Nowy obowiązek właścicieli domów od lipca – powiadom gminę, czym ogrzewasz
Trendy

Nowy obowiązek właścicieli domów od lipca – powiadom gminę, czym ogrzewasz

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele się zmieni od 1 lipca dla właścicieli domów. Od tego dnia, konieczne będzie zgłaszanie swoim gminom, czym ogrzewają swoje nieruchomości. Po co te dane i co się z nimi dalej dzieje? Sprawdzamy.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków – konieczne deklaracje

Od 1 lipca 2021 roku właściciele domów będą musieli powiadomić gminę o tym, czym ogrzewają nieruchomości. To konieczne, aby samorząd złożył deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, która obejmuje źródła ciepła i spalania paliw w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych. Za prowadzenie ewidencji odpowiada zatem gmina, ale dostarczenie informacji jest tu kluczowe.

W przypadku właścicieli mieszkań w blokach czy wieżowcach, nie jest to takie skomplikowane. Obowiązek powiadomienia o ogrzewaniu leży po stronie spółdzielni czy wspólnoty.

>> Zobacz też: Nowa ustawa deweloperska 2021 – ochrona konsumentów przede wszystkim

Jak złożyć deklarację?

Choć w teorii, powiadomienie o ogrzewaniu nie jest zbyt trudne, w praktyce sprawa się nieco komplikuje. Deklarację można złożyć elektronicznie albo w formie papierowej, do właściwego Urzędu, zgodnie z lokalizacją budynku. Mimo wszystko, jak donosi Business Insider, gminy muszą wprowadzać zebrane dane do bazy, a pracownicy nie otrzymają dodatkowych środków na obsługę, szkolenia czy sprzęt. Konieczne jest też zobligowanie właścicieli budynków jednorodzinnych oraz kamienic to udzielenia informacji. To w praktyce może być utrudnione.

Obywatele mają 12 miesięcy na zgłoszenie deklaracji, a w przypadku nowo powstałych budynków to zaledwie 14 dni od momentu uruchomienia nowego źródła ciepła lub spalania paliw. Brak złożenia takiej deklaracji grozi mandatem, a nawet grzywną. Kara pieniężna wynosi od 500 do 5000 złotych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

20 − 4 =

Rekomendowane
Jak stworzyć przytulny salon bez dużych nakładów finansowych?
Jak stworzyć przytulny salon bez dużych nakładów finansowych?
Odkryj, jak łatwo i tanio przekształcić swój salon w przytulne pomieszczenie. Przeczytaj praktyczne wskazówki, które pomogą Ci osiągnąć efekt idealnego miejsca do relaksu bez konieczności wydawania dużych sum pieniędzy.
Czym różnią się płytki gresowe od ceramicznych?
Czym różnią się płytki gresowe od ceramicznych?
Czym kierować się przy wyborze płytek do łazienki? Poznaj różnice między płytkami gresowymi a płytkami ceramicznymi i podejmij świadomą decyzję.
Kontrola budowy – kiedy jest obowiązkowa?
Kontrola budowy – kiedy jest obowiązkowa?
Planujesz budowę domu i obawiasz się kontroli budowy? Niepotrzebnie. Dowiedz się więcej na temat kontroli budowy i tego, kiedy jest obowiązkowa.
Ostatnie wpisy