Zima to świetna pora na inwentaryzację, sprzątanie, ochronę roślin i planowanie czynności w nadchodzącym sezonie. Pamiętaj, że wciąż jest wiele rzeczy do zrobienia. Lubisz uprawiać domowy ogródek? Sprawdź, co możesz zrobić w zimowe miesiące!
W grudniu możesz uporządkować swoje narzędzia. Naostrz sekatory, przymocuj luźne rączki i umyj rękawice ogrodnicze. Naostrzony, czysty sprzęt jest bezpieczniejszy i lepszy dla roślin, ponieważ zmniejsza ryzyko przenoszenia chorób. Jeśli masz szklarnię lub szopę, teraz jest idealny czas, aby w niej posprzątać.
Co można robić zimą w ogrodzie? Przygotuj kalendarz ogrodniczy na następny rok. Nie zniechęcaj się niedoskonałościami lub niepowodzeniami. Zastanów się, co możesz poprawić w kolejnym sezonie. To dobry moment, by pogłębić swoją wiedzę na temat ogrodnictwa.
Zimą możesz przechowywać w piwnicy marchew, pasternak, kapustę, ziemniaki, późne odmiany jabłek, gruszki, dynię, fasolę, cebulę, czosnek, szalotkę i warzywa korzeniowe. Dokładnie sprawdź swoje zbiory i wyrzuć wszystko, co nie znajduje się w idealnym stanie. Nie tylko zgnije, lecz także zanieczyści pozostałe plony.
Zimą w ogrodzie szybciej robi się ciemno. Dodaj trochę blasku do swojego ogrodu, wieszając kilka stylowych lampionów. To prosty, niedrogi i szybki sposób na ozdobienie otoczenia.
Na kopanie jest jeszcze za wcześnie, ale możesz zamówić nasiona warzyw i owoców, które zamierzasz uprawiać wiosną. Przejrzyj katalogi ogrodnika. Znajdziesz w nich ciekawsze odmiany niż te, które możesz w dużych centrach ogrodniczych.
Drzewka owocowe są teraz uśpione, dlatego możesz je spokojnie przycinać. Usuń martwe, chore i zniszczone drewno. Przytnij słabsze gałązki. Pamiętaj, by włożyć wcześniej rękawice. Używaj ostrych, czystych narzędzi i tnij gałęzie pod odpowiednim kątem.
Większość dzikich zwierząt ogrodowych hibernuje o tej porze roku, ponieważ brakuje pożywienia, a niskie temperatury utrudniają życie. Chowają się w stosach liści i gałązek, gnieżdżą się w korze drzew lub zakopują w kompoście albo błocie. Niektóre gatunki zwierząt, takie jak ptaki i wiewiórki, nie hibernują, ale walczą o przetrwanie. Na szczęście jest kilka sposobów, aby im pomóc.
Zimą w ogrodzie postaw karmniki dla ptaków. Potrzebują one kalorycznej słoniny, pestek słonecznika i orzeszków ziemnych, aby utrzymać zapasy tłuszczu w mroźne noce. W chłodniejsze dni wypatruj jemiołuszek, gili, wróbli i sikorek. Codziennie zostawiaj dla nich jedzenie. Możesz go uzupełnić o orzeszki, pestki słonecznika i opadłe owoce.
W Twoim ogrodzie może hibernować dużo owadów. Trzmiele kopią doły w ziemi lub odpoczywają w ściółce, motyle śpią w garażach i szopach. Z kolei osy i biedronki kryją się pod luźną korą drzewa i w szczelinach drzwi i okien. Jeśli im przeszkodzisz, prawdopodobnie zginą. Jeżeli z jakichś powodów nie możesz zostawić ich w spokoju, przenieś je w chłodne miejsce, gdzie ponownie się uspokoją.
Prawie połowa wszystkich jeży ginie podczas swojej pierwszej zimy w ogrodzie. Wiele osobników umiera z głodu, podczas gdy jeżyki urodzone późnym latem są często zbyt małe, by zapaść w stan hibernacji. Zapewnij im schronienie, robiąc stos z liści lub budując domek. Zostaw miskę z wodą i karmą dla psów lub kotów. Jeśli znajdziesz małego jeżyka, trzymaj go w cieple w wysokim pudełku z termoforem na dnie, przykrytym grubym ręcznikiem. Podawaj karmę i wodę i skontaktuj się z weterynarzem.
Uporządkuj zimujące pelargonie, spróbuj wyhodować owoce cytrusowe lub posadź sukulenty w doniczce. Jeśli temperatura spada, możesz umieścić w szklarni pojemniki z wodą. W przypadku mniejszych szklarni, postaw między roślinami przykryte litrowe plastikowe dzbanki wypełnione wodą. Pomaluj je na czarno lub dodaj do wody czarny barwnik spożywczy, by zwiększyć wchłanianie ciepła.
Jeśli chcesz korzystać ze szklarni w okresie zimowym, wypróbuj matę grzewczą do kiełkowania. Pozwala utrzymać odpowiednią temperaturę strefy korzeni i zwiększa tempo wzrostu we wczesnych stadiach cyklu wegetacyjnego rośliny. Oprócz tego zaizoluj szklarnię, przymocowując folię bąbelkową do wewnętrznych ścian. W ten sposób zmniejszysz utratę ciepła i zablokujesz zimowe przeciągi.