Obecnie mamy wiele sposobów na wykończenie kuchni. Każdy ma inne walory estetyczne i praktyczne. Płytki podłogowe to z pewnością najpopularniejsze, choć już niejedyne rozwiązanie. Sprawdź jaką podłogę wybrać do otwartej kuchni.
W kuchni możemy już spotkać panele drewniane, podłogę winylową, posadzkę żywiczną, czysty surowy beton, kamień czy modne lastryko. Ile osób tyle pomysłów na wykończenie kuchni. W artykule przybliżymy niektóre z inspirujących rozwiązań oraz podpowiemy, na co zwrócić uwagę, żeby wybór był satysfakcjonujący.
Podłoga w kuchni powinna być estetyczna i funkcjonalna. W trakcie gotowania często się zdarza, że coś się rozleje lub wysypie. Posadzka powinna być odporna na zabrudzenia i łatwa w utrzymaniu w czystości. Pryskający tłuszcz nie powinien po umyciu zostawiać plam na podłodze, ponieważ zmienianie nawierzchni posadzki to duży wydatek.
Aby podłoga wytrzymała liczne niebezpieczeństwa, które wiążą się z gotowaniem, musi być wykonana z trwałego, odpornego na wysoką temperaturę i wodę materiału. Jednocześnie musi nam się podobać wizualnie.
Tradycyjnym i sprawdzonym wyborem są płytki kuchenne. Pozwalają na stworzenie wielu ciekawych i oryginalnych aranżacji, a jednocześnie są bardzo trwałe. Płytki jako element wykończeniowy goszczą w wielu domach, a obecnie mamy ich szeroki wybór. Sklepy budowlane oferują płytki imitujące inne materiały takie jak beton, drewno czy nawet marmur. Z pewnością można znaleźć wśród nich idealne rozwiązanie do swojego mieszkania, odpowiadające wszystkim indywidualnym wymaganiom. Płytki sprawdzą się zarówno w eleganckich wnętrzach, jak i w minimalistycznych designerskich przestrzeniach.
Panele podłogowe w kuchni tworzą gładką, łatwą do czyszczenia powierzchnię. Nie wchłaniają wody ani zabrudzeń, co sprawia, że są łatwe w utrzymaniu. Są bezproblemowe w montażu i stosunkowo tanie w porównaniu do innych materiałów wykończeniowych. Ich główną wadą jest szybkie zużycie. Wraz z użytkowaniem pojawiają się rysy i inne uszkodzenia, których nie da się usunąć. Im wyższa jakość paneli, tym dłużej zachowają piękną prezencję. Takim materiałem mogą być panele winylowe. Są wytrzymałe i wodoodporne.
Panele laminowane cechują się podwyższoną odpornością na wilgoć, a dodatkowo nie niszczą się przy kontakcie z wysokimi temperaturami. Alternatywnym rozwiązaniem są posadzki z kamienia. Okładziny granitowe wyróżniają się twardą powierzchnią i są odporne na ścieranie.
Pomimo tego wymaga dokładnej impregnacji oraz pielęgnacji specjalnymi środkami. Precyzyjnie położona podłoga z wysokiej jakości kamienia to rozwiązanie na długie lata. Z drugiej strony od kamienia bije chłód, dlatego warto dobrze zastanowić się przed podjęciem ostatecznej decyzji. Dodatkową barierą jest bardzo wysoka cena surowca i robocizny. Pomimo walorów estetycznych lepiej unikać marmuru, piaskowców i wapienia. Nie sprawdzają się w warunkach kuchennych ze względu na swoje właściwości. Jednak producenci znaleźli rozwiązanie i w sklepach można dostać wiele płytek do złudzenia przypominających te kamienie.
Spore kontrowersje budzi drewno w kuchni. Jest to wymagający rodzaj podłogi, jednak przy odpowiednim zabezpieczeniu oraz regularnej konserwacji nadaje się także do kuchni. Nie jest to jednak rozwiązanie dla osób, które nie lubią sprzątać – zaraz po pojawieniu się jakiejkolwiek plamy trzeba ją skutecznie usunąć, żeby na deskach nie powstały odbarwienia.
Wybór odpowiedniej podłogi do kuchni wiąże się z wieloma wyzwaniami. Materiał powinien być dostatecznie wytrzymały oraz łatwy w utrzymaniu, a jednocześnie musi nam się podobać. Przy otwartej kuchni ważne jest także to, żeby posadzka nawiązywała stylem do reszty pomieszczenia. Można samodzielnie próbować, szukać inspiracji w internecie lub skonsultować się z profesjonalnym projektantem wnętrz, który doradzi optymalne rozwiązanie i podsunie kilka pomysłów.