Jesienny stół nie może się obyć bez ładnie ułożonych serwetek. Dzięki nim nasza dekoracja będzie bardziej elegancka. Goście na pewno docenią nasze starania. Oto niektóre sposoby na jesienne składanie serwetek.
Bardzo jesiennym akcentem eleganckiego nakrycia do stołu są serwetki składane w kształt liści. Do takiej dekoracji najlepiej użyć serwetek w kolorze musztardowym, żółtym bądź ceglanym. Dzięki temu będą wyglądały jak jesienne liście, które właśnie spadły z drzewa. Serwetkę na początku składamy, tak by kształtem przypominała trójkąt. Następnie jej najdłuższy bok zwijamy w harmonijkę. Składamy ją naprzemiennie od najdłuższego boku w górę, aż powstanie długi i cienki pasek. Następnie składamy ją na pół. Harmonijka rozwinie się i serwetka rzeczywiście będzie nam przypominała jesienny liść.
Ten sposób składania serwetki jest nieco bardziej skomplikowany, jednak na pewno zrobi ogromne wrażenie na naszych gościach. Oba boki serwetki składamy do środka, tak by jej końce się ze sobą stykały. Następnie składamy serwetkę na pół w tym samym miejscu, aby powstał długi pasek. Jeden koniec składamy podwójnie – raz do połowy serwetki, a drugi raz rozprostowujemy go i składamy ponownie, w połowie wcześniejszego złożenia.
Składamy serwetkę w harmonijkę raz z jednej, raz z drugiej strony. Powstanie nam dwuwarstwowa mała serwetka w kształcie niewielkiego prostokąta. Część wewnętrzną serwetki składamy, tak by zagiąć każdy jej róg. Następnie odwracamy serwetkę na drugą stronę i powtarzamy tę czynność. Na końcu powinny powstać nam ząbki. Zaginamy również dwa zewnętrzne rogi, które nam pozostały i delikatnie rozwijamy harmonijkę. Płaska część serwetki może stać na stole bądź talerzu. Serwetka ma kształt pięknego, półkolistego kwiatu. Będzie odpowiednia na różne ważne dla nas uroczystości.
Nasza serwetka również może mieć kształt pływającej po tafli wody żaglówki. Serwetkę kwadratową składamy na pół. Oba jej boki składamy raz jeszcze, tak by rogi wystawały poza długi bok serwetki. Następnie odwracamy serwetkę i składamy wystające rogi, aby serwetka miała poprzedni kształt trójkąta. Odwracamy ją i powstały trójkąt składamy na pół, tak by wnętrze serwetki było widoczne. Zobaczymy wystające części kilkakrotnie przez nas złożonej serwetki. Będzie miała wiele warstw, które utworzą nam grzebień żagli. Wyciągamy je kolejno i lekko je zaginamy, by unosiły się ku górze. Serwetka na pewno będzie prezentowała się bardzo ciekawie i ekstrawagancko.
Bardzo popularnym sposobem na składanie serwetki jest układanie jej w wachlarz. Serwetkę składamy na początku w harmonijkę, by powstał jeden długi pasek. Następnie pozostawiamy jeden bok serwetki niezłożony i odwracamy go na drugą stronę. Pozostały bok składamy w trójkąt, żeby stanowił podstawkę pod wachlarz. Serwetkę rozkładamy delikatnie, aby powstał półokrągły wachlarz i kładziemy ją na długim, płaskim boku na stole lub talerzu.
Ciekawym sposobem na eleganckie złożenie serwetki jest stworzenie z niej kieszonki na sztućce. Rozłożoną serwetkę składamy w ¾ jej długości. Następnie oba boczne rogi składamy również w tej długości do zewnątrz. Podwijamy je, tak by z przodu powstała mała kieszonka. Można włożyć do niej sztućce lub niewielką gałązkę z jarzębiną czy suszonym liściem.
Bardzo wdzięcznie będzie też wyglądać serwetka złożona dwa razy w trójkąt i postawiona na talerzu. Gościom łatwiej będzie po nią sięgnąć oraz rozłożyć później na kolanach.
Ładnie prezentuje się także serwetka trójkątna złożona podwójnie, tak by można było postawić ją na rozłożonych trójkątach.
Serwetkę można również złożyć w długi prostokąt, a następnie zwinąć w rulon i włożyć np. do kieliszka lub wysokiej szklanki. Można go dodatkowo obwiązać ozdobną wstążką lub spiąć za pomocą klamerki do serwetek.
Mile widziane będą suszone bukiety z liści i jarzębiny. Wspaniale prezentują się też orzechy włoskie, kasztany oraz bardzo romantyczne lampiony. Można również do dekoracji stołu użyć haftowanych serwetek w jesiennych kolorach oraz dekoracyjnego bieżnika.