Rośnie zdolność kredytowa Polaków. Czy to oznacza, że jesteśmy bogatsi?
Budowa i remont

Rośnie zdolność kredytowa Polaków. Czy to oznacza, że jesteśmy bogatsi?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Pomimo pandemii koronawirusa i sporych wymagań stawianych przez banki, aby wziąć kredyt hipoteczny, zdolność kredytowa Polaków rośnie. Co za tym idzie? Sprawdź.

Kredyt hipoteczny a koronawirus

Po wybuchu pandemii, banki zaczęły szczególną uwagę zwracać na dochody swoich klientów. Nic dziwnego, muszą one zabezpieczyć się przed ewentualną stratą źródła dochodu i braku wpłat związanych ze zobowiązaniem. Jeśli chcesz wziąć kredyt hipoteczny, musisz więc liczyć się z przedstawieniem swojej pensji, a także z wkładem własnym, który często jest ogromnym ciężarem, szczególnie dla młodych ludzi.

Według danych BIK w lipcu 2020 roku kredyty hipoteczne cieszyły się nadal ogromną popularnością, prawie tak dużą jak w zeszłym roku, pomimo wymagań.

Co ciekawe, według ankiety przeprowadzonej przez HRE Investments, Polacy mają większą zdolność kredytową niż w zeszłym roku. Przeciętna rodzina, małżeństwo z jednym dzieckiem, może liczyć nawet na nieco ponad 700 tysięcy złotych pożyczki na mieszkanie. To spora kwota, biorąc pod uwagę, że w zeszłym roku była ona niższa, a małżeństwo zarabia średnią krajową.

Kredyt hipoteczny, formalności

W czym tkwi haczyk?

Czy rosnąca zdolność kredytowa Polaków oznacza, że jesteśmy bogatsi, a kryzys gospodarczy nas nie dotyka? Nie do końca. W badaniach uwzględniano Polaków, którzy zarabiają średnią krajową, co dla niektórych małżeństw jest nieosiągalne w momencie zaciągania kredytu hipotecznego.

Pod uwagę brano wysokość pensji Polaków w okresie od lipca 2019 do czerwca 2020 roku, dlatego nie jest on miarodajny w związku z pandemią i możliwym brakiem stabilności pracy. Nie uwzględniono też umów o dzieło czy zlecenie. Ponadto przeciętna rodzina z danych statystycznych to taka, która nie ma innych zobowiązań finansowych.

Mimo wszystko, liczby nie kłamią. Zdolność kredytowa wielu osób jest na naprawdę niezłym poziomie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Piękne lampy kule w wielu odsłonach – jak oświetlić mieszkanie w nowoczesnym stylu?
Piękne lampy kule w wielu odsłonach – jak oświetlić mieszkanie w nowoczesnym stylu?
Ostatnim trendem są lampy kule, które przeżywają istny boom. Co je wyróżnia, jakie typy oświetlenia sprawdzą się w poszczególnych pomieszczeniach? Sprawdź!
Jak zrobić kubek z napisem samodzielnie?
Jak zrobić kubek z napisem samodzielnie?
Kubek z napisem może być idealnym własnoręcznie wykonanym podarunkiem albo przydatnym i efektownym naczyniem we własnej kuchni. Zobacz jak go wykonać!
Najważniejsze zadania biura rachunkowego
Najważniejsze zadania biura rachunkowego
Biuro rachunkowe w Twojej firmie – kluczowe zadania dla skutecznej obsługi finansowej.
Ostatnie wpisy