Nowy obowiązek właścicieli domów od lipca – powiadom gminę, czym ogrzewasz
Trendy

Nowy obowiązek właścicieli domów od lipca – powiadom gminę, czym ogrzewasz

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele się zmieni od 1 lipca dla właścicieli domów. Od tego dnia, konieczne będzie zgłaszanie swoim gminom, czym ogrzewają swoje nieruchomości. Po co te dane i co się z nimi dalej dzieje? Sprawdzamy.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków – konieczne deklaracje

Od 1 lipca 2021 roku właściciele domów będą musieli powiadomić gminę o tym, czym ogrzewają nieruchomości. To konieczne, aby samorząd złożył deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, która obejmuje źródła ciepła i spalania paliw w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych. Za prowadzenie ewidencji odpowiada zatem gmina, ale dostarczenie informacji jest tu kluczowe.

W przypadku właścicieli mieszkań w blokach czy wieżowcach, nie jest to takie skomplikowane. Obowiązek powiadomienia o ogrzewaniu leży po stronie spółdzielni czy wspólnoty.

>> Zobacz też: Nowa ustawa deweloperska 2021 – ochrona konsumentów przede wszystkim

Jak złożyć deklarację?

Choć w teorii, powiadomienie o ogrzewaniu nie jest zbyt trudne, w praktyce sprawa się nieco komplikuje. Deklarację można złożyć elektronicznie albo w formie papierowej, do właściwego Urzędu, zgodnie z lokalizacją budynku. Mimo wszystko, jak donosi Business Insider, gminy muszą wprowadzać zebrane dane do bazy, a pracownicy nie otrzymają dodatkowych środków na obsługę, szkolenia czy sprzęt. Konieczne jest też zobligowanie właścicieli budynków jednorodzinnych oraz kamienic to udzielenia informacji. To w praktyce może być utrudnione.

Obywatele mają 12 miesięcy na zgłoszenie deklaracji, a w przypadku nowo powstałych budynków to zaledwie 14 dni od momentu uruchomienia nowego źródła ciepła lub spalania paliw. Brak złożenia takiej deklaracji grozi mandatem, a nawet grzywną. Kara pieniężna wynosi od 500 do 5000 złotych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Ceglaste inspiracje w sypialni
Ceglaste inspiracje w sypialni
Cegła na ścianie jest jednym z modniejszych materiałów wykończenia wnętrz. Zobacz ceglane inspiracje w sypialni.
Co ma wpływ na bezpieczeństwo w zakładzie przemysłowym?
Co ma wpływ na bezpieczeństwo w zakładzie przemysłowym?
Zastanawiasz się, przy użyciu jakich metod możesz zwiększyć bezpieczeństwo w zakładzie przemysłowym? W artykule wybieramy niektóre rozwiązania, które warto wdrożyć w przemyśle.
Najmodniejsze typy pryszniców 2023
Najmodniejsze typy pryszniców 2023
Odkryj najmodniejsze prysznice 2023 - połączenie stylu i funkcjonalności!
Ostatnie wpisy