Kuchnia to wyjątkowe miejsce, które stanowi centralną część domowego życia. W tym pomieszczeniu przygotowuje się posiłki, a także spędza czas z bliskimi. Jednak jeśli Twoja kuchnia jest niewielka, a chciałbyś powiększyć ją optycznie, zapoznaj się z 5 wskazówkami.
Na wstępie warto stanąć w obronie małych pomieszczeń i wyraźnie zaznaczyć, że bardzo duża przestrzeń wcale nie musi być zaletą. Jeśli kiedykolwiek aranżowałeś wnętrza o sporym metrażu, dobrze wiesz, że nie jest to łatwe zadanie. Jednak całkiem mała kuchnia również może sprawić pewne trudności aranżacyjne. Są jednak pewne sposoby, które sprawią, że będzie wydawała się większa, a tym samym przyjazna dla każdego domownika.
Bogata paleta barw daje wiele możliwości i intrygujących zestawień. Mała kuchnia to jednak ograniczony metraż, w którym nie będą dobrze wyglądały krzykliwe akcenty. Właśnie dlatego w niewielkim pomieszczeniu najlepiej jest postawić na jasne barwy. To właśnie one sprawiają, że wnętrze jest transparentne. Nie oznacza to jednak designu wyłącznie w odcieniach bieli i jasnego beżu. Warto pamiętać, że jasne, neutralne kolory powinny być bazą niewielkiej kuchni. Wszelkie dekoracje lepiej dobierać dosyć powściągliwie.
Zanim przystąpisz do aranżacji wnętrza swojej małej kuchni, dokładnie przemyśl, jakich szafek potrzebujesz. Istnieje wiele rozwiązań, z których możesz skorzystać. Na przykład, wybierając tylko szafki dolne, zyskasz sporo przestrzeni na górze, dzięki czemu optycznie powiększysz całe pomieszczenie. Jest to w szczególności dobry pomysł, jeśli nie potrzebujesz zbyt wiele miejsca do przechowywania. W większych rodzinach, gdzie jest sporo akcesoriów kuchennych i liczy się każdy dobrze wykorzystany centymetr, warto jednak zdecydować się na górną zabudowę. Może ona sięgać niemal do sufitu – to bardzo sprytne wykorzystanie przestrzeni. Dzięki temu blaty kuchenne będą zawsze uporządkowane, ponieważ wszystkie sprzęty, naczynia kuchenne znajdą swoje miejsce w szafkach i pojemnych w szufladach, dzięki czemu pomieszczenie będzie wyglądać na większe. Proste fronty szafek to również dobra decyzja, dzięki której zyskasz gładką powierzchnię zabudowy kuchennej.
W trakcie zakupów dobrze przemyśl, czy na pewno potrzebujesz każdej rzeczy, którą masz w koszyku. Dobrze przemyślane zakupy pozwolą Ci uniknąć efektu zagracenia kuchni. Łatwo jest dokładać kolejne przedmioty kuchenne, ale trudniej jest się ich pozbyć. Jeśli masz tendencję do gromadzenia zbyt wielu przedmiotów i akcesoriów, oraz ciężko przychodzi Ci pozbywanie się nieużywanych rzeczy, pamiętaj, aby zakupy robić z pewną powściągliwością. Dzięki temu sprzątanie zrobisz błyskawicznie, a Twoja kuchnia będzie przyjemnym i schludnym miejscem.
Bardzo praktycznym meblem jest rozkładany stół. Jeśli na co dzień nie potrzebujesz bardzo dużego stołu, lepiej wybierz model kompaktowy. Od czasu do czasu każdy potrzebuje jednak większej powierzchni, na przykład, kiedy zaprasza się gości. Ważny jest również kształt stołu. W asortymencie sklepów dominują raczej prostokątne konstrukcje, ale warto rozważyć również stół okrągły. Może prezentować się on niezwykle imponująco, zwłaszcza jeżeli wybierzesz model wykonany z drewna.
Bardzo istotne jest również oświetlenie. Przy zakupie lamp najlepiej jest sugerować się tym, na jaką stronę światła wychodzą kuchenne okna. Południowa orientacja zwykle zapewnia sporo światła dziennego w pomieszczeniach. Takie wnętrza zawsze wydają się większe. Duże okno tarasowe w kuchni to jedna z lepszych możliwości na optyczne powiększenie przestrzeni, nie każdy jednak ma możliwość zakupu mieszkania z taką kuchnią. Takie duże przeszklenia wyglądają pięknie, zwłaszcza jeśli widok za oknem jest interesujący.
Aby nadać swojej kuchni indywidualnego wyrazu, trzeba ocenić jej potencjał. Każde wnętrze może mieć swój niepowtarzalny urok, tylko trzeba go wydobyć. Pomocne będą oryginalne dodatki i dekoracje, które nadadzą wnętrzu spersonalizowanego wyrazu.
Test
asd