Jak urządzić pokój przedszkolaka?
Pokój dzieckaWnętrza

Jak urządzić pokój przedszkolaka?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Pokój przedszkolaka będzie jego ostoją i miejscem, w którym może się bawić i uczyć. Warto, by był funkcjonalny, ale również estetyczny. Zadbaj o przestrzeń dla twojego malucha i sprawdź, jak urządzić jego pokój.

Funkcjonalność przede wszystkim

Dziecko w wieku przedszkolnym nie potrzebuje wielu mebli, by pomieścić wszystkie zabawki czy książki. Kierujmy się minimalizmem, by dziecko miało swój kąt w domu, ale również przestrzeń do zabawy. Wielu architektów wnętrz doradza, by pokój dla przedszkolaka był podzielony na trzy strefy:

  • strefa odpoczynku i snu – w niej znajduje się łóżko oraz fotel bądź pufa, na której dziecko może usiąść. Łóżko jest bardzo ważnym elementem w wyposażeniu pokoju dziecięcego, dlatego należy bardzo zadbać o odpowiedni materac oraz anatomicznie dopasowaną poduszkę;
  • strefa zabawy – znajdują się w niej półki z zabawkami i książkami. Warto zmieścić również matę na podłogę lub miękką wykładzinę, dzieci w wieku przedszkolnym często lubią bawić się na podłodze, jeżdżąc samochodzikami czy urządzając zabawy z klockami. Mata powinna być łatwa do wyczyszczenia, podobnie jak wykładzina, można zakupić też maty w formie piankowych puzzli, na których dziecko swobodnie położy się czy usiądzie;
  • strefa nauki lub kreatywna – w tym miejscu warto ustawić małe biurko i wygodne krzesło, dopasowane do wzrostu dziecka. Przy biurku można pomyśleć o niewielkiej półce na książki, malowanki czy zeszyty. Dzięki tak zaaranżowanej strefie nie trzeba jej będzie zmieniać nawet do 10 roku życia malca, zmienisz jedynie wielkość biurka oraz krzesła. To miejsce, w którym dziecko może wyżyć się artystycznie – by mu to umożliwić, pomaluj w tym miejscu fragment ściany za pomocą farby tablicowej. Maluch doceni również tablicę magnetyczną, na której będzie kolekcjonował swoje rysunki, czy zapiski.

Duża szafa czy komoda?

Pokój dziecka powinien zawierać również meble do przechowywania ubrań. Maluch może mieć ich niewiele, jednak z wiekiem ich ilość i wielkość na pewno się zmieni. By nie trzeba było za kilka lat kupować nowych mebli, warto zadbać o większą komodę lub półkę z komodą. 

Duża zabudowana szafa może niepotrzebnie zagracić przestrzeń. Nie jest również odpowiednia dla małych dzieci – przesuwane drzwi łatwo otworzyć, a malucha może korcić, by wejść na najwyższą półkę. Komoda jest niższa i przede wszystkim prościej zabezpieczysz w niej szuflady przed ciekawskim młodym człowiekiem.

Można wybierać spośród wielu komód do pokoju dziecięcego, które są budowane również modułowo.

Przechowywanie zabawek

Bardzo ważnym elementem pokoju przedszkolaka są meble do przechowywania zabawek. Wyjątkowo praktyczne okazują się pudełka zamykane lub kufry na wszystkie skarby naszego malca. Pojemniki będą odpowiednie do modułowych półek, na których można je poukładać. Dobrą opcją jest również podpisanie pudełek, co bardzo pomoże w znalezieniu konkretnej zabawki czy np. książki. 

Dodatkowo zabawki w pudełkach nie kurzą się i znacznie łatwiej jest je posprzątać po zakończonej zabawie. Można wraz z maluchem stworzyć grę, w której będziemy ścigać się, kto zbierze najwięcej zabawek i wrzuci do kosza z innymi pluszakami lub klockami. Późniejsze ścieranie kurzy będzie również znacznie łatwiejsze, kiedy z półek nie będzie trzeba zbierać wielu różnych dziecięcych gadżetów.

Oświetlenie w pokoju dziecięcym

Pokój dziecka powinien być odpowiednio oświetlony. Przy biurku lub stoliku bardzo potrzebna będzie lampka z regulacją wysokości oraz jasności światła. Później może służyć jako lampa biurkowa. Postarajmy się, by miała uniwersalny i elegancki styl.

Dziecko często boi się zostawać samo w nocy. Czasem boi się również ciemności. W takiej sytuacji z pomocą przyjdzie ci niewielka lampka umieszczana w kontakcie. Może mieć zabawne kształty oraz możliwość łatwego wyłączania. W sklepach znajdują się bardzo ciekawe modele w kształcie zwierząt czy postaci z bajek. Delikatne światło nie zaburzy snu dziecka, a jednocześnie ładnie rozświetli pokój.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Panele, płytki czy podłoga winylowa? Jaką podłogę wybrać do otwartej kuchni?
Panele, płytki czy podłoga winylowa? Jaką podłogę wybrać do otwartej kuchni?
Podpowiadamy, jaką podłogę najlepiej wybrać do kuchni - panele, płytki czy podłogę winylową? Zobacz!
Jak bezpiecznie przeprowadzić chlorowanie instalacji wodnej z wykorzystaniem pomp ciepła?
Jak bezpiecznie przeprowadzić chlorowanie instalacji wodnej z wykorzystaniem pomp ciepła?
Przekonaj się, jak przeprowadzić skuteczne i bezpieczne chlorowanie instalacji wodnej wykorzystując technologię pomp ciepła. Dowiedz się więcej o tym konkretnym procesie, jego korzyściach i wymaganej staranności.
Kreatywne pomysły na wykorzystanie kostiumów bajkowych w zabawie i nauce
Kreatywne pomysły na wykorzystanie kostiumów bajkowych w zabawie i nauce
Uwielbiasz bajki i chciałbyś dzielić tę pasję ze swoimi dziećmi na niekonwencjonalne sposoby? Ten artykuł pokaże Ci, jak wykorzystać kostiumy bajkowe do zabawy i nauki, sprawiając ferię niezapomnianą.
Ostatnie wpisy