Coliving – nowy model wynajmowania mieszkań w Polsce
Trendy

Coliving – nowy model wynajmowania mieszkań w Polsce

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Planujesz przeprowadzkę? Lubisz poznawać nowych ludzi ale jednocześnie mieć swój prywatny kąt? Sprawdź na czym polega nowy trend wynajmowania mieszkań w Polsce!

Czym jest coliving?

Wspólne zamieszkiwanie, gdzie lokatorzy dzielą ze sobą przestrzeń, jest dobrą możliwością do nawiązywania nowych znajomości i zdobywania doświadczeń. Jednak każdy, nawet największy ekstrawetryk, potrzebuje nieraz chwili spokoju i posiedzenia w samotności. Wówczas przychodzi z pomocą nowy model wynajmowania mieszkań – coliving. Mieszkańcy mają swoje oddzielne sypialnie wraz z łazienkami, a z innymi mieszkańcami dzielą wspólne przestrzenie np. salon, kuchnię czy pokój do gier. W pokoju mają chwilę dla siebie, zajęcia się swoimi codziennymi obowiązkami zaś w częściach wspólnych jest okazja do rozmów, integracji i rozrywki z innymi lokatorami. Każdy posiada swój prywatny pokój i w zależności od chęci spędzania czasu może wybrać najbardziej odpowiednią dla siebie. Mieszkańcy mają większą przestrzeń mieszkania a dzielą między sobą koszty wynajmu. 

Źródło: Obraz Michal Jarmoluk z Pixabay 

Coliving vs wynajem

Niektórym może się wydawać, że coliving nie różni się od zwykłego wynajmowania pokoju w mieszkaniu studenckim. Lecz ten model wynajmu pokoi ma do zaoferowania znacznie więcej niż może się wydawać. Jest to forma poznania nowych ludzi, wymiany doświadczeń oraz dla młodych osób, którzy pierwszy raz opuścili swój rodzinny dom, mogą mieć wokół siebie ludzi, przez co nie czują się samotni.

Na rynku możemy znaleźć już kilka firm, zajmujących się colivingiem. Oferują oni swoim klientom szereg udogodnień takich jak: przestronna kuchnia z niezbędnymi sprzętami do codziennego użytkowania np: piekarnik, mikrofalówka czy ekspres do kawy, oraz duży salon z telewizorem, konsolami do gier czy stołem do ping ponga. Każdy z mieszkańców może wykorzystać przestrzeń do odpoczynku, przygotowywania posiłków czy wspólnego spędzenia czasu ze znajomymi. Jednak właściciele udostępniają swój sprzęt, co wiąże się z pewnym ryzykiem, dlatego w celu zabezpieczenia wartościowych przedmiotów, w częściach wspólnych właściciele mieszkania często decydują się na zamontowanie kamer. Ma to na celu ewentualnego wyciągnięcia konsekwencji względem jednej osoby a nie wszystkich lokatorów.

W takich mieszkaniach został rozwiązany również problem ze sprzątaniem części wspólnych. Do czynszu doliczona zostaje opłata za firmę świadczącą usługi sprzątające, przez co nie tworzą się nieporozumienia pomiędzy mieszkańcami.

Ile kosztuje coliving?

Ceny tak jak w przypadku każdego wynajmu mieszkań, mocno zależą od lokalizacji. Zazwyczaj są one w granicach 700-1500 złotych. Uzależnione są od różnych czynników, np. czy pokój ma prywatną łazienkę, kuchnię oraz ile osób mieszka w mieszkaniu. Pokoje są jedno lub dwuosobowe o minimalnej wielkości 15 metrów kwadratowych. I co może być istotne dla wielu miłośników pupili – zazwyczaj można w nich trzymać zwierzęta.

Jest to często wybierana opcja przez osoby, które cenią sobie komfort i elastyczność. Posiadają wysoki standard za stosunkowo niską cenę. Coraz większą popularność zyskuje m.in. w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie oraz Trójmieście. Lecz obserwując jego rosnącą popularność można się spodziewać, że w niedalekiej przyszłości coliving w Polsce stanie się jeszcze bardziej pożądany. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Panele, płytki czy podłoga winylowa? Jaką podłogę wybrać do otwartej kuchni?
Panele, płytki czy podłoga winylowa? Jaką podłogę wybrać do otwartej kuchni?
Podpowiadamy, jaką podłogę najlepiej wybrać do kuchni - panele, płytki czy podłogę winylową? Zobacz!
Zalety i zastosowanie frontów akrylowych. W których pomieszczeniach sprawdzą się najlepiej? Czym warto kierować się przy ich wyborze?
Zalety i zastosowanie frontów akrylowych. W których pomieszczeniach sprawdzą się najlepiej? Czym warto kierować się przy ich wyborze?
Fronty te uważane są za jedne z lepszych i bardzo często stosuje się je w przypadku mebli łazienkowych oraz kuchennych. Czy słusznie? W jakiego typu pomieszczeniach fronty te sprawdzą się szczególnie dobrze?
Jak przechowywać w domu leki?
Jak przechowywać w domu leki?
Właściwe przechowywanie leków w domu jest kluczowym aspektem, który może mieć znaczący wpływ nie tylko na ich skuteczność, ale także na bezpieczeństwo domowników.
Ostatnie wpisy