Jak palić w kominku?
PozostałeWnętrza

Jak palić w kominku?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Kominek to bez wątpienia wyjątkowa ozdoba domu. Jest on także bardzo praktyczny, ponieważ dzięki niemu możesz zapewnić sobie dodatkowe źródło ogrzewania. Jednak jak i czym palić w kominku? Podpowiadamy!

Czym palić w kominku?

Decydując się na kominek, należy mieć na uwadze, że należy kupić do niego także odpowiedni opał. Czym więc palić w kominku? Najlepszym wyborem będzie oczywiście drewno opałowe. Nie może być to jednak pierwsze lepsze drewno. Powinno być ono przede wszystkim odpowiednio wysuszone.  Świetnie sprawdzą się na przykład drzewa liściaste takie jak jesion, dąb oraz brzoza. Są one  najbardziej kaloryczne, co oznacza, że mają największą wartość opałową, a ponadto palą się spokojnie i równomiernie. Niezbyt dobrym pomysłem jest zaś palenie drewnem z drzew iglastych. Mają one w sobie sporo żywicy, która mocno zanieczyszcza komin i palenisko. 

Miejsce na kominek

Jeśli zdecydowałeś się na kominek, musisz mieć na uwadze, że musi być on zamontowany w odpowiednim miejscu. Miejsce na kominek należy wyjątkowo dokładnie przemyśleć. Musi być on przede wszystkim wystarczająco blisko komina. Ponadto nie może znajdować się zbyt blisko miejsc do siedzenia, na przykład sofy lub stołu w jadalni. Powinien mieć on także spory dostęp do powietrza. Umiejscowienie kominka ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania.

Konserwacja kominka

Bardzo ważnym aspektem dbania o kominek jest jego prawidłowa konserwacja. Ogromną rolę odgrywa tu zwłaszcza czyszczenie kominka. Warto więc wyposażyć się w profesjonalny zestaw do czyszczenia komina. Jeśli używasz kominka regularnie, to czyszczenie go z sadzy warto przeprowadzać co najmniej raz w tygodniu, a najlepszym rozwiązaniem będzie czyszczenie go nawet po każdym użyciu. Koniecznie należy zadbać także o przewód kominowy. Jego konserwację i czyszczenie lepiej będzie jednak zlecić specjalistom, ponieważ ma to realny wpływ na bezpieczeństwo w Twoim domu.

Zalety posiadania kominka

Dlaczego więc warto zdecydować się na kominek? Ponieważ ma on mnóstwo zalet! Przede wszystkim jest on świetnym uzupełnieniem ogrzewania głównego, a jeśli zdecydujesz się na kominki z płaszczem wodnym, mogą być one nawet głównym źródłem ciepła w domu. Możliwe jest bowiem zamontowanie instalacji rozprowadzającej ciepło do wszystkich pomieszczeń domu, co jest dość praktycznym rozwiązaniem. Ponadto kominki to także niepowtarzalny klimat i przytulna atmosfera w domu. Jeśli więc szukasz dla swojego domu rozwiązania, które będzie zarówno estetyczne, jak i praktyczne, to kominek będzie idealną propozycją.

Zdjęcie główne: pexels.com/Craig Adderley

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czego nie może zabraknąć w publicznej toalecie?
Czego nie może zabraknąć w publicznej toalecie?
W co powinny być wyposażone publiczne toalety? Przeczytaj, jak zadbać o nowoczesną infrastrukturę i przestrzegać higieny we wspólnych toaletach.
Nowy katalog Ikea 2021. Sprawdź, co na Ciebie czeka!
Nowy katalog Ikea 2021. Sprawdź, co na Ciebie czeka!
Lubisz robić zakupy w sieciówkach? Zobacz, co przygotowała Ikea w swoim nowym katalogu na rok 2021.
Jakie zalety ma agregat?
Jakie zalety ma agregat?
Brak prądu to jedna z najbardziej problematycznych sytuacji w domu. Większość urządzeń AGD zasilanych jest właśnie energią elektryczną. Sprawdź, dlaczego warto mieć agregat.
Ostatnie wpisy