Jak wybrać idealny materac dla Twojego stylu życia?
SypialniaWnętrza

Jak wybrać idealny materac dla Twojego stylu życia?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

To pytanie spędza nieraz sen z powiek przyszłym nabywcom materaca. Zupełnie niepotrzebnie, ponieważ wybór materaca jest bardzo prosty. Kup materac, który odpowiada Tobie, Twojemu ciału lub jest dostosowany do Twoich schorzeń. Dzięki temu zapewnisz sobie komfort oraz zdrowy sen.

Dlaczego wybór materaca jest ważny?

W łóżku spędzamy prawie 1/3 swojego życia. To bardzo dużo! W tym czasie nasz organizm się regeneruje, mięśnie się rozluźniają, umysł się oczyszcza. Zbieramy siły i energię na kolejny dzień. Kupno odpowiedniego materaca to kluczowy element dla naszego zdrowia i lepszego samopoczucia. Na co więc zwrócić uwagę podczas wyboru materaca?

Ani za miękki, ani za twardy

Materac powinien być przede wszystkim dostosowany do budowy ciała. Osoby cięższe nie mogą spać na miękkim materacu, ponieważ będą się w nim zapadać. Nie dostarczą swoim mięśniom i kościom odpowiedniej podpory. Z kolei osoby lżejsze nie powinny stawiać na zbyt twarde materace, ponieważ podczas snu odczują spory dyskomfort.

Trzeba więc tak dostosować twardość materaca, aby podłoże mogło idealnie dopasować się do krzywizn kręgosłupa.

Dobór twardości materaca należy dostosować również do pozycji w jakiej lubimy spać. Na przykład śpiąc często na boku, ciało musi mieć miejsce na wystające ramię i biodro. Wówczas dobrym wyborem będzie materac miękki. Natomiast spanie na brzuchu i plecach pozwala ciału rozłożyć ciężar bardziej równomiernie. Wtedy można postawić na bardziej twarde materace.

Przed kupnem, warto zaznajomić się z ogólnie przyjętymi parametrami twardości materaca. Jest on oznaczany literką „H” oraz zazwyczaj cyfrą od 1 do 4. Oznacza to, że:

  • H1 to materace miękkie, idealne dla osób o wadze do 60 kg, w tym dla dzieci,
  • H2 to materace średnio miękkie, dla osób o wadze od 50 do 80 kg,
  • H3 to materace średnio twarde, dla osób o wadze od 80 do 100 kg lub lżejszych.
  • H4 to materace twarde, dla osób o wadze powyżej 100 kg.

Pamiętaj, że nie ma uniwersalnego materaca dla każdego. Dobierz go do swoich potrzeb.

Jaki materiał wybrać?

Sklepy oferują bardzo wiele typów materaców. Najpopularniejszymi są jednak piankowe i lateksowe. Czym się charakteryzują i dla kogo są przeznaczone?

Materac piankowy ma w sobie piankę, która charakteryzuje się dużą gęstością i elastycznością. Dzięki temu, materac piankowy podpiera sylwetkę, jednocześnie pozwalając na odwzorowanie kształtów ciała. Oprócz tego materiał ten świetnie oddycha zapewniając odpowiednią higienę snu. Jest to świetny wybór dla osób, które lubią inwestować w ekologiczne produkty. Pianka starczy bowiem na kilka lub kilkanaście lat.

Warto jednak dodać, że istnieją specjalne materace naturalne i ekologiczne. Podczas ich produkcji są wykorzystywane surowce najwyższej jakości.

Materac lateksowy składa się z lateksu i naturalnego mleczka kauczukowego. Dzięki takiemu połączeniu surowców, materac lateksowy zapewnia dużą sprężystość przy zachowaniu odporności na odkształcenia. Ponadto ma on właściwości antygrzybiczne i antybakteryjne. Jest to więc idealne rozwiązanie dla alergików. Podobnie jak materace piankowe, charakteryzują się wysoką cyrkulacją powietrza.

Oba materace posiadają wiele zalet. Jednak jeśli wolisz twardsze podłoże do spania, lepiej wybrać materac lateksowy. Jeśli ważna jest dla Ciebie waga materaca, to pianka będzie o wiele lepszym rozwiązaniem, ponieważ jest lżejsza od lateksu.

Idealny materac dla Ciebie – podsumowanie

Jak widać, wybór odpowiedniego materaca jest dość prosty. Wystarczy znać swoje ciało, ulubioną pozycję do spania czy ewentualne schorzenia. Warto zwrócić uwagę na materiał oraz stopień twardości materaca, aby cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem na co dzień.

Zdjęcie: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jasna i praktyczna kuchnia – jakie oświetlenie nadblatowe wybrać?
Jasna i praktyczna kuchnia – jakie oświetlenie nadblatowe wybrać?
Sprawdź, jakie oświetlenie nadblatowe warto wybrać, aby kuchnia była dobrze oświetlona.
Jak skutecznie zabezpieczyć podłogę przed uszkodzeniami za pomocą mat ochronnych z PVC?
Jak skutecznie zabezpieczyć podłogę przed uszkodzeniami za pomocą mat ochronnych z PVC?
Zastanawiasz się, jak skutecznie chronić podłogę w swoim domu? Przeczytaj o zastosowaniu mat z PVC, które zapewnią ochronę i wydłużą żywotność Twojej podłogi.
Jak powiększyć optycznie korytarz?
Jak powiększyć optycznie korytarz?
Chcesz zaaranżować korytarz w swoim domu w taki sposób, aby wydawał się większy? Sprawdź nasze wskazówki.
Ostatnie wpisy