TOP 10 pomysłów na bibliotekę pod schodami
PozostałeWnętrza

TOP 10 pomysłów na bibliotekę pod schodami

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Czytanie dużej ilości książek to przyjemność, jednak często jest problem z ich przechowywaniem. Nie w każdym domu znajdzie się miejsce na ogromną bibliotekę, w której książki będą wyglądały bardzo stylowo. Jak wykorzystać miejsce pod schodami na biblioteczkę?

Top 10 pomysłów na biblioteczkę pod schodami

Biblioteczka pod schodami jest świetnym rozwiązaniem dla prawdziwych moli książkowych i pasuje do każdego stylu wnętrza.

W nowoczesnym wnętrzu

W klasycznym wnętrzu

Tradycja i nowoczesność

W amerykańskim stylu

Drewniane schody jako półki na książki

Klasyka trochę inaczej

Salon i biblioteczka

W industrialnym wnętrzu

We francuskim domu

W romantycznym stylu

Czy każde schody mogą być zabudowane?

Przestrzeń pod schodami można wykorzystać, jeśli schody są jednobiegowe lub łamane. W małych domach najczęściej występują schody zabiegowe i kręcone – bardzo problematyczne jest wykorzystanie przestrzeni pod tymi schodami. 

Schody jednobiegowe są najtańszym rozwiązaniem, które pozwala na zagospodarowanie dużej przestrzeni pod schodami. Można zaaranżować tam nie tylko biblioteczkę, ale również garderobę. Niestety dużą wadą schodów jednobiegowych jest ilość stopni.

Schody łamane świetnie sprawdzą się w domach szeregowych, są dużo bezpieczniejsze i wygodniejsze w użytkowaniu od schodów jednobiegowych.

Biblioteczka pod schodami tylko na wymiar

Najlepszym rozwiązaniem na wykorzystanie przestrzeni pod schodami są meble na wymiar, które świetnie wykorzystują dostępną przestrzeń. Warto zamówić taki mebel u stolarza z renomą.

Jaki typ biblioteczki wybrać?

Biblioteczka jako tradycyjny mebel jest często wykonywana na wymiar. W zależności od przechowywanych książek biblioteczka może być otwartym regałem lub regałem z przeszklonymi drzwiami. Ciekawą opcją jest połączenie obu tych rozwiązań. Taki regał warto podkreślić oświetleniem punktowym.

Najpopularniejszym  typem biblioteczki są proste regały do przechowywania książek czy albumów. Taki typ regału pasuje do każdego wnętrza. W ostatnim czasie bardzo modne stały się ażurowe regały, w których połączone jest drewno ze szkłem. Równie modne są biblioteczki wykonane z płyty MDF imitującej kamień. 

Biblioteczka pod schodami może być w wersji otwartej lub zamkniętej, ze szklanymi lub imitującymi drewno frontami – mogą być one uchylne lub przesuwne. Wizualnie lepiej prezentuje się biblioteczka ze szklanymi frontami, które odbijają światło, powiększając optycznie wnętrze. Jeśli fronty w biblioteczce pod schodami są piaskowane, to można uzyskać bardzo ciekawy efekt wizualny. 

Nowoczesną, a zarazem industrialną biblioteczkę pod schodami można uzyskać, gdy widoczne elementy konstrukcji zostaną wykonane z aluminium połączonego z płytą MDF i szkłem.   

Wbudowanie biblioteczki w przestrzeń pod schodami nadaje pomieszczeniu elegancji, jeśli jest ona widoczna od strony salonu. Aby wydobyć piękno biblioteczki pod schodami, należy ją odpowiednio oświetlić. 

Oświetlenie biblioteczki pod schodami

Oświetlenie biblioteczki pod schodami spełnia funkcję głównie dekoracyjną. Oświetlone półki sprawiają wrażenie głębszych, a sam oświetlony regał wydaje się przestronniejszy. Biblioteczkę pod schodami można oświetlić za pomocą:

  • lampki halogenowej,
  • wysokiej lampy stojącej,
  • lampki LED.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*