Minimalizm w garderobie – czy to ma sens?
Trendy

Minimalizm w garderobie – czy to ma sens?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Minimalizm w garderobie, czyli szafa kapsułowa jest modna od kilku sezonów. Trend ten propaguje kilka światowych gwiazd show-biznesu. Czym jest minimalizm w garderobie? Czy jest to dobre rozwiązanie dla każdej kobiety?

Kapsułowa garderoba nowoczesny trend?

Minimalizm w garderobie, czyli ubrania i dodatki, dzięki którym można stworzyć spójne i atrakcyjne stylizacje na każdą okazję. Rzeczy w kapsułkowej garderobie charakteryzują się najwyższą jakością wykonania, dzięki temu służą przez lata i świetnie sprawdzają się do przygotowania codziennych stylizacji.

Głównymi zaletami minimalizmu w garderobie jest:

 • elegancja,
 • prostota,
 • efektywność tworzonych stylizacji.

Dzięki małej ilości ubrań w garderobie nie masz problemu z dobraniem odpowiednich stylizacji do okazji, np. do pracy czy wyjścia znajomymi.

Minimalizm w garderobie odpowiedni dla każdego?

Kapsułowa szafa jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które mają praktyczne podejście do mody – nie ulegają sezonowym trendom. Sprawdzi się ona również u osób, które cenią uniwersalność wysokiej jakości ubrań. Jeśli nie masz miejsca na dużą garderobę, jest to również świetne rozwiązanie dla Ciebie.

Jakie ubrania powinny znaleźć się w szafie kapsułkowej?

W minimalistycznej garderobie powinny znajdować się tylko ubrania najwyższej jakości. W takiej szafie obowiązkowo znajdują się:

 • biała koszula,
 • biały t-shirt,
 • sukienka tzw. mała czarna,
 • jeansy,
 • elegancka spódnica,
 • klasyczna ramoneska,
 • sportowa marynarka,
 • kardigan,
 • długi płaszcz.

Wymienione ubrania to must have w minimalistycznej garderobie. Ilość ubrań w szafie powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb, trybu życia oraz pracy. Minimalizm w garderobie, nie jest ciągłym ograniczeniem się do tych samych stylizacji. Uniwersalność ubrań pozwala łączyć je w różne ciekawe zestawy – tak, aby żadne ubranie nie zalegało w szafie.

Minimalistyczna garderoba w 5 krokach

Jeśli chcesz stworzyć kapsułową garderobę, to możesz  zrobić to w paru prostych krokach:

 1. Określ swój styl

Pierwszy krok to zdefiniowanie swojego stylu oraz dopasowanie do niego ubrań, które posiadasz. Jest to bardzo cenna wiedza, dzięki której nie kupisz już ubrań, które nie pasują do Ciebie. Powinnaś wybrać maksymalnie dwa style ubrań, które będą ze sobą spójne. Jeśli nie jesteś pewna, które ubrania pasują do Ciebie, to krok drugi pomoże Ci je zdefiniować.

 1. Wyeliminuj zbędne rzeczy

Główną ideą kapsułkowej szafy jest pozostawienie tylko tych ubrań, w których czujesz się komfortowo i wyglądasz świetnie. Można to zrobić w prosty i szybki sposób – wyjmij z szafy wszystkie ubrania i odłóż w jedno miejsce tylko te, które zakładasz najczęściej (zapewne nie ma ich dużo) – to właśnie one definiują Twój styl.

Selekcjonując swoją garderobę, musisz zwrócić uwagę, aby z pozostawionej odzieży można było stworzyć całą stylizację.

 1. Uporządkuj swoją szafę

Zawsze ciężko jest podjąć decyzję o pozbyciu się ubrania. Jeśli jakieś rzeczy nie założyłaś od 2 sezonów, to ją wyrzuć, bo jest mało prawdopodobne, że jeszcze kiedyś to zrobisz. Z szafy usuń również zniszczoną, zaplamioną i dziurawą odzież. 

 1. Twoje ubrania must have

Jeśli wybierasz ubrania, to musisz myśleć o całym zestawie, nie o pojedynczym elemencie. Z każdą z bazowych rzeczy możesz stworzyć bardzo ciekawą stylizację, np.  jeansy możesz włożyć zarówno do eleganckiej, jak i sportowej stylizacji.   

 1. Zakupy

Ostatnim etapem są zakupy. Po porządkach w szafie wiesz już jakich ubrań w niej brakuje. Kupując nową odzież do swojej szafy, musisz zadać sobie następujące pytania:

 1. Czy ta rzecz będzie pasowała do kilku rzeczy, które mam w szafie?
 2. Czy fason i kolor są właściwe?

Jeśli w odpowiedzi na te pytania pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, to nie kupuj ich. Spójność garderoby jest podstawą w szafie kapsułkowej.

Wady i zalety minimalizmu w garderobie

Zalety:

 • oszczędność czasu podczas kompletowania codziennych stylizacji,
 • więcej przestrzeni w szafie,
 • ponadczasowość stylizacji,
 • oszczędność pieniędzy.

Wady:

 • poczucie rutyny, znudzenia stylizacjami,
 • częstsze pranie i prasowanie rzeczy,
 • brak mocnych kolorów i ekstrawaganckich krojów.

Czy minimalistyczna garderoba ma sens? – na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sama. Kapsułkowa szafa jest świetnym rozwiązaniem dla wielu kobiet, być może dla Ciebie również.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Ogrzewanie nadmuchowe – zalety i wady takiego rozwiązania
Ogrzewanie nadmuchowe – zalety i wady takiego rozwiązania
Nie podoba Ci się wygląd grzejników? Chcesz ich uniknąć w swoim domu. Rozwiązaniem ogrzewanie nadmuchowe.
Przegrzewanie mieszkania – dlaczego Polacy to robią i czym to grozi?
Przegrzewanie mieszkania – dlaczego Polacy to robią i czym to grozi?
Według badań, Polacy przegrzewają swoje mieszkania. Dlaczego tak się dzieje i czym to grozi?
Jak wybrać idealną ozdobę świąteczną do domu?
Jak wybrać idealną ozdobę świąteczną do domu?
Przejrzyj nasz przewodnik i dowiedz się, jak wybrać idealną ozdobę świąteczną, która podkreśli charakter Twojego domu i wprowadzi świąteczną atmosferę.
Tagi
Ostatnie wpisy