Wstępny plan aranżacji tarasu warto stworzyć jeszcze na długo przed tym, zanim on w ogóle powstanie, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że jego wielkość, kształt i ulokowanie spełni nasze oczekiwania. Bardzo często zdarza się jednak tak, że taras jest już gotowy, a my zabieramy się dopiero za jego aranżowanie. W takiej sytuacji warto zwrócić uwagę na cztery kluczowe kwestie, które pozwolą stworzyć piękny i w pełni funkcjonalny taras, który nie tylko pozwoli na spędzanie czasu na świeżym powietrzu, ale stanie się także ozdobą ogrodu.
Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać przed rozpoczęciem urządzania tarasu, jest dokładne przemyślenie, jak będziemy go wykorzystywać. Inaczej będzie bowiem urządzony taras, który latem ma przejąć funkcję jadalni, niż ten dedykowany do wieczornego wypoczynku przy zachodzącym słońcu i opalania się w upalne dni. Od przeznaczenia tarasu zależy więc to, jakie meble zostaną do niego dobrane oraz jak zostaną one ustawione.
Nie bez znaczenia pozostaje także wielkość tarasu. To właśnie od jego powierzchni będzie zależeć to, czy zaplanowane dla niego funkcje będą możliwe do zrealizowania. Niewielka powierzchnia tarasowa nie sprawdzi się bowiem jako dodatkowe miejsce do spożywania posiłków, ponieważ o ile ustawimy na niej stolik i krzesła, to korzystanie z nich może okazać się w praktyce bardzo niewygodne. Duże tarasy to z kolei miejsca, w których można urządzić równolegle funkcjonującą strefę wypoczynkową oraz jadalnią bez żadnych przeszkód. Dlatego też tak ważne jest to, jaką wielkość ma taras, ponieważ to do niej dobierane będą meble, dodatki oraz ich ilości.
To, po jakiej stronie świata zlokalizowany jest nasz taras, ma ogromny wpływ na to, ile promieni słonecznych o danej porze dnia będzie do niego docierać. Jak wiadomo mamy cztery strony świata, a każda z nich zapewnia inne warunki.
Taras ulokowany w takim miejscu będzie się cechował dużym nasłonecznieniem o poranku i zacienieniem od południa do zmierzchu. Sprawdzi się jako schronienie przed dużym nasłonecznieniem, jednak w przypadku chęci uprawy na nim roślin może sprawiać nieco kłopotów. Nie oznacza to jednak, że jest to niemożliwe, na tarasach północnych najlepiej sprawdzą się takie kwiaty jak: barwinek większy, begonia bulwiasta, bluszcz pospolity, chmiel japoński, klarkia wdzięczna, niecierpek nowogwinejski, które są odporne na zacienienia.
Pełne nasłonecznienie od południowych godzin do zachodu słońca to cechy tarasów zlokalizowanych po stronie południowej. Są one idealnym miejscem do opalania się w lecie oraz podziwiania zachodów słońca. Warto jednak urządzając je, zastosować na nich parasole, które dadzą wytchnienie i osłonią od intensywnych promieni słońca. Na takich tarasach warto także postawić na meble, które zostały uodpornione na działanie promieniowania UV, dzięki czemu ich kolor nie wyblaknie zbyt szybko. Jeśli chodzi natomiast o roślinność, idealnie sprawdzą się na nim aksamitki, begonie, fiołki ogrodowe czy też pelargonie lub petunie.
Niezależnie od tego, czy na tarasie ma zostać ustawiony stół jadalny z krzesłami, czy fotele pozwalające oddać się błogiemu wypoczynkowi, najważniejsze przy ich doborze oprócz komfortu użytkowników są ich barwy. Odpowiednio skomponowana aranżacja tarasu powinna uwzględniać kolory istniejących już fasad budynków lub innego tła. To do nich należy dobierać kolory mebli, kwiatów oraz innych dodatków, dzięki czemu całość będzie prezentować się spójnie i stylowo. Brak spójności kolorystycznej może wpłynąć bowiem na wizualny chaos, który będzie męczył i nie pozwoli zaznać upragnionego wytchnienia na świeżym powietrzu.
Wszystkie te zasady uwzględnione przy projektowaniu aranżacji tarasu pozwolą stworzyć funkcjonalne, bezpieczne i stylowe miejsce do wypoczynku na świeżym powietrzu, które stanie się jednocześnie ozdobą budynków i ogrodów oraz dumą ich właścicieli.