Jak dobrać twardość materaca?
SypialniaWnętrza

Jak dobrać twardość materaca?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Odpowiednio dobrana twardość materaca jest absolutnie kluczowa w kwestii tego, czy materac okaże się wygodny, czy nie. Zbyt twardy materac utrudnia relaks i zaśnięcie, powoduje wybudzanie się w nocy, a zbyt miękki materac skutkuje porannym bólem pleców, uczuciem zmęczenia i sztywności całego ciała. Jak wybrać twardość materaca?

Jakie są twardości materacy?

Na rynku jest dziś ogromny wybór produktów do spania. Polecamy zwłaszcza materace M&K Foam Koło polskiej produkcji. Jest to jeden z najdłużej działających na rynku polskich producentów, który znany jest z wysokiej jakości materiałów i rzetelnego wykonania. Materace Koło bronią się same, marka celowo nie inwestuje w marketing i promocję, zamiast tego skupiając się na merytorycznym podejściu i jakości. Materace M&K Foam Koło są dostępne najczęściej w kilku twardościach. Twardość materaca dobieramy zawsze do konkretnej osoby, do jej wagi, wzrostu i budowy ciała. Odczucie twardości jest też bardzo indywidualne, jeden materac dla kogoś może być twardy, a dla innej osoby będzie w sam raz. Jak dobrać twardość materaca do wagi i wzrostu?

  • H1 (miękki) dla osób o wadze do ok. 60 kg przy wzroście 150-180 cm,
  • H2 (średni) dla osób o wadze powyżej 60 kg,
  • H3 (twardy) dla osób o masie powyżej 80 kg
  • H4 (bardzo twardy) dla osób o wadze powyżej 100 – 120 kg (choć nie zawsze).

Warto jednak pamiętać, że taki podział jest bardzo umowny. Najlepiej zawsze dopytać o proponowaną twardość w profesjonalnym sklepie z materacami. Doświadczony pracownik będzie wiedział, jak dopasować nie tylko odpowiedni materac, ale także jego twardość do konkretnej osoby. Nie polecamy wybierania twardości samodzielnie, bo łatwo ulec pokusie ‘pierwszego wrażenia’ albo podjąć decyzję pochopnie i zbyt szybko.

Sklep MK Foam”
Materiał prasowy Expert Snu

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze twardości?

Oprócz samego użytkownika (waga, budowa ciała, wzrost, wcześniejsze doświadczenia z materacami) warto zwrócić uwagę na sam materac. Na rynku jest mnóstwo ciekawych rozwiązań. Materace M&K Foam Koło cieszą się dużą popularnością i są dostępne w wielu różnych twardościach. Na twardość materaca ma wpływ również sposób jego wykonania. Materace Koło to między innymi wyroby z lateksu, pianki, materace sprężynowe czy hybrydowe. Każdy rodzaj materaca będzie nieco inny w odbiorze i to nawet w sytuacji, jeśli dane materace testujemy w tej samej twardości. Ogólnie można przyjąć, że materace sprężynowe zwykle wydają się nieco twardsze w użytkowaniu niż np. materace piankowe czy z lateksu. Wynika to przede wszystkim z ich budowy, bo sprężyny zwykle dość aktywnie i punktowo podpierają ciało, co sprawia, że materac wydaje się twardszy. Z kolei materace Koło zrobione z lateksu czy z pianki będą o wiele bardziej plastyczne i elastyczne, dzięki czemu materac lateksowy czy piankowy o twardości H3 może wydawać się bardziej miękki w porównaniu do materaca ze sprężynami.

Jak dobrać twardość materaca?

Materac należy zawsze dobierać do konkretnej osoby. To, że członek rodziny czy przyjaciel śpi np. na materacu twardym H3 nie znaczy, że u nas taki materac się sprawdzi i to nawet w sytuacji, jeśli ta druga osoba jest podobnej wagi i wzrostu. Każdy układ nerwowy inaczej odbiera dane podłoże, jedni wolą materace twarde, a inni bardziej miękkie. Zdarza się także, że osoby lekkie wolą materace twardsze, a ktoś z nadwagą jednak lepiej wysypia się na miękkim materacu, który pierwotnie stworzono z myślą raczej o kimś lekkim. Satysfakcja z twardości materaca i jego odbiór zależy też od naszej budowy ciała. Osoba ważąca 100 kg może mieć 165 cm wzrostu albo 190 cm wzrostu i będą to dwie kompletnie różne sylwetki. Inaczej na boku będzie się spało komuś o wątłej budowie ciała, a inaczej komuś z szerokimi plecami, kto potrzebuje lepszego zatopienia się barku i bioder w materacu. Do spania na plecach można wybrać bardziej twardy materac np. ze sprężynami. Z kolei jeśli ktoś lubi spać na boku i do tego jest osobą o mocnej budowie ciała, to potrzebny będzie bardziej miękki i elastyczny materac, który pozwoli się ciału prawidłowo zatopić w strukturze materaca i nie będzie wypychać barków ani wykrzywiać kręgosłupa.

Podsumowanie

Twardość materaca dobieramy zawsze do konkretnej osoby, liczy się jej waga, wzrost, budowa ciała, ulubiona pozycja do spania i wcześniejsze doświadczenia z innymi materacami do spania. Odczucie twardości jest bardzo indywidualne, warto skonsultować się w tej kwestii ze specjalistą w profesjonalnym sklepie z materacami do spania. Twardość zależy też od rodzaju materaca oraz pozycji do spania. W przypadku dwóch osób o różnej wadze najlepiej wybrać dwa różne materace albo starać się dobrać go do lżejszej osoby, która będzie miała trudność w ułożeniu ciała na zbyt twardym podłożu.

 

Zdjęcie główne: Max Vakhtbovych/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Piękne lampy kule w wielu odsłonach – jak oświetlić mieszkanie w nowoczesnym stylu?
Piękne lampy kule w wielu odsłonach – jak oświetlić mieszkanie w nowoczesnym stylu?
Ostatnim trendem są lampy kule, które przeżywają istny boom. Co je wyróżnia, jakie typy oświetlenia sprawdzą się w poszczególnych pomieszczeniach? Sprawdź!
Jak ekologiczne rozwiązania termoizolacyjne mogą przyczynić się do zwiększenia efektywności energetycznej Twojego domu?
Jak ekologiczne rozwiązania termoizolacyjne mogą przyczynić się do zwiększenia efektywności energetycznej Twojego domu?
Dowiedz się, jak ekologiczne rozwiązania termoizolacyjne mogą poprawić efektywność energetyczną Twojego domu, zmniejszając emisję CO2 i obniżając rachunki za energię.
Jak prawidłowo dobrać oświetlenie LED do akwarium – poradnik dla początkujących akwarystów
Odkryj sekrety prawidłowego doboru oświetlenia LED do akwarium. Przejmujący poradnik, który przekierowuje początkujących akwarystów przez proces wyboru i instalacji oświetlenia LED.
Ostatnie wpisy