Nowoczesne wyposażenie magazynowe
PozostałeWnętrza

Nowoczesne wyposażenie magazynowe

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Magazyn to przestrzeń, którą warto zorganizować w jak najlepszy sposób. Dzięki temu będzie nie tylko świetnie spełniał swoje zadanie, ale także ułatwi, przyspieszy i zwiększy wydajność wykonywanej pracy. Porządek i logiczny system są w stanie sprawić, że jakość wykonywanych zadań oraz zadowolenie pracowników naprawdę wzrosną – dlaczego z pewnością warto poświęcić na nie trochę czasu.

Czego użyć, by usystematyzować pracę na magazynie?

Za porządek i możliwości logistyczne magazynu odpowiada jego wyposażenie. Możesz oczywiście lepiej albo gorzej radzić sobie z zarządzaniem przestrzenią, natomiast bez użytecznych mebli, takich jak HHL Regały, pojemniki do przechowywania, sejfy i szafki niewiele zdziałasz. Z tego powodu pierwszym krokiem do stworzenia dobrze działającego magazynu powinno być zaprojektowanie jego wyposażenia. Jeżeli nie czujesz się na siłach, by robić to sam, skorzystaj z profesjonalnej pomocy osoby zajmującej się aranżacją tego typu przestrzeni. Przydatne z pewnością mogą okazać się meble na wymiar czy ruchome kompleksy, którymi będziesz w stanie na bieżąco zarządzać. 

Bardzo ważne jest również stworzenie jasnego systemu – na przykład tematycznego, alfabetycznego albo jeszcze innego – który pozwoli Ci posegregować przechowywane przedmioty, skutecznie opisać regały i półki oraz podzielić magazyn na sektory. Nie zapomnij również o farbach lub taśmach, którymi oznaczysz domyślne ustawienie ruchomych mebli oraz trasy dla pracowników, jeśli magazyn jest wyjątkowo duży. Konieczne będzie również dobre oświetlenie i system wentylacji, który utrzyma w magazynie odpowiednią jakość powietrza i poziom wilgotności bezpieczny dla przechowywanych materiałów. Z uwagi na warunki przechowywania towarów przydatne mogą okazać się także systemy grzewcze i chłodzące lub ochrona przed światłem (jeśli w magazynie znajdują się okna).

Systemy, które mogą ułatwić pracę

Najważniejszym systemem, który jest niezbędny do wprowadzenia, by utrzymać porządek w magazynie, jest zarządzanie segregacją przechowywanych materiałów. Jeżeli towary, które masz na stanie, mają daty ważności lub są priorytetyzowanie pod względem pozbycia się z magazynu, koniecznie zadbaj, by możliwe było łatwe odszukanie materiałów do wyrotowania. Zadbaj również o czytelny system segregowania, który będzie jasny dla wszystkich pracowników oraz postaraj się klarownie opisać go w widocznym miejscu, a przede wszystkim – odpowiednio oznaczyć meble magazynowe. Możesz również stworzyć ogólny plan pomieszczenia, na którym zaznaczysz sektory tematyczne lub alfabetyczne – dzięki temu zawęzisz obszar poszukiwań danego towaru i osobom przez Ciebie zatrudnionym łatwiej będzie znaleźć odpowiednie miejsce dla nowych przedmiotów. Słuchaj sugestii swoich pracowników i postaraj się, by system był jak najlepiej dopasowany do potrzeb branży, magazynu i osób przebywających w pomieszczeniach. W ten sposób znacznie łatwiej będzie Wam utrzymać w nich faktyczny porządek.

Fot.: Tiger Lily/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*