych dla Twojego domu?
Jak wybrać odpowiednie akcesoria do systemów kominowych dla Twojego domu?
Dowiedz się, jak dobrze zaprojektować system kominowy w domu, zrozumieć rodzaje akcesoriów kominowych dostępnych na rynku i dowiedz się, jak wybrać te najodpowiedniejsze dla Twoich potrzeb.
Ostatnie wpisy