Każdemu, kto urządza dom, zależy na tym, aby było w nim nie tylko estetycznie, ale też jak najbardziej wygodnie i funkcjonalnie. Oto kilka wskazówek, które pomogą zaprojektować ergonomiczną kuchnię.
Odpowiednia organizacja miejsca w kuchni równa się wygoda, efektywność i szybsze działanie. Wystarczy poznać, a następnie wprowadzić w życie kilka ważnych, niezbyt skomplikowanych zasad, które uczynią przestrzeń bardziej praktyczną, przemyślaną oraz dostosowaną do jej użytkowników. Ergonomia ma naprawdę duże znaczenie, a dzięki niej wykonywanie kuchennych obowiązków może stać się o wiele przyjemniejsze.
Aby to osiągnąć, trzeba wziąć pod uwagę panujące w pomieszczeniu warunki, na przykład jego wielkość i kształt. Ergonomia w kuchni może odnosić się do niemal wszystkich jej aspektów, takich jak układ mebli, ich wysokość i głębokość, rozmieszczenie niezbędnych sprzętów, a nawet oświetlenie.
Niezwykle istotnym etapem podczas rozplanowywania przestrzeni w kuchni jest podzielenie jej na strefy. Każda z nich musi mieć przypisane konkretne przeznaczenie. Służy to przede wszystkim ułatwieniu poruszania się po pomieszczeniu, a także zwiększeniu wygody. Wyróżnia się 5 stref. Powinny być umiejscowione obok siebie zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Należą do nich kolejno:
Zasada tak zwanego trójkąta roboczego odnosi się do ułożenia w kuchni trzech kluczowych sprzętów, czyli lodówki, kuchenki oraz zlewu. W ergonomicznej kuchni należy dążyć do tego, aby zachować między nimi odpowiednią odległość. Najlepiej, aby była nieduża, a wszystkie razem tworzyły kształt trójkąta.
Dla osiągnięcia lepszej ergonomii w kuchni zaleca się zastosowanie na przykład układu dwurzędowego, to znaczy ułożenia mebli w dwóch liniach, równolegle do siebie, co pozwoli na większą swobodę w korzystaniu z pomieszczenia. Po jednej stronie najlepiej umieścić zlew, blat roboczy i kuchenkę z piekarnikiem, a naprzeciwko niej lodówkę i szafkę z dodatkowym blatem. Jej przeciwieństwo, czyli zabudowa jednorzędowa, stosowana jest głównie w małych kuchniach i jest o wiele mniej funkcjonalna.
Rozmieszczenie poszczególnych elementów kuchni trzeba dopasować do jej warunków, dlatego popularnymi rozwiązaniami pozwalającym na zwiększenie ergonomii jest ustawienie ich w kształcie różnych liter, na przykład L, G lub U. Wszystko zależy od możliwości wnętrza oraz naszych potrzeb.
Zdjęcie główne: Curtis Adams/pexels.com