Jak pomalować ściany w przedpokoju, aby był optycznie większy?
PozostałeWnętrza

Jak pomalować ściany w przedpokoju, aby był optycznie większy?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Mały przedpokój jest często dużym wyzwaniem aranżacyjnym. W jaki sposób pomalować ściany, aby przedpokój stał się optycznie większy?

Kolory do przedpokoju

Przedpokój jest najczęściej pomieszczeniem bardzo ciemnym, do którego nie dochodzi światło słoneczne. Dlatego tak ważny jest dobór właściwych kolorów. Optycznie powiększają wnętrze jasne, chłodne barwy, takie jak: odcienie szarości, bieli i błękitu. Jeśli nie lubisz zimnych barw, to wybierz jasne, ciepłe kolory, np. żółty, pomarańczowy i waniliowy. Jeśli przedpokój jest mały i prostokątny, to najlepiej sprawdzą się w nim ciepłe i jasne barwy. 

Intensywne barwy sprawdzą się najlepiej w przedpokoju o kształcie kwadratu. Pomalowanie przeciwległych ścian na ciemniejszy kolor wydłuży optycznie przedpokój. Intensywne barwy należy wtedy połączyć z jasnymi ciepłymi kolorami.

Sprawdzone triki na optyczne powiększenie przestrzeni

Jeśli chcesz optycznie powiększyć przedpokój, to pomaluj ściany na biało lub pastelowe kolory. Jasne barwy optycznie powiększają przestrzeń. Aby efekt był jeszcze lepszy, warto pomalować ściany na błękitny kolor. Sprawi on, że ściany optycznie oddalają się od siebie, przez co pokój wydaje się większy. 

Aby wydłużyć mały korytarz, należy pomalować najkrótszą ścianę na jaśniejszy kolor. 

Jeśli chcesz spotęgować optyczne powiększenie przestrzeni, to należy ściany i sufit pomalować tym samym kolorem. Wnętrze nabierze dzięki temu głębi.

Aby poszerzyć wnętrze, należy pomalować gzyms i listwy przypodłogowe na ten sam kolor. Dzięki temu przedpokój będzie wydawał się szerszy. Gzyms można zastąpić malowanymi pasami o tej samej szerokości co listwa przypodłogowa.

Jeśli przedpokój jest wąski i zbyt wysoki, to można obniżyć optycznie sufit i powiększyć pomieszczenie przez pomalowanie sufitu na biało. Kolor ten musi przechodzić na ściany, tworząc szeroki gzyms przy suficie. Pod nim powinien znajdować się pasek ciemnego koloru. Ściany należy pomalować jasną farbą. Listwa przypodłogowa powinna być w tym samym odcieniu co pasek znajdujący się pod białym gzymsem. 

Pasy – sposób na optyczną manipulację przestrzenią

Najprostszym deseniem, którym można manipulować przestrzenią, są pasy. Jeśli pomalujesz przedpokój w pionowe pasy, to pomieszczenie będzie wydawało się optycznie niższe i szersze. Jest to idealny sposób na optyczne powiększenie przedpokoju. Malując pionowe pasy, możesz zmniejszyć otoczenie przedpokój. Pasy w szerszych kontrastowych barwach bardziej oddziaływają na postrzeganie wnętrza. Wąskie pasy najlepiej nadają się do małych pomieszczeń – optycznie je powiększają. Szerokie pasy świetnie będą prezentować się w dużym pomieszczeniu. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak prawidłowo wybrać i zastosować impregnaty oraz oleje ochronne do konserwacji drewnianych powierzchni?
Jak prawidłowo wybrać i zastosować impregnaty oraz oleje ochronne do konserwacji drewnianych powierzchni?
W artykule znajdziesz praktyczne wskazówki dotyczące dobrania odpowiednich impregnatów i olejów ochronnych do konserwacji drewna. Poznaj, jak skutecznie zabezpieczyć i wydłużyć żywotność drewnianych powierzchni.
Gryzonie w ogrodzie – jak się ich pozbyć?
Gryzonie w ogrodzie – jak się ich pozbyć?
Przedstawiamy 4 metody na wypłoszenie gryzoni z ogrodu.
Nowa ustawa deweloperska 2021 – ochrona konsumentów przede wszystkim
Nowa ustawa deweloperska 2021 – ochrona konsumentów przede wszystkim
Powstaje nowa ustawa deweloperska, która ma na celu chronić konsumentów. Sprawdź, co się zmieni.
Ostatnie wpisy