Które sztućce do czego?
JadalniaWnętrza

Które sztućce do czego?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Skrępowanie i  zakłopotania w trakcie eleganckich imprez to nie rzadkie uczucie pojawiające się na widok liczby sztućców znajdujących się po obu stronach talerza. Dlatego, aby nie popełnić faux pa, warto wiedzieć do czego służy dany sztuciec oraz w jakiej kolejności po nie sięgać. 

Od czego zależy liczba sztućców na stole? 

To ile znajdziemy przy naszym stoliku sztućców w trakcie wytwornej kolacji, zależy głównie od tego, jakie menu zostało na nią zaplanowane. Przykładowo, jeśli w planie jest podanie dwóch przystawek, można mieć pewność, że na stole znajdziemy dedykowane do nich dwa komplety sztućców. Podobnie jest z ilością pierwszych dań, dań głównych i deserów. 

Po które sztućce sięgnąć najpierw? 

Chcąc odpowiedzieć na to pytanie, należy najpierw wyjaśnić, że sztućce układane są na stole wedle kolejności podawanych dań. Wobec tego w pierwszej kolejności powinno sięgać się po komplet sztućców najbardziej oddalonych od talerza i sukcesywnie wymieniać je wraz z kolejnymi podawanymi przez kelnera daniami. Dzięki temu wraz z upływem czasu ilość sztućców na stole zacznie sukcesywnie się zmniejszać, aż przy ostatnim daniu pozostaniemy z ostatnim kompletem dedykowanym najczęściej do ciepłych potraw. 

Jak układać poprawnie sztućce na stole? 

Wiemy więc już jak posługiwać się sztućcami w sytuacji, kiedy na stole znajduje się ich więcej niż jeden komplet. Jednak co w sytuacji, kiedy to my jesteśmy organizatorami imprezy i chcemy ułożyć sztućce wedle zasad savoir – vivre?  

Przede wszystkim warto wiedzieć, że noże i łyżki powinny być układane po prawej stronie talerza, zgodnie z kolejnością podawania dań, natomiast widelce po lewej stronie. Sztućce przeznaczone do deseru układa się najczęściej nad talerzem, stosując tę samą zasadę dotycząca kolejności serwowanych posiłków. 

Sztuciec sztućcowi nierówny 

Mogłoby się wydawać, że ilość sztućców na stole to wynik troski o to, aby osadzone na nich pozostałości poprzednich dań nie zaburzały smaku tych nowo podanych. Nic bardziej mylnego. W praktyce ilość ułożonych sztućców wynika z tego, że każdy z nich przeznaczony jest do spożywania innych posiłków. Nie istnieje bowiem coś takiego jak jedna uniwersalna łyżka do zupy. Inną łyżką spożywa się bowiem zupy z kawałkami warzyw, a inną te o kremowej konsystencji. W pierwszym przypadku łyżka ma podłużny kształt, natomiast w drugim cechuje się okrągłym czerpakiem. Podobnie jest z widelcami i nożami – każdy z nich dobierany jest do rodzaju podawanego posiłku. 

Co zrobić ze sztućcami po zjedzeniu posiłku? 

Ostatnią kwestią, która trapi osoby uczestniczące w eleganckich kolacjach jest to, co zrobić ze sztućcami w momencie, kiedy skończyliśmy już posiłek lub nie chcemy go kontynuować. W takiej sytuacji należy pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie odkładać sztućców bezpośrednio na stół. Takie zachowanie nie tylko może doprowadzić do zabrudzenia obrusu, ale może być także odebrane jako nieeleganckie. Poza tym układ sztućców w trakcie lub po skończeniu posiłku, to swoistego rodzaju kod dla kelnera, który ułatwia mu obsługę gości. 

Wobec tego, kiedy chcemy zrobić sobie przerwę w posiłku, sztućce należy odłożyć na talerz tak, aby ich trzonki wystawały poza talerz, a czubki stykały się na górnej części talerze, tworząc tym samym kształt odwróconej litery V. 

Kiedy jesteśmy gotowi na podanie drugiego dania, sztućce należy ułożyć na talerzu na krzyż. Natomiast jeśli nie chcemy w ogóle kontynuować posiłku, sztućce powinny zostać ułożone na talerzu na jego środku, pionowo, jeden obok drugiego. Za pomocą sztućców można także okazać to, czy posiłek nam smakował, czy też nie. W pierwszym przypadku takim znakiem dla kelnera będzie ułożenie sztućców po skończonym posiłku w poziomy sposób na środku talerza. Natomiast w drugim ułożenie sztućców tak jakbyśmy chcieli zasygnalizować przerwę w jedzeniu, wsuwając nóż między ząbki widelca.

Podsumowując, posługiwanie się w poprawny sposób sztućcami wymaga zapamiętania jednej zasady – należy zawsze w pierwszej kolejności sięgnąć po te sztućce, które są najbardziej oddalone od talerza. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jasna i praktyczna kuchnia – jakie oświetlenie nadblatowe wybrać?
Jasna i praktyczna kuchnia – jakie oświetlenie nadblatowe wybrać?
Sprawdź, jakie oświetlenie nadblatowe warto wybrać, aby kuchnia była dobrze oświetlona.
Jak wprowadzić energooszczędność w domu?
Jak wprowadzić energooszczędność w domu?
Ekologia odgrywa coraz większą rolę w naszym społeczeństwie. Dlatego też ważne jest, aby zacząć wprowadzać ją w życie. Pierwszym krokiem może być oszczędzanie energii. Podpowiadamy, jak wprowadzić energooszczędność do Twojego domu.
Jak wybrać idealne oświetlenie ścienne do eleganckiego salonu?
Jak wybrać idealne oświetlenie ścienne do eleganckiego salonu?
Odkryj sekrety dobrania idealnego oświetlenia ścienne do eleganckiego salonu. Dowiedz się, jak wybrać lampy spełniające aspekty funkcjonalne i estetyczne, aby stworzyć wyjątkowy klimat w pomieszczeniu.
Ostatnie wpisy