Wilgoć w piwnicy – jak z nią walczyć?
PozostałeWnętrza

Wilgoć w piwnicy – jak z nią walczyć?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wysokie temperatury na dworze oraz duża wilgotność powietrza często przyczyniają się do zawilgocenia piwnic. Jak z nią walczyć i co powoduje wilgoć? Odpowiadamy!

Jak powstaje zawilgocenie piwnicy?

Piwnice przez to, że są zlokalizowane poniżej, są bardzo narażone na zawilgocenie. Najczęściej jest to widoczne na ścianach czy posadzkach – wtedy pojawiają się krople wody, wygląda to tak jakby ściany i podłogi płakały. Wilgoć może bardzo źle wpływać na konstrukcję budynku i powodować między innymi pękanie tynku. Bezpośrednią przyczyną pojawienia się wilgoci w piwnicy jest zła wentylacja pomieszczenia – jej brak lub niepoprawna instalacja. Wilgoć może powstawać także, jeśli ściany nie zostały odpowiednio ocieplone. Wilgoci sprzyjają także deszcze – jeżeli w piwnicy źle wykonano drenaż, woda może przenikać do pomieszczenia przez nieszczelne drzwi czy okna. Oczywiście wilgoć w piwnicy może powstać także pod wpływem zalania pomieszczenia (na przykład w wyniku pęknięcia rury). Jest to jednak najłatwiejsza do opanowania sytuacja, bo wystarczy usunąć wodę, a ściany osuszyć. 

Jak usunąć wilgoć z piwnicy?

Jedną z pierwszych i najłatwiejszych do wykonania czynności będzie osuszanie ścian. Najefektywniejsze będzie po prostu ogrzanie pomieszczenia. Później trzeba będzie piwnicę wywietrzyć (na przykład otwierając okna). Wystarczy zaopatrzyć się w dmuchawy grzewcze i ustawić je w niewielkiej odległości od zawilgoconych ścian. Pamiętaj jednak, aby nie ustawiać ich zbyt blisko ścian i na zbyt gorący nawiew – wysoka temperatura powietrza skierowanego na ścianę spowoduje zbyt szybkie wyschnięcie jej i brak możliwości odparowania wody, która „ucieknie” do głębszych warstw tynku. Warto podkreślić, że w kwestii osuszania piwnicy lepiej zwrócić się do specjalistów. Często dzieje się tak, że podejmujemy się usuwania wilgoci z piwnicy na własną rękę, nie mając o tym zielonego pojęcia. Nasze dobre chęci mogą nam jednak zaszkodzić i doprowadzić do gorszego stanu piwnicy. Warto więc zatrudnić specjalistów, którzy w umiejętny sposób usuną wilgoć z piwnicy na zawsze. Jedyną sytuacją, z którą poradzimy sobie sami, jest przypadkowe zalanie piwnicy – na przykład w wyniku wcześniej wspomnianej pękniętej rury. Wtedy nie ma konieczności wzywania specjalistów. Każda inna sytuacja, w której piwnica ulega zawilgoceniu, powinna być konsultowana z fachowcami. 

Osuszacze kondensacyjne?

Te przypominające klimatyzatory urządzenia także mogą być ratunkiem w zawilgoconej piwnicy. Urządzenia są energooszczędne i bardzo wydajne. Mogą także osuszać pomieszczenia aż 24 godziny na dobę, wyłączają się także same zaraz po napełnieniu się zbiornika. 

Jak postępować ze ścianami po osuszeniu?

Po udanym procesie osuszania piwnicy może się okazać, że niektóre fragmenty tynku są uszkodzone – w takiej sytuacji konieczne jest skucie go. Potem należy pomalować uszkodzone miejsca specjalnym preparatem pleśniobójczym, który usunie wszelkie pozostałości po wilgoci (na przykład ciemny nalot). Po zaaplikowaniu preparatu należy odczekać około 30 minut, kiedy produkt wniknie w ścianę, można ponownie zatynkować miejsca. Warto użyć zaprawy, która dodatkowo będzie miała w składzie substancje biobójcze.

Na ścianach pojawił się grzyb, co teraz?

W takim przypadku koniecznością okaże się użycie środków grzybobójczych. Takie preparaty mają właściwości bioochronne oraz biobójcze, usuną także ogniska chorobotwórcze. Środki grzybobójcze mają zazwyczaj postać bezwonnej, bezbarwnej substancji, nie zostawiają więc plam i można je stosować na powierzchniach, które zostały już zatynkowane i pomalowane. 

Zdjęcie główne: Kdwk Leung/unspalsh.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Plan prac w ogrodzie na cały rok – miesiąc po miesiącu
Plan prac w ogrodzie na cały rok – miesiąc po miesiącu
Bądź przygotowany do prac w każdym okresie roku, aby utrzymać swój ogród dobrym stanie i cieszyć się jego urokiem w sezonie wiosenno-letnim.
Upał w domu? Zobacz, jak zredukować temperaturę
Upał w domu? Zobacz, jak zredukować temperaturę
Chcesz poznać najlepsze sposoby na zredukowanie upału w domu? Poznaj nasze propozycje, dzięki którym zapomnisz o wysokich temperaturach.
Czy warto zdecydować się na meble kuchenne na wymiar?
Czy warto zdecydować się na meble kuchenne na wymiar?
Kuchnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. Ważne jest, aby zapewniała jak największy komfort domownikom i była funkcjonalna.
Ostatnie wpisy