Gwiazda betlejemska – jak ją pielęgnować w domu?
RoślinyWewnątrz

Gwiazda betlejemska – jak ją pielęgnować w domu?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Gwiazda betlejemska to kwiat kupowany najczęściej na Boże Narodzenie. Niewiele osób wie, że ten kwiat można hodować przez cały rok. 

Gwiazda Betlejemska – symbol świąt Bożego Narodzenia

Gwiazda betlejemska naturalnie występuje w Meksyku i Gwatemali, gdzie jest krzewem o ozdobnych liściach, dorastającym do około 2-3 m wysokości. Początkiem XX wieku została przywieziona do Europy, gdzie cieszy się ogromną popularnością zwłaszcza przed świętami Bożego Narodzenia.

Roślina doniczkowa

Gwiazda betlejemska jest niewielką rośliną doniczkową – dorasta maksymalnie do 50 cm wysokości. Kwiat ten występuje w wersji jednopędowej i wielopędowej. Na każdym pędzie pojawia się niepozorny kwiat, który jest otoczony szczytowymi liśćmi podbarwionymi na:

  • ciemnoczerwono,
  • biało,
  • kremowo z odrobiną żółtego.

Liście pozaszczytowe są w kolorze zielonym i są ostro zakończone.

Symbol Bożego Narodzenia

Gwiazda Betlejemska jest symbolem Bożego Narodzenia. Zdobi domy, sklepy, urzędy i inne miejsca. Niestety zaraz po świętach jest usuwana, ponieważ jej liście więdną i opadają. Wbrew powszechnej opinii hodowla tego kwiatu nie jest trudna, a roślina nie jest kapryśna. Wystarczy tylko odpowiednio o nią zadbać.

Wybór odpowiedniej rośliny 

Jeśli dbasz o gwiazdę betlejemską, ale mimo starań nie przetrwała dłużej niż do Nowego Roku, oznacza to, że roślina była kupiona w złym miejscu lub została w zły sposób przewieziona ze sklepu. Kwiat ten w okresie zimowym można spotkać w każdym supermarkecie i na ulicznych straganach. Niestety, choć niektóre z nich wyglądają pięknie, to nie są dobrej jakości. Sposób ich przesadzania, prowadzenia i transportu często nie jest właściwy.

Ważne miejsce zakupu Gwiazdy Betlejemskiej

Gwiazdę betlejemską należy kupować tylko w sprawdzonej kwiaciarni. Właściciele mają zaufanych dostawców, którzy wiedzą, jak obchodzić się z kwiatami. Roślina ta bardzo dobrze znosi zimno, lecz jest bardzo wrażliwa na zmiany temperatur. Jeśli zostanie kupiona na bazarze, to zaraz po wniesieniu do domu może zacząć gubić liście – wtedy utrzymanie jej do świąt może być nierealne.

Właściwy transport rośliny

Właściwy transport rośliny jest niezmiernie ważny. Gwiazda betlejemska nie znosi przeciągów, więc zakup jej w wietrzny dzień będzie kiepskim pomysłem. Nie może być również długo przechowywana w temperaturze poniżej 0 stopni. Jeśli zostanie zakupiona w mroźny dzień, to warto ją owinąć papierem i ochronić dodatkowo foliową torbą.

Roślina dodatkowo ozdobiona

Aby gwiazda betlejemska cieszyła długo swoim wyglądem, to należy zakupić taką, która nie została dodatkowo ozdobiona przez kwiaciarzy. Bardzo często kwiaciarze przed Świętami Bożego Narodzenia dodatkowo ozdabiają roślinę:

  • sztucznym śniegiem,
  • złotym lub srebrnym brokatem,
  • rajskimi jabłuszkami,
  • innymi świątecznymi ozdobami.

Nakładanie tych wszystkich „ozdób” na kwiat może go poważnie uszkodzić, tym samym nie będzie nadawał się do dalszej uprawy.

Hodowla domowa gwiazdy betlejemskiej

Gwiazda betlejemska jest błędnie uważana za kapryśną roślinę, która ma bardzo duże wymagania. W jaki sposób należy hodować ją w domu?

Wymagania stanowiskowe

Gwiazda betlejemska potrzebuje jasnego i ciepłego stanowiska, ale nie może stać w pobliżu grzejnika. Roślinie tej służy rozproszone światło słoneczne i stała temperatura 18-21 stopni Celsjusza. Gwiazda betlejemska musi mieć zapewnione odpowiednie podłoże, idealnie sprawdzi się zmieszanie ziemi uniwersalnej z dodatkiem torfu (proporcja 10:1). Podłoże musi być stale wilgotne. Gdy roślina zostanie przesuszona lub przelana, to od razu zaczyna więdnąć.

Jak podlewać tę roślinę?

Najbardziej skomplikowanym zabiegiem w całej hodowli tej rośliny jest jej podlewanie. Potrzebuje ona dużej ilości wody, ponieważ źle reaguje nawet na niewielkie wysuszenie.

Gwiazdę betlejemską należy podlewać bezpośrednio do doniczki. Jeśli w podstawce pojawi się nadmiar wody, to należy go jak najszybciej usunąć. Dobrym pomysłem jest jej zraszanie.

Zimowanie Gwiazdy betlejemskiej

Gdy większość liści gwiazdy betlejemskiej opadnie, to należy je przyciąć najlepiej nad 2. lub 3. pąkiem na każdym pędzie. Następnie należy ją odstawić w miejsce, gdzie temperatura nie będzie przekraczała 15 stopni. W takim miejscu należy ją trzymać przez około 6 tygodni, nie nawożąc jej ani nie podlewając. Po upływie tego czasu należy przesadzić ją do doniczki ze świeżą ziemią. Po przesadzeniu roślinę należy podlewać bardzo obficie, aby stymulować jej wzrost. Pierwsze nawożenie powinno odbyć się dopiero po kilku tygodniach.

Ponowne kwitnienie

Gwiazda betlejemska zakwitnie ponownie, jeśli od listopada będzie miała przeprowadzany zabieg pobudzający ją do kwitnienia. Roślina ta przez 14 godzin dziennie musi mieć zapewnioną całkowitą ciemność, w tym celu doniczkę zakrywa się wielkim kartonem i dopuszcza do niej światło tylko na 10 godzin w ciągu doby. Dzięki temu zaczyna się przebarwiać i jest odpowiednio pobudzona do ponownego kwitnienia.

Właściwa pielęgnacja Gwiazdy betlejemskiej pozwoli cieszyć się nią cały czas.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Tropikalne inspiracje dla Twojej sypialni
Tropikalne inspiracje dla Twojej sypialni
Podoba Ci się styl tropikalny? Przeczytaj o tropikalnych inspiracjach do Twojej sypialni.
Taras z ogrodem – jak dbać i urządzić?
Taras z ogrodem – jak dbać i urządzić?
Chcesz przeprowadzić metamorfozę swojego tarasu? Nie wiesz jak urządzić balkon z ogrodem? Koniecznie sprawdź ten artykuł.
Najmodniejsze wzory tapet do sypialni
Najmodniejsze wzory tapet do sypialni
Przejrzyj najmodniejsze wzory tapet tego sezonu, które z powodzeniem możesz wykorzystać w sypialni.
Ostatnie wpisy