Kilka prostych sposobów na urządzenie kuchni
KuchniaWnętrza

Kilka prostych sposobów na urządzenie kuchni

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Nie bez powodu kuchnia bardzo często nazywana jest sercem domu. To właśnie w niej spotykają się o poranku wszyscy domownicy na śniadaniu i kawie, zanim każdy z nich rozejdzie się do swoich obowiązków. To także do tego pomieszczenia tradycyjnie przenosi się większość imprez urządzanych w domu. Dlatego warto zadbać o to, aby kuchnia została urządzona nie tylko w piękny, ale i funkcjonalny sposób, który ułatwi codzienne przygotowywanie posiłków i nie tylko. Poniżej prezentujemy kilka prostych sposobów na to, jak sprawić, aby kuchnia została urządzona poprawnie.

Poziom 0, czyli co na podłogę

Wbrew pozorom to właśnie podłoga w kuchni ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o utrzymanie jej w należytej czystości. Spadające okruszki, obierki z warzyw w trakcie przygotowywania posiłków, czy wylana kawa. Jeśli nie chcesz, aby czyszczenie podłogi zabierało większość Twojego czasu spędzanego w kuchni, postaw na kafle, które nie będą w jednolitym kolorze. Dzięki nim drobne zanieczyszczenia będą prawie niewidoczne, a uporczywe smugi i zabrudzone fugi to nie będzie Twój problem. Tego typu kafelki wystarczy przetrzeć raz dziennie, aby prezentowały się efektownie. Dlatego, jeśli dotychczas marzyłeś o wysokim połysku na podłodze w kuchni, zastanów się, czy będziesz mieć czas na to, aby poświęcić go na polerowanie tych powierzchni.

podłoga w kuchni
Image by Ryan Doka from Pixabay

Długość ma znaczenie

Przechodząc nieco wyżej, skupmy się na blatach, to, z jakiego materiału warto je wykonać, zostało omówione tutaj, dziś natomiast skupmy się na ich długości. Warto zadbać za wszelką cenę, aby długość blatów kuchennych miała zachowaną ciągłość na możliwie jak najdłuższym odcinku. Dzięki temu w trakcie przygotowywania potraw nie trzeba będzie przenosić produktów z miejsca na miejsce, co znacznie ułatwi cały proces. Długie blaty łatwiej także czyścić. Brak szczelin, w których mógłby się gromadzić resztki jedzenia, kurz i inne zanieczyszczenia, znacznie sprzyjają łatwiejszemu porządkowaniu przestrzeni kuchennej.

Dobierz szafki do swoich potrzeb

Urządzanie kuchni wymaga wzięcia pod uwagę wiele aspektów. Jednym z nich jest między innymi dobranie wielkości i rodzaju szafek do ilości akcesoriów kuchennych, produktów i przyborów. Dlatego już na etapie zamawiania i wybierania mebli kuchennych warto pomyśleć o kilku półkach cechujących się większą wysokością od pozostałych. Pozwolą one bowiem swobodnie przechowywać wysokie pojemniki z makaronami, kaszami lub innymi produktami. Jeśli nie planujemy tego w momencie aranżacji kuchni, należy i tak zadbać, aby szafki umożliwiły zmianę rozlokowania półek dzięki nawierconym specjalnie otworom, które za pomocą kilku ruchów pozwolą przenieść kołki podtrzymujące półki na inną wysokość.

Spójnie i stylowo, czyli sprzęt AGD do zabudowy

Pozostając w tematyce łatwego sprzątania kuchni i jej stylowego wyglądu, nie ma chyba bardziej funkcjonalnego rozwiązania niż sprzęt AGD do zabudowy. Dzięki niemu problem wyboru odpowiedniego koloru lodówki, czy zmywarki odchodzi w zapomnienie, a wszystko zostaje skrzętnie ukryte pod drewnianą lub wykonana z innego dowolnie wybranego tworzywa zabudową. Dzięki temu kuchnię można wyczyścić za pomocą jednego preparatu, a całość prezentuje się spójnie i stylowo. Co prawda AGD do zabudowy bardzo często cechuje się mniejszą pojemnością i wymiarami, jednak warto poświęcić te kilka centymetrów.

Przyjazny, domowy klimat dzięki aranżacji parapetów

Jeśli w kuchni znajduje się okno, warto zadbać także o to, aby znajdował się w niej parapet. Nie ma bowiem lepszego miejsca na ustawienie aromatycznych ziół, które z jednej strony z powodzeniem mogą służyć do przygotowywania potraw, a z drugiej wprowadzą do kuchni, ciepły i domowy, zielony akcent. Mini ziołowy ogródek na parapecie doskonale komponuje się zarówno z drewnianymi wykończeniami kuchni, jak i tymi wykonanymi z kamienia, metalu czy też tworzyw sztucznych, dzięki czemu każdy może sobie na niego pozwolić.

Aranżowanie kuchni to nie łatwe zadanie, jednak pamiętając o tym, że ma być ona przede wszystkim funkcjonalna i stosując się do powyższych zasad, można uzyskać ciekawy i stylowy efekt, który nie tylko będzie się dobrze prezentował, ale także uprzyjemni korzystanie z tego pomieszczenia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*