Nowy obowiązek właścicieli domów od lipca – powiadom gminę, czym ogrzewasz
Trendy

Nowy obowiązek właścicieli domów od lipca – powiadom gminę, czym ogrzewasz

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele się zmieni od 1 lipca dla właścicieli domów. Od tego dnia, konieczne będzie zgłaszanie swoim gminom, czym ogrzewają swoje nieruchomości. Po co te dane i co się z nimi dalej dzieje? Sprawdzamy.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków – konieczne deklaracje

Od 1 lipca 2021 roku właściciele domów będą musieli powiadomić gminę o tym, czym ogrzewają nieruchomości. To konieczne, aby samorząd złożył deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, która obejmuje źródła ciepła i spalania paliw w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych. Za prowadzenie ewidencji odpowiada zatem gmina, ale dostarczenie informacji jest tu kluczowe.

W przypadku właścicieli mieszkań w blokach czy wieżowcach, nie jest to takie skomplikowane. Obowiązek powiadomienia o ogrzewaniu leży po stronie spółdzielni czy wspólnoty.

>> Zobacz też: Nowa ustawa deweloperska 2021 – ochrona konsumentów przede wszystkim

Jak złożyć deklarację?

Choć w teorii, powiadomienie o ogrzewaniu nie jest zbyt trudne, w praktyce sprawa się nieco komplikuje. Deklarację można złożyć elektronicznie albo w formie papierowej, do właściwego Urzędu, zgodnie z lokalizacją budynku. Mimo wszystko, jak donosi Business Insider, gminy muszą wprowadzać zebrane dane do bazy, a pracownicy nie otrzymają dodatkowych środków na obsługę, szkolenia czy sprzęt. Konieczne jest też zobligowanie właścicieli budynków jednorodzinnych oraz kamienic to udzielenia informacji. To w praktyce może być utrudnione.

Obywatele mają 12 miesięcy na zgłoszenie deklaracji, a w przypadku nowo powstałych budynków to zaledwie 14 dni od momentu uruchomienia nowego źródła ciepła lub spalania paliw. Brak złożenia takiej deklaracji grozi mandatem, a nawet grzywną. Kara pieniężna wynosi od 500 do 5000 złotych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co zrobić, aby krzesło nie rysowało podłogi w biurze?
Co zrobić, aby krzesło nie rysowało podłogi w biurze?
Krzesło w Twoim biurze rysuje nieestetycznie podłogę i w dodatku wydaje przy tym nieprzyjemny dźwięk? Sprawdź, jak możesz temu zaradzić w szybki i praktyczny sposób!
Jak stworzyć kino domowe w salonie?
Jak stworzyć kino domowe w salonie?
Wiele osób marzy o własnym kinie domowym w salonie. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i jak je stworzyć!
Kanapa skórzana czy klasyczna sofa – którą wybrać do salonu?
Kanapa skórzana czy klasyczna sofa – którą wybrać do salonu?
Szukasz kanapy lub sofy, która wpisze się w wystrój Twojego salonu, a ponadto będzie wygodna i pozwoli Ci komfortowo spędzać na niej swój wolny czas? Rozważasz zakupu kanapy skórzanej lub klasycznej sofy? Obydwa rozwiązania mają swoje solidne argumenty. Przekonaj się jakie i zdecyduj, które rozwiązanie akurat dla Ciebie okaże się korzystniejsze.
Ostatnie wpisy