To musisz wiedzieć zanim wybudujesz przydomowe szambo
Budowa i remont

To musisz wiedzieć zanim wybudujesz przydomowe szambo

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Nadal zdarza się, że nie każda działka budowlana ma dostęp do kanalizacji miejskiej. Kwestia usuwania nieczystości to temat kłopotliwy, jednak warto poświęcić mu więcej uwagi już na etapie planowania budowy domu. Chociaż najchętniej poświęciłbyś się w pełni aranżacji wnętrz i urządzaniu ogrodu, aby Twój wymarzony dom był nie tylko ładny, ale także wygodny i funkcjonalny, skup się na bardziej przyziemnych kwestiach.

Formalności

Pierwsza rzecz, o której należy pamiętać przy budowie szamba to zapoznanie się z obowiązującymi wymaganiami formalnymi. W przypadku, kiedy szambo nie przekracza pojemności 10 m³, nie musisz starać się o pozwolenie na jego budowę. Dopiero, kiedy szambo przekracza tę pojemność, pozwolenie na budowę jest niezbędne, a wydać je może starosta lub rada miasta. 

Umiejscowienie

Według panujących przepisów każde szambo musi znajdować się w odległości minimum pięciu metrów od okien i drzwi budynków mieszkalnych, minimum dwa metry od granicy działki i drogi oraz minimum 15 metrów od najbliższego ujęcia wody pitnej. Warto także zwrócić uwagę na odległość, która powinna dzielić szambo od przewodów elektrycznych (jest to minimum 0,8 m) oraz od rurociągów (minimum 1,5 m). Wybierając odpowiednie miejsce dla szamba, musisz wziąć pod uwagę swobodny dojazd samochodów, które będą regularnie przyjeżdżać, żeby opróżniać zbiornik z nieczystości.

Obraz Manfred Antranias Zimmer z Pixabay

Wielkość

To, jak duże szambo powinieneś zbudować na swojej działce, zależy od tego, jak duże jest Twoje gospodarstwo domowe. Dla mniejszych rodzin wystarczą szamba o wielkości 4 m³. Mowa tu konkretnie o rodzinach dwuosobowych, których przeciętne miesięczne zużycie wody nie przekracza 2 m³. Wybór szamba adekwatny do potrzeb pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy i wykorzystanie ich w inny sposób – w końcu podczas budowy nie brakuje wydatków. Małe zbiorniki sprawdzą się także na działki i do domków letniskowych. Szamba o pojemności 8 m³ powinny wystarczyć dla rodziny trzyosobowej, a ze względu na większe zużycie wody rodziny czteroosobowe powinny zainteresować się szambami o pojemności 12 m³.

Tworzywo

Planując budowę szamba, z reguły wybór pada na szamba betonowe. Skąd wzięła się ich popularność? Oto zaledwie kilka z wielu zalet takiego rozwiązania:

  • dzięki swojej wadze szambo betonowe jest bezpieczne i stabilne;
  • nie musisz obawiać się o jego szczelność;
  • są w znacznym stopniu nienaruszalne;
  • nie wpływają na nie wody gruntowe i napór mas gleby.

Opróżnianie

Już na etapie planowania budowy szamba, musisz wziąć pod uwagę konieczność opróżniania zbiornika z nieczystości. Z reguły samochody asenizacyjne przyjeżdżają w tym celu co 2-3 tygodnie. Jest to niezwykle istotne w przypadku regularnego użytkowania danego budynku. Jeśli mowa o domkach letniskowych czy działkach rekreacyjnych, sam będziesz wiedział najlepiej, kiedy zajdzie taka potrzeba. Jak to mówią, przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego decydując się na szambo, lepiej wybrać takie o pojemności większej niż to koniecznie. W razie nieprzewidzianych zbiegów okoliczności nie zaskoczy Cię przykra niespodzianka w postaci przepełnionego zbiornika.

Podsumowanie

Budowa przydomowego zbiornika na nieczystości powinna być zawarta już w pierwszych planach zagospodarowania nowo zakupionej działki. Ciężko wyobrazić sobie budynek mieszkalny bez dostępu do wody oraz możliwości korzystania z toalety, dlatego tak istotne jest, żeby poświęcić tej kwestii więcej czasu i rozważyć wszystkie możliwe opcje. Na to, jaki zbiornik powinieneś wybrać na swoją działkę wpływa nie tylko wielkość Twojego gospodarstwa domowego, ale także funkcja, jaką w przyszłości ma pełnić działka, budżet oraz umiejscowienie szamba w stosunku do innych budynków.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Tworzenie osobistego zielonego zakątka – praktyczne porady dla początkujących ogrodników
Tworzenie osobistego zielonego zakątka – praktyczne porady dla początkujących ogrodników
Kiedy marzysz o własnym miejsce pełnym zieleni, porady dla początkujących ogrodników mogą okazać się bezcenne. Dowiedz się, jak stworzyć swój własny zielony kącik, zaczynając od przemyślonego planowania, poprzez wybór odpowiednich roślin, po regularne ich pielęgnację.
Konglomerat – materiał o różnorodnym zastosowaniu. Zobacz inspiracje!
Konglomerat – materiał o różnorodnym zastosowaniu. Zobacz inspiracje!
Znasz słowo konglomerat? Jeśli nie, dowiedz się, co to jest. A jeżeli tak, to zobacz, jak szerokie jest jego zastosowanie.
Dlaczego warto wynająć namiot eventowy na imprezę?
Dlaczego warto wynająć namiot eventowy na imprezę?
Organizacja imprezy to ogromne wyzwanie, które wymaga planowania i przygotowań na długi czas. Jednym z najważniejszych aspektów każdej imprezy jest miejsce, w którym będzie się ona odbywać. W przypadku, gdy nie dysponujemy odpowiednim miejscem, warto zastanowić się nad wynajęciem namiotu eventowego. Dlaczego warto skorzystać z takiej opcji?
Ostatnie wpisy