Jak dbać o narożnik welurowy?
SalonWnętrza

Jak dbać o narożnik welurowy?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Welurowe narożniki i sofy potrafią nadać niezwykłego klimatu każdemu salonowi. Żeby jednak służyły latami, trzeba w odpowiedni sposób o nie dbać. Koniecznie przeczytaj jak i czym je czyścić, a czego unikać.

Czym jest welur?

Ten niezwykle popularny materiał tapicerski często mylony jest z aksamitem – oba materiały należą bowiem do grupy materiałów pluszowych. Są niezwykle wytrzymałe na rozciąganie i rozrywanie, a przede wszystkim mięciutkie i przyjemne w dotyku, dlatego z powodzeniem stosuje się je jako obicie foteli czy narożników lub sof. 

Jak dbać o welur?

Do niedawna materiał ten kojarzony był z elitą i arystokracją, przez co może się nam wydawać, że dbanie o meble obite welurem będzie uciążliwe i trudne. Jest to jednak bardzo mylne wyobrażenie – przez to, że materiał ten jest superwytrzymały, dbanie o niego jest naprawdę bardzo proste. Dobrze jest jednak pamiętać o kilku zasadach. Warto też wraz z zakupem mebla, kupić także specjalny środek do czyszczenia weluru czy pluszu – to na pewno ułatwi nam konserwację mebla i utrzymanie go w czystości. 

Czyszczenie mebli welurowych

Szybka reakcja na wszelkie zabrudzenia i plamy jest tu kluczowa. Usuwanie powstałych plan jest ważne, aby nie dostały się do głębszych warstw weluru. Warto wiedzieć, że meble welurowe należy przecierać zgodnie z kierunkiem ułożenia włosia; przeciwny kierunek czyszczenia plam zagwarantuje Ci wciśnięcie jej w głębsze warstwy materiału. 

Plamy i zabrudzenia najlepiej jest usunąć za pomocą wcześniej wspomnianego detergentu do weluru lub pluszu oraz niewielkiej ilości wody. Po skończonej czynności dobrze jest osuszyć dane miejsce, na przykład suszarką do włosów. Pamiętaj jednak aby przed użyciem produktu do czyszczenia weluru, sprawdzić, czy nie pozostawi on nieestetycznych plam i śladów na meblu. Taki test możesz wykonać na przykład na oparciu narożnika lub innym mało widocznym miejscu. Warto mieć też na uwadze, że materiały pluszowe, czyli właśnie welur czy aksamit nie za bardzo lubią się z silnymi chemikaliami. Postaraj się więc zaopatrzyć w substancje z delikatnym składem.

Kurz wrogiem weluru

Welur pomimo tego, że jest bardzo wytrzymałym materiałem, ma jednego wroga – jest nim kurz. Dlatego stosunkowo często powinno się  meble obite welurem odkurzać i wyczesywać ich włókna. Zagrożeniem dla pięknego welurowego narożnika może stanowić także sierść psa lub kota – dlatego nie zaleca się tego materiału dla posiadaczy zwierząt lubiących przesiadywać na kanapach i narożnikach. 

Domowe sposoby czyszczenia welurowego narożnika?

Jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz inwestować w specjalny detergent do czyszczenia weluru, możesz spróbować pozbyć się plamy jednym z domowych sposobów. Będzie Ci potrzebny amoniak oraz woda. Dwie łyżki amoniaku wlej do litra wody i taką miksturę wetrzyj w powstałą plamę i pozostaw na około godzinę. Pamiętaj jednak aby roztwór nałożyć zgodnie z ułożeniem włosa. 

Po godzinie chwyć miękką szczoteczkę i wyczesz sklejone włosie. Mokrą plamę wysusz suszarką do włosów. Miej na uwadze, że jest to domowy sposób i działasz na własną odpowiedzialność. Jest to sposób co prawda tani, ale przy nieumiejętnym działaniu możesz zniszczyć ukochany mebel. 

Co może zaszkodzić welurowi?

Piękny, welurowy narożnik ustawiony zaraz przy oknie może nie być najlepszym rozwiązaniem. Welur ma tendencję do blaknięcia pod wpływem promieni słonecznych. Im ciemniejszy kolor obicia tym zmiana koloru będzie bardziej widoczna. Warto więc narożnik, fotel lub sofę z weluru ustawić w dalszej odległości od promieni słonecznych. Dobrze jest także unikać bezpośrednich źródeł ciepła, na przykład kominka czy kaloryfera. 

Zdjęcie główne: Max Vakhtbovych/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Mała spiżarnia — o czym pamiętać podczas urządzania?
Mała spiżarnia — o czym pamiętać podczas urządzania?
Spiżarnia, nawet niewielka, daje spore możliwości i ułatwia przechowywanie zapasów żywności. Jak ją zorganizować, żeby była funkcjonalna? Podpowiadamy!
Bateria wannowa – stojąca, ścienna czy podtynkowa?
Bateria wannowa – stojąca, ścienna czy podtynkowa?
Szukasz idealnej baterii wannowej, ale nie wiesz, na którą się zdecydować? Sprawdź, czym się różnią oraz która najlepiej komponować się będzie z aranżacją Twojej łazienki!
Kiedy przydatne mogą być domy z kontenerów?
Kiedy przydatne mogą być domy z kontenerów?
Domy mieszkalne oraz pomieszczenia biurowe i socjalne z kontenerów to coraz szybciej rozwijający się trend. Dowiedz się, jak wyglądają takie nowoczesne i mobilne budynki oraz dlaczego warto zdecydować się na to innowacyjne rozwiązanie.
Ostatnie wpisy