Inspirujące pomysły na urządzenie funkcjonalnej kuchni
KuchniaWnętrza

Inspirujące pomysły na urządzenie funkcjonalnej kuchni

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Kuchnia to serce domu, dlatego tak ważna jest jej przemyślana aranżacja. Niewielkie przestrzenie nieco zawężają pole do popisu, jednak pomysłów wciąż nie brakuje. O co zadbać w pierwszej kolejności? Jak urządzić przytulny kącik kulinarny w swoim domu? Dowiedz się już teraz! 

 

Czym jest ergonomiczna kuchnia? Aranżacją pomieszczenia w sposób zapewniający szybsze wykonywanie poszczególnych czynności. To również przemyślane umeblowanie, gwarantujące łatwy dostęp do szafek, blatu czy zlewu. Przyjmuje się, że taka przestrzeń jest podzielona na strefy i właściwie oświetlona. W artykule zamieściliśmy kilka praktycznych porad oraz inspiracji na urządzenie praktycznej kuchni. Nie zwlekaj, wykorzystaj potencjał, jaki kryje w sobie funkcjonalna przestrzeń Twojego domu.

5 stref w kuchni

Czy wiesz, że…możesz ułatwić sobie korzystanie z kuchni? Cały sekret tkwi w odpowiedniej organizacji przestrzeni na 5 stref. Zgodnie z zasadami ergonomii wspomniane strefy należy rozmieścić obok siebie, przyjmując za punkt odniesienia ruch wskazówek zegara. Tym samym użytkowanie przestrzeni będzie prostsze, a najpotrzebniejsze rzeczy znajdziesz w zasięgu ręki.

Co powinno znaleźć się w każdej ze stref? W jaki sposób zaaranżować wnętrze kuchni? Oto nasze sugestie.

  • Strefa zapasów: zlokalizowana, jak najbliżej wejścia, spełniająca głównie funkcje praktyczne. Najlepiej ulokować tam lodówkę, zamrażarkę oraz małą szafkę, w której będziesz przechowywać produkty “pierwszej potrzeby”.
  • Strefa przechowywania: to część przeznaczona do gromadzenia sprzętu AGD, sztućców oraz naczyń. Jednak, aby zaprowadzić ład i stworzyć funkcjonalną, intuicyjną przestrzeń konieczne będzie zaopatrzenie się w szafki z szufladami do kuchni.
  • Strefa zmywania: jak sama nazwa wskazuje, w tym miejscu pojawi się zlewozmywak oraz kosze na śmieci. Segregacja odpadów może okazać się mniej czasochłonnym zadaniem, jeżeli uprzednio wydzielisz część na konkretnego typu śmieci. W tej strefie idealnie sprawdzi się szafka pod zlewozmywak, służąca jako miejsce przechowywania płynu do naczyń, ściereczek i worków na śmieci.
  • Strefa sporządzania posiłków: w tej części kuchni nie obędzie się bez blatu kuchennego, stwarzającego odpowiednie warunki do siekania warzyw, obróbki mięsa czy mieszania składników. Warto ulokować w tym miejscu również pojemnik z przyprawami oraz stojak z nożami.
  • Strefa gotowania: urządzenia typu kuchenka, mikrofalówka czy piekarnik idealnie wpasowują się do tej strefy kuchni. Nie zapominaj o istotnym wyposażeniu, jakim są szafki kuchenne, które i w tym miejscu spełnią swoją rolę. Kolejnym must have funkcjonalnej kuchni jest okap, zamontowany bezpośrednio nad kuchenką.

Oświetlenie kuchni

Oświetlenie w kuchni to rzecz święta. Najlepszym rozwiązaniem okazuje się wdrożenie kilku źródeł światła, dzięki którym korzystanie z przestrzeni będzie bardziej wygodne. Lampa centralna uzupełniona o oświetlenie miejscowe, zlokalizowane nad blatami, zlewozmywakiem czy stołem to przede wszystkim praktyczny sposób w aranżacji przestrzeni domowej.

Fot.: Collov Home Design/unsplash.com

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wybór łóżka do sypialni – co jest istotne?
Wybór łóżka do sypialni – co jest istotne?
Wybór łóżka ma ogromne znaczenie dla Twojego komfortu snu. Jak więc wybrać łóżko idealne? Podpowiadamy!
Kreowanie zielonej przestrzeni: wybór i pielęgnacja roślin doniczkowych dla każdego pomieszczenia
Kreowanie zielonej przestrzeni: wybór i pielęgnacja roślin doniczkowych dla każdego pomieszczenia
Poznaj różne sposoby kreowania zielonej przestrzeni w mieszkaniu. Wybierz i pielęgnuj rośliny doniczkowe, które doskonale wpiszą się w charakter każdego pomieszczenia.
Ile kosztuje ocieplenie dachu skośnego?
Ile kosztuje ocieplenie dachu skośnego?
Czeka Cię w najbliższym czasie docieplenie dachu, ale nie wiesz, ile to może kosztować? Sprawdź to z nami!
Ostatnie wpisy